$
בארץ

ישראל כץ נגד מנכ"לית משרדו לשעבר: "הפכה ללא רלוונטית, לפעמים זה יצר מבוכה בדיונים"

שר האוצר יצא הבוקר למתקפה נגד מנכ"לית משרדו לשעבר, קרן טרנר, אותה מינה לתפקיד לאחר שכיהנה תחתיו כמנכ"לית משרד התחבורה; זאת, בשל דברים שאמרו עליו טרנר והממונה על התקציבים לשעבר, שאול מרידור, לתוכנית "עובדה" שתשודר הערב בקשת 12. בין היתר אמר שר האוצר: "טרנר הפסיקה לכהן בתפקיד מנכ"לית האוצר בהסכמה הדדית, כי לא התאימה לתפקיד"

צבי זרחיה 15:1721.01.21

שר האוצר ישראל כץ יצא הבוקר (ה') למתקפה קשה נגד מנכ"לית משרדו לשעבר, קרן טרנר, אותה מינה לתפקיד לאחר שכיהנה תחתיו כמנכ"לית משרד התחבורה. הדברים נאמרו לקראת תוכנית "עובדה" שתשודר הערב בקשת 12, בה תוקפים טרנר והממונה על התקציבים לשעבר, שאול מרידור, את כץ.

 

 

כץ אמר בראיון ל-ynet כי "טרנר הפסיקה לכהן בתפקיד מנכ"לית האוצר בהסכמה הדדית, כי לא התאימה לתפקיד". עוד אמר, כי "כשרציתי למנות אותה למנכ"לית האוצר, בהמשך לתפקידים בכירים להם מיניתי אותה במשרד התחבורה, היא אמרה לי: 'אני לא מתאימה עדיין לתפקיד, אני צריכה לפחות עוד עשר שנים כדי לצבור ניסיון לתפקיד הזה'. אמרתי לה: 'קרן, אני אחנוך אותך כמו שעשיתי בתחבורה'. אלא שהתברר שבמשרד האוצר המציאות הזאת בלתי אפשרית, האינטנסיביות גדולה ובגלל הצורך שלי לקבל החלטות כשר שמעורב בכל פרטי הפרטים - הייתי אומר שהיא הפכה ללא רלוונטית. לפעמים זה יצר אפילו מבוכה בדיונים".

 

לא ניתן היה להשיג את תגובת טרנר לדברי כץ. 

קרן טרנר וישראל כץ קרן טרנר וישראל כץ צילום: דנה קופל, אבי מועלם

 

יצויין כי טרנר אייל, שכיהנה כמנכ"לית משרד התחבורה משנת 2016 תחת כץ, פוטרה מתפקידה זה באמצע מאי 2020, בשיחת טלפון שקיימה איתה שרת התחבורה החדשה מירי רגב. עוד בטרם נכנסה לתפקידה, הודיעה לה רגב כי בכוונתה להביא מנכ"ל חדש למשרד.

 

חמישה ימים לאחר מכן הודיע כץ שהוא מתכוון למנות את טרנר לתפקיד מנכ"לית משרד האוצר. היא נכנסה לתפקיד זה בתחילת יוני 2020, וקיצרה בכך את חופשת הלידה שלה.

כץ אמר אז כי "אני משוכנע שקרן, שמונתה על ידי גם לתפקיד מנכ"לית משרד התחבורה והיטיבה לבצע את תפקידה, ניחנה בכל הכישורים הדרושים כדי למלא את התפקיד החשוב והמורכב של מנכ"לית משרד האוצר בתקופה מאתגרת זו, ואני מאחל לה הצלחה רבה".

 

למרות הדברים הללו של כץ, והקשר המקצועי ההדוק בין השניים - התגלעו מחלוקות ביניהם זמן קצר לאחר מינויה של טרנר, שהעניקה גיבוי לממונה על התקציבים לשעבר שאול מרידור, לאחר שחטף ביקורת מרה"מ ומבכירים בליכוד לנוכח הדברים שאמר נגד המדיניות הכלכלית והחברתית של הממשלה בסוגיית המענקים לנפגעים ממשבר הקורונה.

 

טרנר צייצה ב-18 ביולי 2020 בין היתר כי "קשה לי מאוד להישאר אדישה לביקורת חסרת התקדים כלפי אנשי המשרד, ובפרט כלפי הממונה על התקציבים באוצר שאול מרידור, ובכלל לשיח האלים ממש המתפתח ברשתות החברתיות. חשוב לי להזכיר כי תפקידו של כל דרג מקצועי בממשלה הוא לסייע בעיצוב ובגיבוש המדיניות הציבורית ובכלל זה לחתום לקיום דיון רחב ומעמיק בכלל האפשרויות הרלבנטיות כפועל יוצא של האחריות הכבדה וההשלכות המשמעותיות הנגזרות מהן. לאחר מכן ההחלטות על דרך הפעולה הנבחרת של הן של הדרג הנבחר ועלינו מוטלת החובה לפעול לישום מיטבי של ההחלטות. גורמי המקצוע באוצר, הנהלת האוצר, ובפרט של שאול מרידור, עובדים מסביב לשעון כדי להביא קול מקצועי וערכי שרואה את טובת הציבור היום וגם בעתיד, לצד ישום כלשונן של כל החלטות הדרג הנבחר. כך היה וכך נמשיך לעשות. התמודדות מוצלחת עם המשבר הכלכלי ועם התקופה הזו שלא ידענו כמוה מחייבת בראש ובראשונה אימון ויושרה".

 

כץ נזף בה באותו הערב "על כך שהגיבה לתקשורת בנושא המתקפות על פקידי האוצר מבלי לקבל את אישורי המוקדם, כמתחייב מנוהלי שרות המדינה". הוא גם קבע בהודעתו לטרנר כי "אין זה מתפקידך להגיב ולהתנצח ולהגן על פקידים מול הדרג המדיני, וזאת בלי קשר לתוכנם של הדברים. תפקידכם הוא לבצע את החלטות הדרג המדיני. אני כשר אוצר נושא באחריות העליונה לפעילות משרד האוצר וידעתי ואדע גם בעתיד להגן באופן ברור על תרומתם החיובית של הגורמים המקצועיים באוצר, להצלחת וביצוע התוכניות הכלכליות". במקרה אחר, הציע כץ לטרנר לעזוב ישיבה שהתקיימה בראשותו לאחר שתהתה מדוע היועץ המשפטי של המשרד אסי מסינג, לא נכח בישיבה.

 

לאחר שתי התקריות הללו היחסים בין כץ לטרנר הלכו והדרדרו, עד שבסופו של דבר היא הודיעה על פרישתה ב-11 באוקטובר 2020. השניים פירסמו הודעה משותפת בה חלקו שבחים אחד לשני. כץ אמר אז כי "עבודתה של קרן הייתה יוצאת דופן ותרמה רבות למגזר הציבורי ולאזרחי המדינה", וטרנר הדגישה שהיא "רוצה להודות לשר כץ על האמון ועל הזכות הגדולה לעבוד איתו לאורך הדרך בתפקידים השונים, ולשרת את אזרחי המדינה במשך שנים ארוכות של עשייה במגזר הציבורי".
x