$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

שודדי המקדמות: 75 מיליון שקל תלויים באוויר - והח"כים שוב לא עושים חשבון

חמש מפלגות שמתנדנדות סביב אחוז החסימה חייבות לקופת המדינה 50 מיליון שקל, ובעוד שבועיים יקבלו תוספת של 25 מיליון שקל כמקדמה למימון הבחירות. כחול לבן תנצל את מלוא המקדמה שתחושב לפי 14 ח”כים אף שלפי הסקרים היא תיחתך בשני שלישים

צבי זרחיה 06:5219.01.21

חמש מפלגות: כחול לבן, תל"ם, העבודה, הבית היהודי והאיחוד הלאומי, שלפי הסקרים מגרדות את אחוז החסימה אם יתמודדו לבדן, יקבלו בעוד שבועיים עם הגשת הרשימות לוועדת הבחירות, מקדמת מימון בחירות בסכום כולל של כ־25 מיליון שקל. למפלגות הללו כבר יש היום חובות לכנסת, ואם ישארו מחוץ לכנסת ככל הנראה יהיו אלה חובות אבודים. חובות כל המפלגות לכנסת כיום: כ־200 מיליון שקל.

 

 

כל מפלגה המכהנת בכנסת, מקבלת מקדמת מימון בחירות של 0.972 מיליון שקל, בעת שהיא מגישה את הרשימה לוועדת הבחירות המרכזית. לאחר הבחירות, מקזזת הכנסת את המקדמה הזו מהתשלום הסופי שמגיע למפלגה כמימון בחירות. כל מפלגה מקבלת לאחר הבחירות את הממוצע בין מספר המנדטים בכנסת היוצאת ה־23 לבין הכנסת החדשה ה־24, כפול 1.388 מיליון שקל - יחידת מימון בחירות לח”כ, בתוספת תשלום של 1.388 מיליון שקל לרשימה.

 

 

 

 

מפלגת כחול לבן מונה כיום 14 מנדטים, כך שהיא זכאית למקדמת מימון בחירות של 13.6 מיליון שקל. לפני מספר שבועות הגדילה כחול לבן את חובה לכנסת מ־15 מיליון שקל ל־25 מיליון שקל. אם המפלגה, העומדת כיום לבדה בסקרים על 4 עד 5 מנדטים, לא תעבור את אחוז החסימה - לא ברור מהיכן תגבה הכנסת החוב של כ־40 מיליון שקל. מכחול לבן נמסר ל"כלכליסט" כי המפלגה תיטול את כל מקדמת מימון הבחירות המגיעה לה.

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ שב וקרא בימים האחרונים לאיחוד של מפלגות בגוש המרכז: יש עתיד, הישראלים, העבודה, עופר שלח, ופרופ' ירון זליכה. אך בינתיים, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר הישראלים רון חולדאי לא ששים לקלוט את כחול לבן במפלגתם. בשת המפלגות הללו אומרים שגנץ לא מביא מנדטים אלא רק מבריח מנדטים לאחר ה"זיג זג שעשה עת הצהיר במערכת הבחירות שלא יישב עם רראש הממשלה בנימין נתניהו ולבסוף נכנס לממשלתו וספג ממנו השפלות.

 

לפיד גם מתנגד לשילובם ברשימה מאוחדת של מועמדים מכחול לבן כמו של שרת התפוצות עומר ינקליביץ' ושרת הקליטה פנינה תמנו שטה - שעזבה במאי 2020 את יש עתיד והצטרפה לכחול לבן. בכחול לבן מתנגדים לכך שמישהו אחר יקבע את הרכב נציגיהם.

 

המתפצלים זוכים בכספים נוספים

 

מפלגת העבודה, שלפי הסקרים אינה עוברת את אחוז החסימה לבדה, ולה כיום 3 חברי כנסת, תקבל מקדמת מימון בחירות של כ־3 מיליון שקל. זאת בנוסף לחובה לכנסת העומד על 8.75 מיליון שקל. למפלגת העבודה נכסי נדל"ן אך לכנסת יהיה מסובך לגבות את חובותיה אם היא לא תכניס חברי כנסת לקדנציה הבאה.

 

אחת האפשרויות שמועלות במערכת הפוליטית היא איחוד בין כחול לבן בראשות גנץ לבין העבודה אם בראשה יעמוד השר איציק שמולי. בשבוע הבא יערכו פריימריס על ראשות העבודה ושמולי טרם הודיע אם יתמודד. עדיין לא ברור כמה מנדטים תוכל רשימה מאוחדת של כחול לבן והעבודה להניב.

 

מימין: רפי פרץ (פרש) מהבית היהודי, בצלאל סמוטריץ' מהאיחוד הלאומי, בני גנץ מכחול לבן, משה יעלון מתל"ם. מי יחזיר את החובות מימין: רפי פרץ (פרש) מהבית היהודי, בצלאל סמוטריץ' מהאיחוד הלאומי, בני גנץ מכחול לבן, משה יעלון מתל"ם. מי יחזיר את החובות צילומים: דנה קופל, עמית שעל, אבי מועלם, תומריקו

 

מי שכבר הכריזה על מועמדותה לתפקיד יו"ר העבודה היא ח"כ מרב מיכאלי, שאם תזכה בתפקיד היא תעדיף לרוץ יחד עם רשימת הישראלים. גם במקרה זה כאן לא ברור כמה מנדטים תשיג רשימה מאוחדת של הישראלים והעבודה. ברשימת הישראלים מודאגים מירידתה בסקרים מ־8 מנדטים בעת הקמתה ל־5 מנדטים.

 

מפלגת תל"ם בראשות ח"כ משה (בוגי) יעלון חייבת לכנסת 9.5 מיליון שקל. לאחר התפזרות הכנסת הגדילה המפלגה את חובה לכנסת בכ־5 מיליון שקל. עם הגשת הרשימה לוועדת הבחירות המרכזית זכאית תל"ם למקדמת מימון בחירות של כ־4.9 מיליון שקל, לפי 5 חברי כנסת. אלא שבתל"ם מכהנים כיום רק 3 חברי כנסת. 2 הח"כים יועז הנדל וצבי האוזר, שנכנסו מטעמה לכנסת ה־23 פרשו ממנה במאי 2020 והקימו את דרך ארץ. למרות זאת, תל"ם מקבלת מימון מפלגות חודשי שוטף לפי 5 חברי כנסת, ובעקבות כך תקבל מקדמת מימון בחירות לפי 5 חברי כנסת, כשדרך ארץ מקבלת אף היא מימון מפלגות שוטף של 2 ח"כים. יוצא מכך שהכנסת משלמת מקדמת מימון בחירות ל־122 חברי כנסת.

 

אם תיטול תל"ם את מלוא מקדמת המימון צפוי שהיקף חובה לכנסת יגיע ל־14.5 מיליון שקל. בסקרים האחרונים תל"ם לבדה לא עוברת את אחוז החסימה. יעלון פרש באחרונה מיש עתיד, ואף הוא סבור שיש לבצע איחודים עם מפלגות אחרות. לפיד לא מוכן לפי שעה לקבל את תל"ם כמפלגה בתוך רשימת יש עתיד.

 

בבית היהודי בוחרים יו"ר חדש במקומו של השר רפי פרץ שהודיע על פרישה. האופציות הן להתמודד במסגרת ימינה או האיחוד הלאומי בראשות בצלאל סמוטריץ'. החוב של הבית היהודי לכנסת עומד כיום על 3.5 מיליון שקל, והיא תקבל מקדמת מימון בחירות של 0.972 מיליון שקל. הבית היהודי לבדה לא עוברת לפי הסקרים את אחוז החסימה.

 

האיחוד הלאומי שלפי סקרים משיגה 4 מנדטים, תקבל מקדמת מימון בחירות של כ־1.9 מיליון שקל. למפלגה חוב לכנסת של 2.7 מיליון שקל והיא בוחנת הצעה להתמודד יחד עם עוצמה לישראל בראשות איתמר בן גביר.

 

שינוי הסדרי המימון

 

הליכוד המונה 35 מנדטים יקבל מקדמת מימון בחירות של 34 מיליון שקל. אם המפלגה אכן תשיג 32 מנדטים כפי שחוזים לה חלק מהסקרים האחרונים היא תקבל מימון בחירות של כ־47 מיליון שקל. החוב של הליכוד לכנסת עומד כיום על 64 מיליון שקל, וכך, המפלגה תוכל להקצות תקציב בחירות גבוה ולממנו בכספי מימון המפלגות.

 

החלוקה הנדיבה של מקדמת מימון בחירות למפלגות המכהנות צריכה להיבחן מחדש. לנוכח החובות הגבוהים של המפלגות, וירידת כוחן יש להקטין את מקדמת מימון המפלגות לכל מפלגה על מנת למנוע מצב שבו מפלגות שלא יבחרו לכנסת הבאה יותירו חובות גדולים. במקביל, יש לקבוע שמייד לאחר פירסום תוצאות הבחירות לכנסת ה־24, יחזירו המפלגות שלא יכנסו לכנסת את כל הכספים שעדיין נותרו אצלן, ושהכנסת תפתח בהליכים להגשת כתב אישום נגד מפלגות שחייבות כספים.

 

כפי שנחשף בעבר ב"כלכליסט" הכנסת רודפת אחר התנועה הירוקה בראשות סתיו שפיר ועצמאות המקורבת לאהוד ברק שחייבות כל אחת לכנסת כ־3.9 מיליון שקל ולפי שעה בלא הצלחה. אפרופו ברק, אם הוא עדיין חושב להיכנס לפוליטיקה כדאי שתחילה ידאג להחזר החוב של עצמאות.

x