$
בארץ

בגלל הסגר השלישי: האבטלה בדצמבר עדיין מעל 10% - דמי האבטלה לא יופחתו

על פי נתוני הלמ"ס, שיעור האבטלה בחישוב המצומצם, שבו משתמש האוצר, ירד מ-12.1% בנובמבר ל-10.4% בדצמבר. כיוון שהוא לא ירד מ-10%, נמנעה ההפחתה הקבועה בחוק של דמי האבטלה ל-90%

שחר אילן 12:5918.01.21

שיעור האבטלה בחישוב המצומצם, שבו משתמש האוצר, ירד מ-12.1% בנובמבר ל-10.4% בדצמבר. כיוון שהוא לא ירד מ-10%, נמנעה ההפחתה הקבועה בחוק של דמי האבטלה ל-90%. כיוון שבינואר צפויה עלייה באבטלה, משמעות הדבר היא שהפחתת דמי האבטלה נדחתה לפחות עד פרסום נתוני מרץ ואולי אפריל. הגורם המרכזי לכך שהאבטלה לא הגיעה אל מתחת ל-10% הוא כניסת ישראל לסגר השלישי בשבוע האחרון של דצמבר. כך עולה מנתוני האבטלה לחודש דצמבר שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על סמך תוצאות סקר כוח האדם. 

 

 

הלמ"ס מפרסמת שלושה נתוני אבטלה עיקריים בתקופת הקורונה:

 

שיעור הבלתי מועסקים (מובטלים בהגדרה הקלאסית – אנשים ללא מקום עבודה שמחפשים עבודה) ירד מ-5% בנובמבר ל-4.8% בדצמבר. לנתון זה מעט מאוד משמעות בתקופת הקורונה בגלל הכמות הגדולה של אנשים בחל"ת וכן של אנשים שפוטרו ואינם מחפשים עבודה.

 

שירות התעסוקה שירות התעסוקה צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

שיעור הבלתי מועסקים פלוס הנעדרים בכל שבוע הסקר מעבודתם ירד מ-12.1% שהם 495 אלף איש בנובמבר ל-10.4% שהם 423 אלף בדצמבר. ההגדרה של נעדרים בכל שבוע הסקר מעבודתם אמורה לאתר את הנמצאים בחופשה ללא תשלום.

 

הבלתי מועסקים פלוס הנעדרים בכל השבוע זה הנתון המצמצם שבאמצעותו מודד משרד האוצר את האבטלה. על פי החוק, כשהנתון יגיע ל-10%, יירד גובה דמי האבטלה ל-90%. אם לא היה מוטל הסגר השלישי, היתה אפשרות שהדבר יקרה כבר בדצמבר. כיוון שהדבר לא קרה, נראה שאם החיסונים יביאו לפתיחה רחבה של המשק, הירידה מתחת ל-10% צפויה במרץ או באפריל. ההפחתה עצמה צפויה חודש לאחר מכן.

 

הנתון המרחיב של הלמ"ס כולל את הבלתי מועסקים, אנשים שנעדרו בכל השבוע מעבודתם וכן אנשים שאיבדו את מקום עבודתם בתקופת הקורונה ואינם מחפשים עבודה. זה הנתון הקרוב יותר למצב בשטח. שיעור האבטלה לפי החישוב המרחיב ירד מ-14.3% בנובמבר שהם 600 אלף איש ל-12.9% בדצמבר שהם 537 אלף.

 

הלמ"ס פרסמה היום גם את הנתונים החצי חודשיים למחצית השנייה של דצמבר. בנתונים אלה נרשמה עלייה בשל הכניסה לסגר השלישי בשבוע האחרון של דצמבר. שיעור האבטלה בחישוב המרחיב עלה מ-12.7% במחצית הראשונה של דצמבר ל-13.7%, שהם 566 אלף איש, במחצית השנייה. שיעור האבטלה בחישוב המצמצם עלה מ-10.4% במחצית הראשונה ל-11% בשנייה. חשוב לזכור שיש פערים גדולים בין נתוני האבטלה של הלמ"ס לאלה של שירות התעסוקה, שבו רשומים כ-900 אלף דורשי עבודה (שווה ערך ל-22%).

x