$
בארץ

ההסכם בין ישראל לפייזר נחשף - זה מה שלא תקראו בו

על פי נוסח ההסכם עם ענקית התרופות, שנחשף היום על ידי משרד הבריאות, ישראל לא תקבל תשלום עבור המידע הרפואי שתעניק לפייזר. חברת התרופות לא תקבל מידע אישי מזוהה על אזרחי ישראל. פרקי הפיצויים וישוב הסכסוכים בהסכם הושחרו

אדריאן פילוט 16:2717.01.21

מדינת ישראל תעביר מידע רפואי לחברת פייזר, שסיפקה עד כה כ-2 מיליון חיסונים - ללא תמורה. כך עולה מהחוזה שנחתם בין ישראל לחברה ונחשף היום על ידי משרד הבריאות.

 

לצפייה בנוסח המלא של ההסכם לחצו כאן  

רה"מ נתניהו ושר הבריאות אדלשטיין, ליד המטוס ובו המשלוח הראשון של חיסוני פייזר רה"מ נתניהו ושר הבריאות אדלשטיין, ליד המטוס ובו המשלוח הראשון של חיסוני פייזר

  

חלקים גדולים מההסכם מצונזרים והושחרו, לרבות הפרק הנוגע לפיצויים על הפרת החוזה בין הצדדים וגם מנגנון יישוב הסכסוכים בין ישראל ופייזר, במקרה של הפרת ההסכם.

 

עוד עולה מנוסח ההסכם כי נציגי משרד הבריאות ופייזר נדרשים להיוועד פעם בשבוע ולהחליף ביניהן מידע על אופן ביצוע ההסכם.

 

אלא שגם אחרי קריאה של ההסכם שנחתם לא ברור לגמרי איזה סוג של מידע תעביר ישראל לפייזר: מה שברור, בהתאם להערכות המוקדמות, הוא שפייזר לא תקבל את התיקים הרפואיים של אזרחי ישראל. ברמת ה"פשט", חל איסור על מעבר מידע אישי מזוהה.

 

השאלה היא איזה עוד מידע רפואי היא כן תקבל, וכאן רב הנסתר על הגלוי, כאשר גם החלק שאיננו מצונזר בהקשר זה משאיר סעיפים שפתוחים לפרשנות.

 

כך לדוגמה, בחלק מהחוזה מתחייבים הצדדים על כך שאם במקרה מועבר מידע שבאמצעותו ניתן לזהות אדם פרטי, הצדדים יתייחסו למידע שיועבר כמידע אישי שחל איסור להעבירו.

 

דוגמה נוספת היא מאוד מבלבלת: בחוזה, נכתב כי פייזר תקבל "לפחות" את מספר הנשאים, המאושפזים, החולים הקשים, המונשמים ועוד מידע פומבי שמשרד הבריאות מפרסם על בסיס יומי. אם זהו המידע – מדוע יש צורך בחתימת חוזה? ומה המשמעות במקרה הזה של המילה "לפחות"?

 

והנה שאלה נוספת: בין הנתונים שפייזר דורשת מישראל נמצאים מספר המתחסנים לפי גיל וקבוצות גיל, לרבות משתנים ותת-קבוצות דמוגרפיות נוספות".

 

לאיזה קבוצות מתייחס ההסכם? האם תחת הגדרה זו נכנסות גם מחלות רקע? ושוב: משרד הבריאות מפרסם באופן פומבי, על בסיס יומי, את מספר המתחסנים, גילם, ואף מקום מגוריהם - אז מדוע זקוקים לחוזה כה דרקוני?  

x