$
בארץ

הפרויקטור אש: החל מהיום - מי שחלף שבוע מאז שקיבל זריקה שנייה לא יידרש לבידוד

פרופ' נחמן אש אמר כי מערכת המחשוב של המשרד נמצאת בבדיקות אחרונות, וכי מי שחלף שבוע מהמנה השנייה של החיסון יוכל להמשיך כהרגלו גם אם נחשף לחולה מאומת. ומה עם סוף הסגר? "הירידה לא מספקת, כ-20% מהמאומתים - כתוצאה מהמוטציה הבריטית"

אדיר ינקו, ynet 15:0317.01.21
פרויקטור הקורונה נחמן אש אישר לכל למי שחלף שבוע מקבלת החיסון השני פטור מבידוד במקרה של מגע עם חולה מאומת. בתדרוך שערך היום (ראשון) לכלי התקשורת אמר אש כי "מערכת המחשוב נמצאת בבדיקות אחרונות, ומי שעומד בתנאים האלו זכאים לקבל תעודת מתחסן ויכול לא להיכנס לבידוד".

 

פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש צילום: טל שחר

 

אש הדגיש כי האישורים שיקבלו המתחסנים יקראו "התו הירוק", במקום "הדרכון הירוק", וכי מערכת הבריאות ממשיכה לבנות את ההקלות שיקבלו המתחסנים. "זה יהיה מוחלק לשניים, נאפשר הופעות ופעילות יומיומית של קניונים. אנחנו עדיין בודקים איך יהיה נכון להפעיל אותם". לגבי הדרכון, הפרויקטור אמר כי ההחלטות יתקבלו בקבינט כשהסגר ייגמר.

לפי הפרויקטור, נכון להיום ישנם כ-1,200 חולים קשים בבתי החולים, מתוכם 270 מונשמים ו-85% תפוסה במחלקות הקורונה. עם זאת, אש אמר כי מקדם ההדבקה הוא 1.09: "הכיוון מעודד", אמר, "אך הירידה ב-R לא מספקת. אנחנו רוצים להגיע ל-R שנמוך מ-1. הגענו לשיא בתחלואה הקשה, וכל עוד אלו המספרים - לא נוכל לסיים את הסגר ונאלץ להמליץ על עוד שבוע של סגר. מקווה שנסתפק רק בשבוע נוסף, ושההחלטות יהיו ענייניות ולא יושפעו מגורמים אחרים. יש לנו מלחמה קשה שגובה חיי אדם שגורמת לסבל להרבה אנשים".

 

אש אמר כי יחד משרד הבריאות פועל כדי לחייב בדיקות קורונה לפני עלייה למטוס בשל העלייה במאומתים. "בגלל עומס התחלואה, בכמה ממחלקות הקורונה שינו את התקנים בין כמות האחיות לחולים, ולכן זה לא פשוט ויכולות להיות טעויות", הוסיף הפרויקטור. "קיומן של המוטציות במדינות שונות מדאיגות אותנו. המוטציות גורמות לתחלואה יותר קשה או להתפשטות מהירה יותר או חוסר יעילות מפני החיסון. קשה לעשות חסם הרמטי בגבול, אבל אנחנו עושים הכל כדי לחסום את המוטציות האלו לארץ. אנחנו מקדמים חובת בדיקה 72 שעות לפני העלייה למטוס והמטרה למצוא את המוטציות לפני שהם מגיעים לארץ. בכל מקרה, כל החוזרים ארצה עוברים בדיקה".

 

הפרויקטור הוסיף כי להערכת משרד הבריאות, כ-20% מהבדיקות המאומתות הן תוצאה של המוטציה הבריטית, וכי המספרים עוד צפויים לעלות. "לגבי המוטציה הדרום אפריקנית", הבהיר "אנחנו יודעים שזה רק מקרים בודדים, זה בשכיחות נמוכה. המוטציה הברזילאית לא הגיעה לארץ לדעתנו". עוד הוסיף כי "אחוז הבדיקות במגזר החיובי מגיע ל-20%, ואני חושב שאם היו עושים יותר בדיקות אז האחוז היה נמוך יותר. היו יותר מאומתים, אבל האחוז היה קטן יותר. כרגע אי אפשר לעשות הרבה בדיקות בגלל העומס, אך אנחנו צפויים לראות ציוני רמזור גבוהים, גם שהתחלואה כבר תרד".

 

למרות המספרים, אש ציין כי הוא מצפה לראות ירידה בתחלואה הקשה כבר בימים הקרובים. למרות העומסים הקשים במתחמי החיסונים, אש טען כי "בשבוע הקרוב אנחנו מתכוונים להגיע ל-200 אלף מתחסנים ביום בכל הקופות יחד. הן יעמדו באתגר הזה גם מול המתחסנים במנה ראשונה וגם במנה שנייה. הקופות נערכו על ידי פתיחת מוקדי התחסנות רבים".

x