$
בארץ

בגלל הסגרים והחום: צריכת החשמל הביתית ב-2020 עלתה ב-7.6%

הצריכה הארצית נותרה כמעט ללא שינוי. במרץ, עם פרסום דוחות חברת החשמל, ניתן יהיה לחשב את השינוי בחשבון החשמל הביתי הממוצע

ליאור גוטמן 12:1413.01.21

צריכת החשמל הביתית עלתה בכ-7.6% בשנת 2020 - כך עולה מנתוני הסיכום של חברת ניהול מערכת החשמל הארצית. עם זאת, הצריכה הארצית נותרה כמעט ללא שינוי.

 

לטענת החברה, מקור העלייה מיוחס לשני גורמים: הראשון הוא רצף הסגרים שהוטל על הציבור מאז התפרצות מגפת הקורונה, והשני הוא שינויי האקלים וגלי החום שפקדו את המדינה - כאלה שחייבו הפעלת מזגנים גם בתקופות שבהן צריכת החשמל אינה גבוהה יחסית.

 

בסוף חודש מרץ יתפרסמו נתוני ההכנסות של חברת החשמל - ספקית החשמל למשקי הבית - ואז ניתן יהיה לחשב בכמה עלה או ירד חשבון החשמל הממוצע הארצי, זאת בנטרול השינויים בתעריף: עלייה של כ-3% בינואר 2019, וירידה של כ-4.13% בתחילת 2020.

 

בפילוח לאורך חודשי השנה, הזינוק בשיא הביקוש לחשמל, זאת בהשוואה לחודשי 2019, נרשם בחודשים ספטמבר (עלייה של כ-13%), פברואר (עלייה של כ-8.5%) ואוקטובר (עלייה של כ-6%). מנגד, הירידה בביקוש לחשמל בפילוח לפי חודשים נרשמה בחודשים יוני (ירידה של כ-10%), אפריל (ירידה של כ-9%) ומרץ (ירידה של כ-5%).

 

בנוגע לסך צריכת החשמל הארצית, זו נותרה כמעט ללא שינוי, עם סך ייצור שרשם עלייה מזערית של כחצי אחוז (כ-72.8 מיליארד קילוואט/שעה לעומת כ-72.4 מיליארד קוט"ש ב-2019). משמעות הנתונים היא שלמעשה מדובר בנסיגה: בחברת ניהול המערכת מזכירים שהשנה נרשם גידול של כ-2% באוכלוסייה, אליה התווספה עלייה של כ-0.2% בצריכת החשמל. לפיכך, בשנה "רגילה" הציפייה הייתה לעלייה בביקוש הארצי לחשמל. בפועל נרשמה צניחה של קרוב ל-50% בהיקף הביקוש לחשמל במגזרי המסחר הציבורי והתעשייה, ואלה כאמור איזנו גם את הגידול בצריכת החשמל בקרב משקי הבית, וגם את הגידול הטבעי באוכלוסיה. לשם השוואה, בשנים הקודמות משק החשמל רשם גידול טבעי בצריכה של 2.8-3 אחוז לכל שנה.

 

תחנת הכוח של חברת החשמל באשקלון תחנת הכוח של חברת החשמל באשקלון צילום: גדי קבלו

 

 

יורם כהן, מנכ"ל חברת ניהול המערכת, מסכם ש"שינויי האקלים הם אלה שהשפיעו על צריכת החשמל, יותר מהקורונה. מנתוני היחידה לסטטיסטיקה של החברה, נראה כי בשנים הקרובות השינויים הגלובליים באקלים ישפיעו על צריכת החשמל".

 

חברת ניהול המערכת שכנה עד לפני כחודש בתוך חברת החשמל, והיא אחראית על ניהול מערכת החשמל הארצית. במסגרת הרפורמה במשק החשמל היחידה "נעקרה" מחברת החשמל, והפכה לחברה ממשלתית חדשה שצפויה לנהל את כלל ייצור החשמל במדינה. בראש החברה עומדים יורם כהן, מנכ"ל החברה, והאלוף (במיל') סמי תורג'מן, יו"ר החברה. עד אמצע 2021 החברה צפויה לקבל אחריות מלאה של ניהול התכנון והפיתוח העתידי של משק החשמל והסחר בו.
x