$
בארץ

הוועדה לתשתיות לאומיות אישרה להפקדה את תחנת הכוח קסם בקרבת ראש העין

האישור להפקדה התקבל בתמיכת רוב חברי הוועדה, למרות ההתנגדות של שר האנרגיה יובל שטייניץ והמשרד להגנת הסביבה. מדובר בתחנת כוח פרטית בהספק של כ-450 מגה וואט שתפעל בכוח גז טבעי ותיתן מענה למחסור בחשמל במרכז המדינה; עוד אושרה להפקדה הרחבת תחנת הכוח של OPC באזור חדרה

ליאור גוטמן 20:0111.01.21
הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) אישרה להפקדה את התכנית להקמת תחנת הכוח באזור ראש העין (תחנת קסם). מדובר בתחנת כוח פרטית בהספק של כ-450 מגה וואט שתפעל בכוח גז טבעי ואמורה לתת מענה למחסור בחשמל במרכז המדינה.

 

 

מי שהתנגד להקמת התחנה הוא שר האנרגיה יובל שטייניץ, שאף שלח מכתב לנציגי הוועדה שם הסביר שיש החלטת ממשלה קיימת שקובעת שככל שיוקמו תחנות כוח חדשות הן יוצמדו לתחנות קיימות,למען שמירה על הסביבה. למרות הבקשה, הוועדה אישרה את הפקדת התכנית להתנגדויות, וזאת ברוב של 10 חברים מול 2 מתנגדים - משרד האנרגיה והמשרד להגנת הסביבה.

תחנת כוח של חברת החשמל תחנת כוח של חברת החשמל צילום: ישראל יוסף

 

 

למעשה, הוועדה נצמדה להחלטה של ועדת התכנון בדרום שסרבה להקים שם שתי תחנות כוח אחרות, אחת של דוראד והשניה של OPC, בטענה שהקמת תחנות כוח במרכז המדינה - ובראשן תחנת "קסם" שליד ראש העין" - תחסוך הקמת הולכה על פני מאות ק"מ מהדרום למרכז המדינה.

 

השלב הבא במסכת האישורים היא קבלת ההתנגדויות של הציבור וארגונים שונים, זאת בטרם תתקבל החלטה סופית שמחייבת בכל מקרה את אישור הממשלה. נכון להיום מתקיים מאבק של תושבי הסביבה כנגד התוכנית, כאשר שר האנרגיה ממשיך לדבוק בהתנגדות שלו לקדם את התכנית, מציאות שאולי תשתנה באם הממשלה תתחלף ובעוד כמה חודשים יגיע שר אנרגיה חדש למשרד.

 

עוד אושרה להפקדה הרחבת תחנת הכוח של OPC באזור חדרה. גם שם צפויה התנגדות כאשר רק לפני מספר ימים קבע יו"ר האיגוד וראש מועצה אזורית חוף הכרמל אסיף איזק שהמטרה שלהם היא "לצמצם את הפגיעה בסביבה ובכך לשפר את איכות החיים במרחב. תפיסת העולם שלנו היא קידום אנרגיות מתחדשות כבר בעתיד הקרוב, במקביל להפסקה מוחלטת של שימוש בפחם וצמצום השימוש בגז". כך או כך, גם במקרה הזה הוועדה אישרה להפקדה, והיא תחכה להגשת התנגדויות.

 

לאחר קבלת ההערות הוועדה אמורה לשקלל את הקמת ארבע תחנות הכוח שעל הפרק - קסם (ראש העין), OPC שליד חדרה, דוראד שליד אשקלון ו-OPC שליד מישור רותם בנגב - ואז לדון ולאשר סופית מה לקבל ומה לפסול. ההחלטה הזו מיועדת לקיץ הקרוב.
x