$
בארץ

מיום שלישי הקרוב: תופסק תנועת הרכבות לדרום עד לחודש הבא

הרכבת מנצלת את הסגר לעבודות חשמול עקב צניחה במספר הנוסעים. עד סוף פברואר תחנת ההגנה בת"א תהיה האחרונה שאליה אפשר יהיה להגיע מצפון. כל התחנות הדרומיות לתחנת ת"א ההגנה ייסגרו זמנית לשירות

ליאור גוטמן 14:0310.01.21

רכבת ישראל מנצלת את הסגר השלישי כדי להאיץ את עבודות החשמול, הפעם בצעד שינתק את רוב דרום הארץ ממסילות הברזל. עקב צמצום דרסטי במספר הנוסעים, תנועת הרכבות מתל אביב דרומה תושבת כמעט לחלוטין החל מיום שלישי הקרוב, לרבות אזור ירושלים.

 

 

 

לפי חברת הרכבת, במהלך השבועות האחרונים ירד מספר הנוסעים לרף של כמה עשרות אלפים בודדים של נוסעים ביום, זאת ביחס להיקף של כ-280 אלף נוסעים ביום לפני הקורונה, או כ-130 אלף נוסעים ביום שהרכבת יכולה להסיע תחת המגבלות שהוטלו עליה על ידי משרדי הבריאות והתחבורה.

 

ביממה האחרונה מספר הנוסעים ירד לכ-35 אלף ביום, כמות נוסעים שכוללת גם את תנועת החיילים של ימי ראשון.

 

 רכבת ישראל רכבת ישראל צילום: רכבת ישראל

 

ברכבת מצפים במהלך הסגר לממוצע נוסעים יומי של כ-15 אלף איש בלבד, מה שהוביל אותם למסקנה שאפשר להקדים עבודות חשמול באזור אשקלון ולוד, לרבות מוסכי הרכבת, ועד למצב נדיר יחסית שתנועת הרכבות מתל אביב דרומה תושבת כמעט לחלוטין.

 

מי שכן משתמש ברכבת ייאלץ להישען על רכב פרטי או אוטובוסים, כיוון שרכבת ישראל לא תפעיל מערך שאטלים כולל לכל דרום הארץ. משרד התחבורה וחברות האוטובוסים אמורים לתגבר את מערך הנסיעות הכולל, ועד לחזרת שירות הנסיעות ברכבת בתחילת פברואר 2020.

 

בהודעת החברה היא מפרסמת שלא יופעלו רכבות מדרום לתחנת ת"א ההגנה, וזו תהיה התחנה האחרונה שאליה ניתן יהיה להגיע מכיוון צפון. כל התחנות הדרומיות לתחנת ת"א ההגנה ייסגרו זמנית לשירות.

 

כמו כן לא יופעלו רכבות בקו הרצליה-ירושלים יצחק נבון, ובקו ראש העין צפון- ראשל"צ משה דיין-באר שבע. התחנות שיהיו סגורת יהיו ראש העין צפון, פ"ת סגולה, פ"ת קריית אריה, בני ברק, לוד, לוד גני אביב, כפר חב"ד, מודיעין מרכז, פאתי מודיעין, ירושלים יצחק נבון, צומת חולון, חולון וולפסון, בת ים יוספטל, בת ים קוממיות, רמלה, בית שמש, באר יעקב, ראשל"צ הראשונים, ראשל"צ משה דיין, רחובות, יבנה מזרח, יבנה מערב, אשדוד, אשקלון, שדרות, נתיבות, אופקים, מזכרת בתיה, קריית מלאכי יואב, קריית גת, להבים רהט, באר שבע צפון האונ', באר שבע מרכז, דימונה.

 

ממשרד התחבורה נמסר, "משרד התחבורה והבטיחות בדרכים הנחה את מפעילי התחבורה הציבורית לתגבר את כל קווי האוטובוסים, המקבילים לקווי הרכבת בהם הופסקה הפעילות. זאת, במטרה לתת מענה מיטבי לציבור ולאפשר לנוסעים שירות תחבורה רציף, גם בימי סגירת הרכבת. במסגרת ההנחיה, יתוגברו קווי האוטובוס, הפועלים במקביל לתוואי הרכבת, מדרום תל אביב לירושלים, לבאר שבע ולאשקלון. כמו כן, יתוגברו נסיעות האוטובוסים, בהתאם לדרישות ציבור הנוסעים, מלוד, רחובות, ראשון לציון, קרית גת, מודיעין ורמלה. יצוין כי משרד התחבורה בוחן את הירידה במספר הנוסעים ברכבת, שחלה היום (א'), עם תחילת הסגר ההדוק ויתאים את שירות הנוסעים בהתאם".

x