$
בארץ

ניסיון ההשתקה שנגמר בכתב חשדות נגד דרעי

שר הפנים נחשד בעבירת מס הקשורה בנדל"ן - ובינתיים מרכז בידיו עוד ועוד סמכויות בתחום. שיאה של העברת הסמכויות היתה לפני כשנה כאשר מינהל התכנון, התחום המשפיע ביותר על היצע הדיור בישראל, עבר מאחריותו של משרד האוצר לאחריותו של דרעי כשר הפנים

שלומית צור 07:5810.01.21

המידע שהגיע אליי בסוף 2015 היה כי שר הכלכלה אז, אריה דרעי, מחזיק זכויות לחמש דירות בפרויקט חדש שנבנה ברחוב ראובני בשכונת גבעת שאול בירושלים. בתחקיר שפרסמתי ב"גלובס" התברר כי לדרעי אכן היו זכויות לדירות שאותן רכש במחיר של כ־4 מיליון שקל ב־2010, אך מכר אותן ב־2013 לאחיו, עו"ד שלמה דרעי, בערך באותו מחיר שקנה.

 

 

האח, עו"ד שלמה דרעי, טען אז כי העסקה דווחה כדין לרשויות המס, לאחר שהזכויות עברו אליו וכי "אין פה סיפור". העסקה אכן דווחה אך היא עוררה הרבה שאלות נוכח העובדה כי אריה דרעי שב לחיים הפוליטיים לאחר שריצה עונש מאסר והצהיר אז כי בבעלותו דירה אחת, ונוכח מחיר העסקה שלא גילם את עליית המחירים בשוק הנדל"ן הירושלמי.

 

שר הפנים אריה דרעי שר הפנים אריה דרעי צילום: אוהד צויגנברג

 

בעקבות הפרסום הגיש עו"ד שלמה דרעי תביעת לשון הרע בסך 100 אלף שקל נגדי ונגד העיתון. לאחר שנחשף כי נגד דרעי מתנהלת חקירה שכוללת את עסקת הנדל"ן, התביעה נמחקה ונקבע כי בפרסום לא היה לשון הרע.

 

בשלוש השנים האחרונות פורסם מעת לעת כי החקירה נגד אריה דרעי מתקדמת לכיוון המלצות קרבות. זאת כאשר במקביל, אריה דרעי - שב־2016 מונה לשר הפנים - המשיך לרכז אליו עוד ועוד סמכויות, בעיקר סביב שוק הנדל"ן. שיאה של העברת הסמכויות היתה לפני כשנה כאשר מינהל התכנון, התחום המשפיע ביותר על היצע הדיור בישראל, עבר מאחריותו של משרד האוצר לאחריותו של דרעי כשר הפנים.

 

בהודעתו של היועמ"ש אביחי מנדלבליט צוין כי אחת משלוש הפרשות שבגינן נשקל להעמיד את השר דרעי לדין היא עסקת הנדל"ן בין האחים. לפי חומר הראיות, שכלל את הדיווחים שהועברו לרשויות המס וחוזה המכירה, קיים חשד למצגים כוזבים, לרבות גובה התמורה שבעסקה, תארוך העסקה לאחור, והצגת המגרש הנמכר כריק במקום מצבו האמיתי כבניין מתהווה.

 

אחת המסקנות היא שגם עסקאות המדווחות כדין לרשות המסים טומנות בחובן מידע חלקי או מטעה, שלא מתגלה לעתים. עסקאות שהדיווח בגינן לא נראה חריג בעיני פקיד השומה יכולות לעורר אצלו סימני שאלה מהבהבים כשהן מתפרסמות בתקשורת. פה בדיוק נעוץ החשש של מי שביצעו עסקת נדל"ן לספר עליה מעבר לדיווח הטכני לרשויות, ופה בדיוק נעוצה חשיבותה של התקשורת. ממצאי החקירה אינם משמחים העובדה ששר בממשלה שהורשע כבר בעבירות ובגינן ריצה עונש מאסר, חוזר אל החיים הציבוריים וחשוד כי ביצע שוב עבירות שיש בהן כדי להביא להרשעתו — היא בשורה רעה לא רק לדרעי, האיש שרק מחזק את אחיזתו בתחום הנדל"ן בישראל.

x