$
בארץ

משרד האנרגיה יוצא למכרז רביעי לקבלת רישיונות לחיפושי גז טבעי

זאת אחרי כשלון המכרז מ-2017 ונטישת החברות ההודיות שנרשמו אליו, מה שמשאיר את אנרג'יאן כמתמודדת היחידה החדשה שעוד פועלת באזור; הפעם בשטחי החיפוש כאלה שנמצאים בגבול הצפוני של המים הכלכליים של ישראל, וצמוד לקו הימי של לבנון

ליאור גוטמן 15:2306.01.21

משרד האנרגיה הודיע היום (ד') שהוא יצא למכרז רביעי לקבלת הצעות לחיפושי גז ונפט מול חופי ישראל. המכרז הראשון יצא לדרך בנובמבר 2017 ולאחר ששר האנרגיה יובל שטייניץ פתח את הים לתחרות, אולם לפני מספר שבועות התברר שהוא הסתיים בכישלון כמעט מלא עם נטישת 4 החברות ההודיות שנרשמו אליו, מה שהשאיר את אנרג'יאן היוונית-בריטית כמתמודדת היחידה החדשה שעוד נשארה לפעול באזור.

 

 

מאז 2017 נרשמו עוד שני סבבים: האחד ב-2019 אז נמסרו 12 רישיונות (8 לחברות הבריטיות CAIRN ו-SOCO והחברה הישראלית "רציו", ו-4 רישיונות לחברות אנרג'יאן וחברת "הזדמנות ישראלית"), והשני בשנה שעברה עבור בלוק 72 (מה שידוע בענף בתור רישיון ALON D), שם טרם התקבלה החלטה על הזוכה ברישיון בין אנרג'יאן לבין שברון-דלק, שמתכתשות מאחורי הקלעים על הזכות לקבל את הרישיון, שעוד לא ידוע מה יש בו, אם בכלל.
לוויתן לוויתן צילום: אלבטרוס

 

כך או כך, מועצת הנפט שבמשרד האנרגיה אישרה לגשת כאמור למכרז רביעי במספר, כאשר הפעם שטח החיפושים שיפורסם כולל גם שטחים שנמצאים בגבול הצפוני של המים הכלכליים של ישראל, וצמוד לקו הימי של לבנון עמה מתנהלות בימים אלו שיחות לקביעת שטחי החיפושים של כל מדינה.

 

במשרד טוענים שבמסגרת המכרז הנושחי מופו כ-25 רישיונות חיפוש (בלוקים) אשר יאוגדו לשישה מקבצים בגודל מקסימלי של עד 1,600 קמ"ר כל אחד. הרישיונות שיוצעו לחיפוש אינם מצויים בסמוך לקו החוף, זאת בהתאם למדיניות הסקר האסטרטגי הסביבתי שביצע המשרד, הקובע כי פעילויות חיפוש והפקה יש להרחיק 7 ק"מ מקו החוף.

 

כמו כן, בבלוקים המוצעים לחיפוש בהליך זה, לא מוכרים בתי גידול בעלי רגישות סביבתית. על פי ההערכות המכרז הרשמי יצא לדרכו במהלך 2021 ולא לפני שהמשק הישראלי וסקטור האנרגיה יראה התאוששות ממשבר הקורונה. מחיר הנפט מסוג ברנט, שחוזי הגז האזוריים צמודים אליו, עלה בשבוע האחרון לרף שמתקרב לכ-54 דולר לחבית, מחיר שנרשם לאחרונה רק בפברואר 2020.

 

מפת חיפושי הגז, משרד האנרגיה מפת חיפושי הגז, משרד האנרגיה צילום - משרד האנרגיה

 

 

 

 

x