בארץ

פרשנות

ההחלטות הקטלניות של הרב קנייבסקי

יממה לסגר - ונראה שרק לחץ כבד של נתניהו יכול להביא לסגירת תלמודי התורה. אם ראש הממשלה יתיר לחרדים להמשיך כרגיל - הוא עשוי לספוג פגיעה תדמיתית

שחר אילן 12:4806.01.21

אז מה בסופו של דבר יחליט מנהיג הציבור החרדי, הרב חיים קנייבסקי? עדיין לא ברור. נראה שזה תלוי בעיקר בכמות הלחץ שיפעיל ראש הממשלה בנימין נתניהו, מי שעד עכשיו הקפיד לתת לחרדים לעשות כמעט כל מה שהם רוצים.

 

 

לנתניהו, שרגיל לשפוט הכל במאזניים של הישרדות, יש התלבטות קשה: להפסיד קולות בשל כניעה לחרדים או להסתכן באובדן הנאמנות של החרדים. אם יחליט לאפשר לחרדים כרגיל לעשות מה שהם רוצים, הוא מסתכן בשבועיים שבהם סדר היום של הבחירות יעסוק ברפיסות שלו.

הרב חיים קנייבסקי הרב חיים קנייבסקי צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

אתמול פורסם תחילה שהרב קנייבסקי הסכים למתווה שהציע ראש עיריית ירושלים משה ליאון, לסגירה של תלמודי התורה למשך שבועיים. אחר כך פורסם שהורה לאפשר פתיחה של תלמוד תורה גדול בעיר. כלומר כרגע לפחות המדיניות היא שכמו שיש רפואה אישית, יש גם הוראות קורונה אישיות - כל אחד בא ומקבל תשובות לפי המאפיינים שלו. כמובן, ברגע שאחד יכול לפתוח, זה תקדים לרבים אחרים. מבלבל? לא רק את החילונים. מקור בדגל התורה הציע לי לכתוב שהוא אמר ש"אנחנו במבוכה".

 

כדאי לשים לב גם לדבריו של מקור חרדי לתקשורת, כי השאלה אם תלמודי התורה יהיו פתוחים תלויה במידה רבה בכמות המחסומים בכבישים החרדיים והאכיפה בת"תים עצמם. זו בעצם אמירה סחטנית שלפה הדרך היחידה לגרום לחרדים לשמור על החוק היא להיות בכל רחוב. כמובן שאם יוצבו מחסומים כאלה, השוטרים המסכנים יסבלו מאינספור התגרויות ועלבונות, יצולמו בכל פעם שייצאו מהכלים והפוליטיקאים החרדים יאשימו את הממשלה באפליה קשה.

 

 

נתניהו נתניהו צילום: רויטרס

 

הסיפור הגדול של היום, לפי האתרים החרדיים, הוא בכלל לא האם הרב קנייבסקי יקבל החלטה קטלנית נוספת להשאיר את תלמודי התורה פתוחים. הסיפור שכבש את הכותרות הראשיות הוא ההתקפה של נפתלי בנט על ראש הממשלה בנימין נתניהו שמאפשר למגזר החרדי לעשות דין לעצמו. כי מבחינת התקשורת החרדית, כל מי שמעז לבקר הוא מסית.

 

בנט, אגב, דאג להגן על עצמו באחד האמצעים הנמוכים המקובלים כשאמר שגם מדינת תל אביב לא תעשה דין לעצמה. כאילו היה איזשהו שלב שבו התל אביבים גרמו אפילו חלק קטן מהנזק שגרם המרי האזרחי המאורגן החרדי. הגיע הזמן שפוליטיקאים יעזו לומר לחרדים את האמת בלי שום השוואות שמגמדות את המצב: ההתנהגות שלהם הורגת והורסת את כלכלת המדינה. החרדים נוהגים להזדעזע מביקורת על הרב קנייבסקי, אבל ראוי לומר להם מפורשות שההחלטות שלו הורגות והורסות חיים.

 

בנט מבין שאין היום כמעט בוחרים יהודים לא חרדים שאינם זועמים על החרדים. אבל עם כל הכבוד לימינה, את התחרות על הקול האנטי-חרדי ינהלו ליברמן ולפיד. מבחינתם, כל תלמוד תורה שייפתח, הוא נכס אלקטורלי.

x