$
בארץ

פרסום ראשון

עיריית ראשל"צ לבנק הפועלים: "אל תעניקו מימון למחזור הפסולת בשפד"ן, נעכב את הפרויקט"

ראש העירייה רז קינסטליך כתב למנכ"ל הבנק דב קוטלר, כי ההשקעה במתקן בגובה מיליארד שקל עלולה לרדת לטימיון: "בניגוד למיצג היזמים בעלי שיכון ובינוי וחברת GES, לא ידוע על הסכמה שקיבלו מהרשויות המקומיות. נעשה הכל למנוע מהמתקן המסוכן לקום בסמוך לשכונות מגורים ולסכן את התושבים"

ליאור גוטמן 17:1005.01.21

עיריית ראשון לציון יוצאת למאבק נגד הקמת מתקן מחזור הפסולת שמיועד לקום בשפד"ן: לכלכליסט נודע שראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך שלח לפני מספר שעות מכתב למנכ"ל בנק הפועלים דב קוטלר, שם הוא רומז שההשקעה שהבנק יעמיד לטובת הקמת המתקן, בשווי של כמיליארד שקל, עלולה לרדת לטמיון.

 

 

"הופתעתי לקרוא בעיתונים שדווקא בנק הפועלים שוקל להעניק אשראי בכמיליארד שקל למתקן הפסולת המסוכן שמתכננים בעלי שיכון ובינוי וחברת GES באזור ראשון לציון. בניגוד למצג שתיארו היזמים, לא ידוע לי על כל הסכמה שקיבלו מרשויות מקומיות סמוכות לפינוי הפסולת למתקן. נהפוך הוא, כראש עיריית ראשון לציון וסגן יו"ר מרכז השלטון המקומי בישראל, אני יכול להבטיח שנעשה הכל כדי למנוע ממתקן מסוכן לקום בסמוך לשכונות המגורים שלנו ולסכן את בריאותם של מאות אלפי תושבי האזור", מצהיר קינסטליך.

 

רז קינסטליך ראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך ראש עיריית ראשון לציון צילום: תמר מצפי

 

 

המכרז המדובר נחתם באפריל 2018 כאשר מי שניהל אותו היו משרדי האוצר והגנת הסביבה. מדובר במתקן שצפוי לטפל בקיבולת פסולת יומית של כ-1,000 טון שמקורה בכל אזור גוש דן. עיקר המימון, כאמור בסכום של כמיליארד שקל, אמור להגיע מבנק הפועלים.

 

קינסטליך מחדד שהוא קורא "לך ולחברי ועדות האשראי והביקורת בדירקטוריון הבנק לבחון מחדש את ההחלטה שלא רק תסכן את כספי הבנק והציבור, אלא חמור מכך – היא מסכנת את בריאותנו!". לטענתו התוכנית שהציגו היזמים בפני הוועדה המחוזית לכאורה לוותה בתסקיר איכות סביבה חלקי ונתונים לא מלאים, כאשר "גם הוועדה המחוזית התנתה את המשך קידום התוכנית בהבהרות למשל לגבי דרכי הגישה לאתר".

 

 

דב קוטלר דב קוטלר צילום: מקס מורון

 

 

השורה התחתונה: ראש עיריית ראשון לציון מבטיח ש"גם אם אאלץ אני לא אתן יד למעבר של מאות משאיות בשטחנו. לאור ההתנגדות הגורפת של העיריות הסמוכות והתושבים, לצד ההליכים המשפטיים הצפויים – ראוי שקציני האשראי בבנק יבחנו היטב את הסיכונים הכרוכים במתן אשראי למיזם שהתממשותו מוטלת בספק ובהיקפים של מאות מיליוני שקלים. גם לבריאותם של ילדינו ולאיכות החיים של התושבים יש מחיר, ואין בכוונתנו לשלם אותו!".

 

מבנק הפועלים נמסר בתגובה ש"בנק הפועלים לא נוהג לפרט לאמצעי התקשורת אודות עסקאות מימון ללקוחותיו. הבנק פועל על פי חוק ודין, ומימון פרוייקטים נעשה בכפוף לאישור הרשויות המוסמכות".

 

מחברת זירו ווייסט, היא זכיינית הפרויקט, נמסר בתגובה כי "מדינת ישראל בהובלת המשרד להגנת הסביבה פועלת לצמצום היקפי ההטמנה בקרקע של פסולת ולהחלפת מתקנים שאינם עומדים בסטנדרטים ראויים במתקנים חדשים ובטכנולוגיות אקולוגיות מתקדמות ששומרות על הסביבה. חברת זירו ווסט גאה להיות חלק מיוזמה כוללת זו ולהקים בשטח הצמוד לפרויקט השפדן את המתקן המתקדם ביותר בישראל למיון ולמיחזור פסולת בייתית. המתקן יחליף את המצב הנוכחי בו הפסולת של העיר ראשון לציון מגיעה לתחנת מעבר ישנה במיקום שאינו מתוכנן ומיועד לכך. לאחר שנבחנו ואושרו על ידי המשרד להגנת הסביבה טכנולוגיות המתקן המיועד שהן המתקדמות בעולם המודרני, המבטיחות שלא יהיו מטרדי ריח ורעש, מקודם כרגע הפרויקט להשלמת ההליכים שיובילו להקמתו".

x