$
בארץ

ח"כ זנדברג לוועדת הבחירות: לבדוק מימון מודעה בעד נתניהו

העתירה הוגשה ליו"ר הוועדה שופט ביהמ"ש העליון עוזי פוגלמן, בבקשה לבדוק האם פרסום מודעת אנשי עסקים למען רה"מ בנימין נתניהו, מהווה מימון עקיף לליכוד - האסור לפי חוקי הבחירות; בעלי קבוצת הנדל"ן מנוס העומד מאחורי הפורום: "אין קשר בין אנשי העסקים לליכוד"; הליכוד: "לא קשורים לפרסום"

צבי זרחיה 22:5804.01.21

יו"ר סיעת מרצ ח"כ תמר זנדברג הגישה הערב (ב') עתירה אל יו"ר ועדת הבחירות שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן, בדרישה לבדוק פרסום מודעה של אנשי עסקים בעד רה"מ בנימין נתניהו, המהווה לטענתה מימון עקיף למפלגת הליכוד האסור לפי חוקי הבחירות.

 

מדובר במודעה, למען נתניהו, שפורסמה בימים האחרונים באתר YNET, בג'רוסלם פוסט ובהארץ, שלוותה בתמונה גדולה של רה"מ.

 

 

זנדברג אמרה לכלכליסט כי "פירסום המודעה הוא בבחינת מימון עקיף למפלגת הליכוד, ולא ניתן לממן מודעה כזו בתקופת הבחירות מכספים פרטיים או גופים עיסקים פרסומים".

 

חברת הכנסת תמר זנדברג חברת הכנסת תמר זנדברג צילום: אוהד צויגנברג

 

 

המודעה הזו, שלא לוותה בחשיפת שמות המממנים, גם עוררה את השאלה אם אין בכך משום עבירה על חוק הבחירות "דרכי תעמולה" - האוסר על פירסום מודעות אנונימיות, לפני הבחירות, ללא ציון האדם או המפלגה שחתומים על המפלגה. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית בבחירות לכנסת ה-21 וה-22 חנן מלצר הרחיב את ההחלה גם על מודעות באינטרנט ב-90 הימים שלפני הבחירות. הבחירות ייערכו בעוד 78 ימים ב-23 במרץ 2021.

 

במודעה נכתב "מר בנימין נתניהו הנכבד. רצינו להביע את הערכתנו ותמיכתנו להישגים המדיניים ההיסטוריים והמדהימים למדינת ישראל ולמזרח התיכון, אשר העניקו, אופק משמעותי, במיוחד בימים מאתגרים אילו של משבר כלכלי גלובלי חסר תקדים! אנו מחזקים אותך בכל מקום להמשיך ולהוביל את מדינת ישראל להישגים ולכיבוש יעדים, לדורות הבאים ! זו שעת רצון, בה היחסים ושיתוף הפעולה עם מנהיגי העולם, החופשי הרואים, עין בעין את השקפת העולם בה אתה דבק שנים ארוכות, סוללת את הדרך לעתיד טוב יותר".

 

רה"מ נתניהו רה"מ נתניהו צילום: רויטרס

 

מהפורום נמסר כי "פורום אנשי העסקים הם כמה אנשי עסקים, חלקם מתחום הנדל"ן, שנכון לשלב זה לא מעוניינים לחשוף את שמם, למעט שמואל חי ראובן (הבעלים של קבוצת הנדל"ן מנוס) , שפחות חושש לעסקיו ולכן הזדהה".

 

מהפורום נמסר כי "כרגע לא מתוכנן שום דבר נוסף. גם את הקמפיין הזה הם עשו מתוך תחושה שהצד התומך בנתניהו לא נשמע, אל מול ההפגנות והמחאות ולכן השתמשו בכספם הפרטי לטובת המודעה. חשוב לציין - אין קשר ביניהם ובין הקמפיין הקודם (׳ביבי אהוב׳) שנתרם על ידי תורם מחו״ל שלא קשור אליהם".

 

עוד נמסר: "המימון מכספם הפרטי של אנשי העסקים. חשוב שיהיה ברור שאין קשר בינם לבין הליכוד כלל".

 

שמואל חי ראובן, מנציגי פורום אנשי העסקים החתום על המודעה מסר בשם הפורום: ״חברנו יחד, מספר אנשי עסקים שאין להם כל קשר פוליטי זה או אחר, ואמרנו את אשר על ליבנו באמצעים העומדים לרשותנו. אין הבדל בין מפגינים בבלפור הבוחרים לשטוח טענותיהם על גבי שילוט בהפגנות, ובין מודעת תמיכה בראש הממשלה כפי שפורסמה. הרעש התקשורתי שנוצר סביב המודעה המדוברת רק ממחיש את המצב האבסורדי אליו נקלעה ישראל 2021 - בה לצערנו, אין אדם יכול לומר את אשר על ליבו באופן פומבי מבלי לחשוש שייפגע, ולכן גם חלק מחברי הפורום בחרו שלא להזדהות בשמם או תפקידם. צר לנו על המצב הזה ואנו מאמינים שהדמוקרטיה בישראל צריכה לנצח תמיד - הן בקלפי והן בחיי היום יום. כל טענה שמפלגת הליכוד עומדת מאחורי המודעות היא מצוצה מן האצבע ושקרית״.

 

משרד הפירסום הירושלמי "פירסומי ישראל" בבעלות ישראל גולדברג הוא שרשם בסוף השבוע את הדומיין של של הפורום. גולדברג אמר הערב לכלכליסט "אנו משרד פירסום שמעניק שירותי מקצועי. אנו לא משקיעים ולא מתעסקים בניהול הגופים שאנו מפרסמים".

 

נאור יחיא, דובר הליכוד, מסר כי "הפרסום לא קשור עם הליכוד ולא מטעמו".  

x