$
בארץ

המרוץ למיליון השני: תורי ענק לחיסונים בכמה יישובים

אחרי שאתמול דווח על מיליון מתחסנים לקורונה, נרשמו היום תורים ארוכים במתחמים בחולון, בבית החולים מאיר בכפר סבא ובעוד יישובים. הודעה של מכבי על חיסון בני 45 ומעלה גרמה להתנפלות על המתחמים בחיפה ובקריית מוצקין. נהגים עמדו בפקק שעות במתחמי בדיקות הקורונה באשדוד ובנתניה

ynet 17:4602.01.21
מבצע החיסונים בישראל, שזוכה לשבחים בעולם, נמשך במלוא הקצב והיום (שבת) נרשמו תורים גדולים ליד המתחם הסמוך לאצטדיון סמי עופר בחיפה, בקריית מוצקין, בבית החולים מאיר בכפר סבא, בחולון ובמקומות נוספים. אתמול עדכן משרד הבריאות כי מספר המתחסנים בישראל הגיע כבר למיליון בני אדם. זאת לאחר ששלשום נרשם מספר שיא של 153 אלף מתחסנים ביום ב-352 תחנות חיסון ברחבי הארץ.  

מאות הגיעו למרפאות החוץ בבית חולים מאיר בכפר סבא על מנת לקבל חיסון. הגעתם גרמה להתקהלות רבה. רבים נאלצו לעמוד בתור זמן רב וחלקם אף לא זכו לקבל את החיסון, מה שגרם למרמור בקרב הבאים.  

תורי ענק לחיסונים ברחבי הארץ תורי ענק לחיסונים ברחבי הארץ

 

מבית החולים נמסר בצהריים כי "במתחם החיסונים של המרכז הרפואי מאיר חוסנו היום 1,300 איש. במהלך הבוקר פשטה שמועה שניתן להגיע גם ללא תור שנקבע מראש והדבר גרם לעומסים שלא היו צריכים להיות. נציגת צוות החיסון יצאה לממתינים והרגיעה שכולם יחוסנו ובלבד שיקפידו על מרווח בטוח שישמור על בריאותם וכך היה, לשביעות רצונם של כל הממתינים. צוות המחסנים עבד באופן מקצועי ויעיל ביותר ונתן מענה לכל האנשים שהגיעו, כולל לאלה שהיו ללא תור שנקבע מראש".

 

הודעה של קופת החולים מכבי על תורים פנויים לחיסוני קורונה במרכזי החיסון שלה גרמה לתורים ולפקקי ענק לפני הצהריים, בין היתר ליד אצטדיון סמי עופר בחיפה וגם בקריית מוצקין.

 

בהודעת הקופה נכתב כי "פתחנו באופן חד-פעמי אפשרות למתן חיסונים נגד הקורונה לבני 45 ומעלה, לפי קריטריונים וללא זימון תור מראש במתחמי החיסונים של מכבי בצפון. לידיעתך, כמות החיסונים מוגבלת והם יינתנו לפי זמן הגעה. חשוב להדגיש - ההגעה ללא זימון תור תתאפשר רק במועד זה".

 

בעקבות שליחת ההודעה למבוטחי הקופה הגיעו רבים מהם למרכזי החיסון בצפון. באזור אצטדיון סמי עופר, שם ניתנים החיסונים בשיטת "דרייב אין", השתרכו פקקים ארוכים. גם במרכז ברחוב גושן בקריית מוצקין המתינו רבים במשך שעה ארוכה. בקופת החולים אמרו כי בשעות הבוקר אכן ניכרו עומסים, אך לקראת צהריים העומסים הוקלו.

 

גם מתחמי בדיקות הקורונה ממשיכים לעבוד בקצב. תורים ארוכים נרשמו בסוף השבוע. בבאר שבע חיכו אנשים במשך שעה וחצי במתחם הבדיקה בשכונת נווה זאב, בתור שהשתרך עד לבית הקברות הסמוך. חלק מהממתינים לא שמרו על ההנחיות והיו ללא מסכות. "הייתי שעה וחמישים דקות בתור", סיפרה תושבת העיר שהגיעה לבדיקה יחד עם בתה לאחר שילד בגן שלה התגלה כחיובי לקורונה.

 

אילנה, שהבחינה בתור הארוך בבאר שבע אתמול, החליטה לנסוע עם ילדיה למתחם בדיקת הדרייב-אין באשדוד ברחוב דרך ארץ 1. אלא שעד הגעתם ביום שישי - החליטו לסגור את המתחם לפני הזמן בגלל העומס. ביום שבת הגיעה בשנית למתחם הדרייב-אין באשדוד שנפתח ב-14:00, אך התור השתרך עד לקניון הסמוך. "נכון לעכשיו אנחנו מחכים כבר כמעט חצי שעה ואין כמעט כל סימן להתקדמות בתור. אין שילוט ואין אף גורם שמכווין את התנועה או מסביר מה קורה כאן. העומס מטורף. אני מקווה מאוד שנצליח להיבדק", אמרה.

 

עומס כבד של נבדקים נרשם גם במתחם בחניון תחנת הרכבת בנתניה. "עמדתי בפקק מהשעה 14:00 עד 17:00 ובקושי התקדמתי", סיפר ב' שהגיע מהרצליה. הפקק לתור מתחיל כבר במחלף נתניה לכיוון מזרח.

 

מתחם הבדיקות נמצא בחניון המזרחי של תחנת הרכבת הצפונית בנתניה. במתחם יכול להיבדק כל מי שרוצה ללא קשר לשיוך לקופת חולים. ב' סיפר: "אמרו שהמתחם נפתח ב-14:00 בצהריים וזו השעה שהגעתי. חשבתי שאהיה בין הראשונים, אבל מה שקורה פה מתסכל. כבר כשהגעתי היה רק פקק ענק של מכוניות בתור. מאז אני עומד בפקק והתור בקושי מתקדם. המתחם נסגר בשעה 22:00 בלילה ואני מקווה שאצליח להספיק לעבור את הבדיקה. אני בפקק שבקושי מתקדם, משועמם, משחק בטלפון ואפילו לא יודע למה הכול נמרח וכמה בודקים יש במקום. הם היה צריכים לצפות שיבואו הרבה אנשים ולהקים עמדות רבות. במקום לבלות את השבת אני תקוע בפקק".

 

במערכת הבריאות ובקופות החולים משוכנעים כי הנהירה למתחמי החיסון במהלך סוף השבוע, כמו גם במהלך השבוע שעבר, נובעת מהחשש לעצירה והקפאה זמנית במבצע החיסונים וזאת בשל החובה להבטיח מנת חיסון שנייה עבור אלו שהתחסנו עד עכשיו - וברקע היעדר הוודאות באשר להגעתם של מנות החיסון הבאות מחברת פייזר והמשלוח הראשון של חברת מודרנה.

 

השבוע אישר שר הבריאות יולי אדלשטיין באולפן ynet כי בין 10 בינואר, מועד תחילת מתן המנה השנייה של החיסונים, לתחילת פברואר - לא יחוסנו אזרחים ותושבים במנה הראשונה. גם מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי אמר השבוע בתדרוך לתקשורת כי אכן קיים חשש כזה.

x