$
בארץ

מנכ"ל שב"א ומס"ב, משה וולף, פורש אחרי 7 שנים

ההתפטרות נעשית במקביל לניסיונות למזג בין חברות העברות הכספים, כאשר במקביל רשות התחרות דורשת בכלל להפסיק את שיתוף הפעולה ביניהן

עירית אבישר 18:3331.12.20

משה וולף מנכ"ל שב"א (שירותי בנקאות אוטומטיים) והחברה האחות מס"ב (מרכז סליקה בנקאי) הודיע היום כי יתפטר מניהול החברות, אחרי קדנציה של שבע שנים. וולף צפוי לעזוב את תפקידו במהלך המחצית הראשונה של שנת 2021.

 

וולף עוזב על רקע תחושת מיצוי, אולם גם על רקע העובדה שהתפקיד שלו הפך למאתגר יותר מאז הפכה שב"א לחברה ללא גרעין שליטה, כך שוולף היה צריך להתמודד עם שני דירקטוריונים שונים במקביל. שב"א (שירותי בנקאות אוטומטיים) אחראית על תשתית התשלומים של ישראל. היא חברה ללא גרעין שליטה, הנסחרת בבורסה. בעלי המניות הגדולים בה הם הבנקים, וגם ויזה, מאסטרקארד והראל. החברה נסחרת לפי שווי של חצי מיליארד שקל, גבוה ב-70% לעומת השווי בהנפקה לפני שנה וחצי.

 

לעומת זאת, חברת מס"ב (מרכז סליקה בנקאי) היא חברה פרטית הנשלטת ע"י הבנקים. היא מבצעת סליקת תשלומים, ובראשם של מרבית תלושי השכר במשק. בין שתי החברות קשר עמוק: הן פועלות מאותם המשרדים, חולקות תשתית טכנולוגית משותפת, ומספקות שירותים אחת לשנייה.

 

 

משה וולף משה וולף צילום: יח"צ

 

מערכת היחסים הסבוכה בין השתיים נמצאת היום גם על שולחנה של רשות התחרות. ישנו כיום דיון בבית הדין להגבלים בסוגיית ההסדר הכובל בין שתי החברות. רשות התחרות סבורה ששיתוף הפעולה בין שתי החברות מהווים הסדר כובל, שלא קיבל אישור מרשות התחרות, ולכן החברות נמצאות בהפרה מתמשכת של החוק, והיא מבקשת להפסיק את שיתופי הפעולה, או לפעול לקבל היתר מסודר. במקביל בדירקטוריונים של החברות בכלל בוחנים אפשרות למיזוג בין החברות. ניהול שתי חברות במקביל, שיש בינהן קשרים הדוקים, אך מנגד עם שני דירקטוריונים שונים היה למשימה מאתגרת לוולף.

 

וולף הוא איש טכנולוגיה, שלפני כן כיהן כראש אגף בחטיבת הטכנולוגיה של בנק לאומי. בעברו הוא איש צבא, שהשתחרר משירות ממושך ביחידות הטכנולוגיות של אגף המודיעין בצה"ל בדרגת אל"מ. 

x