$
בארץ

מי צריך תלושי מזון אם אי אפשר לנצל אותם בבחירות?

ש"ס החלה בפרסום מענקי הביטחון התזונתי לרעבים בתעמולת הבחירות שלה, וקוראת להיעזר באנשיה כדי לקבל אותם. דרעי קיבל למשרדו סכום של 700 מיליון שקל למענקים וקבע את הקריטריונים כך שיופנו בעיקר למגזר החרדי. לשכת דרעי: "אין לנו קשר לפרסומים"

שחר אילן 12:4331.12.20
ש"ס החלה בניצול מסיבי של חלוקת 700 מיליון השקלים לביטחון תזונתי לקמפיין הבחירות שלה. בימים האחרונים היא החלה בהפצת כרוזים הקוראים לבוחרים לפנות לנציגי ש"ס כדי לנצל את המענקים תחת כותרות כמו "אריה הוא המשביר" (המפרנס). גם ביטאון ש"ס "הדרך" הקדיש למבצע כותרת בתוך סיקור הבחירות שלו.

 

 

באמצע יולי אישרה הכנסת בחוק קופסת תקציב מיוחדת של 25 מיליארד שקל למטרות התמודדות עם משבר הקורונה. שר הפנים אריה דרעי קיבל משר האוצר ישראל כץ, כתנאי לתמיכתו בקופסה, תקציב עתק במונחי רווחה של 700 מיליון שקל. לשם השוואה - כלל התקציב לביטחון תזונתי במשרד העבודה והרווחה עומד היום על 20 מיליון שקל לשנה, ודרעי קיבל פי 35.

 

תעמולת ש"ס תעמולת ש"ס

 

 

דרעי גם דאג שמשרד הפנים יחלק את התקציב ולא משרד העבודה והרווחה שמתמחה בסיוע לחלשים. הוא החליט לחלק את הכסף על פי הקריטריון של הנחה בארנונה בגובה של 70% ומעלה, שניתנת על פי מבחן הכנסה לנפש. זה משאיר קבוצות גדולות מאוד מחוץ למסגרת. זה גם מכוון את המענקים לאוכלוסייה החרדית שמאוד מאורגנת בקבלת הנחות בארנונה.

 

לדרישת משרד האוצר נקבע שיקבלו את הסיוע גם קשישים שמקבלים השלמת הכנסה ועניים חדשים שיגישו בקשה לרשות המקומית. המכרז למפעילים שיחלקו את כרטיסי רכישת המוצרים

ויפעילו אותם התפרסם לפני כחודשיים וזכתה בו שופרסל. עמותה בשם "פתחון לב" דורשת לפסול את הזכייה בטענה שנפלו בה פגמים.

 

בשבוע שעבר עתרה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ נגד הקריטריונים לחלוקת המענקים. בעתירה נאמר כי "אמות המידה שקבע שר הפנים נתפרו במיוחד כך שחלק הארי של הכסף יגיע דווקא לפלח אוכלוסייה שאותו השר מבקש לקדם. הן נקבעו ללא התייעצות עם גורמי המקצוע אשר התמחו בביטחון תזונתי".

 

השבוע פתחה ש"ס בניצול חלוקת המענקים לצורכי מערכת הבחירות. ביטאון ש"ס "הדרך" יצא היום בכותרת "נביא עוד עשרות אלפי קולות חדשים". בכותרת משנית נאמר "תלוש המזון של השר אריה דרעי יוצאים לפועל. 150 אלף משפחות, 700 מיליון שקל". מנהל סיעת ש"ס בכנסת צבי יעקובזון כתב בטור שלו "מבחן בוזגלו" כי "זו מתנה משמים (בלחץ ש"ס) שתמד מגיעה ברגע הנכון ביותר".

 

 

אריה דרעי אריה דרעי צילום: עמית שעל

 

נציגי ש"ס ברשויות המקומיות החלו בהפצת מודעות המיידעות את הבוחרים כי המענקים הושגו להם בזכות דרעי. בולטת במיוחד מודעה של מ"מ ראש עיריית ירושלים ומחזיק תיק הכספים צבי כהן, שכותרת "אריה הוא המשביר" (מספק מזון). במקום להפנות את מי שצריכים סיוע להגשת בקשה לגזברות העירייה, שכהן אחראי עליה, הוא מפנה אותם לנציגי ש"ס בעירייה. אבל מתברר שיש לש"ס תחרות. גם אגודת ישראל ודגל התורה, שתי הסיעות החרדיות האשכנזיות, החלו מפרסמות מודעות הקוראות להיעזר בהן כד לקבל את המענק.

 

מלשכת שר הפנים נמסר ש"למודעות האלה אין קשר למשרד הפנים ולשר הפנים. נציגי מפלגות שונות ברשויות המקומיות בכל הארץ, כולל נציגי מפלגות מיהדות התורה וחברי מועצה מהמגזר הערבי, מפרסמים בדרכים שונות את תנאי המיזם, כדי שהמשפחות המוחלשות יידעו לנצל את זכותן".

 

בלשכה אומרים עוד ש"מדובר במיזם ראשוני, ייחודי, שעליו הוחלט בעקבות משבר הקורונה והמשבר הכלכלי החמור, ולכן יש צורך לפרסמו כדי שכל מי שזקוק לסיוע יקבל זאת". 

x