$
משפט

נסגר תיק החקירה נגד בכירי בנק לאומי לשעבר בפרשת העלמת המס בארה"ב

מדובר בחקירה שנפתחה לפני יותר מ-3 שנים בעקבות פרשת סיוע הבנק ללקוחות אמריקאים להעלים מס; משרד המשפטים: "הראיות שבתיק אינן מקיימות סיכוי סביר להרשעה"

עירית אבישר 15:2330.12.20

יותר משלוש שנים לאחר שמשרד המשפטים החליט לפתוח בחקירה נגד בכירי בנק לאומי לשעבר בהם גליה מאור, איתן רף וצבי איצקוביץ בפרשת הסיוע בהעלמת מס ללקוחות האמריקאים, החליטה פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) שהראיות שבתיק החקירה אינן מקימות סיכוי סביר להרשעה, ועל כן יש לסגור את התיק.

 

המדינה הודיעה על כך במסגרת עתירה לבג"ץ שהגישה עמותת צדק פיננסי בנושא הסחבת החקירה.

 

 

במשרד המשפטים נימקו את ההחלטה בכך "שניתן משקל להליכים השונים שהתנהלו עד כה בפרשה ובכללם אלו שנקטו רשויות ארה"ב, הסדר הפשרה בתביעה הנגזרת שהוגשה נגד הבנק והפעולות בהן נקט בנק ישראל. עוד ניתן משקל מהותי לעמדת משטרת ישראל, אשר מצאה לאחר בחינת מכלול החומרים שנאספו, כי פוטנציאל מיצוי החשדות הוא נמוך ביותר".

 

מימן: גליה מאור, איתן רף, צבי איצקוביץ' מימן: גליה מאור, איתן רף, צבי איצקוביץ' צילום: אוראל כהן, בן לם, עומר מסינגר

 

נזכיר כי מדובר בפרשה שהחלה לפני קרוב לעשור, כאשר הרשויות בארה"ב החלו בחקירה כנגד שורת בנקים בעולם בחשד כי סייעו ללקוחותיהם להעלים מס. החקירה התנהלה גם כנגד שלושה בנקים ישראלים: פועלים, לאומי ומזרחי טפחות.

 

לאומי היה הראשון להגיע להסדר עם האמריקאים לפני שש שנים, ובמסגרת ההסדר שילם קנס גבוה של 400 מיליון דולר. הדי הפרשה גרמו לביקורת ציבורית, ועל רקע זה הוחלט על פתיחת החקירה. מאז הגיעו גם פועלים ומזרחי טפחות להסדרים, כאשר בפועלים הקנס ששולם היה גבוה במיוחד ועמד על 875 מיליון דולר.

 

עוד נזכיר כי לאחר ההסדר בלאומי גם הוקמה ועדה חיצונית, שקבעה כי על בכירי לאומי לשעבר להחזיר בונוס בהיקף של 5 מיליון שקל.

x