$
בארץ

ועדת הכספים אישרה את הפרטת חברת נמל חיפה

ההפרטה אמורה להסתיים במהלך 2021, כאשר המדינה מבקשת להעביר את הנמל לידי גורם פרטי בתנאי תמחור מינימאלי של כמיליארד שקל. ההליך יצא לדרך באוקטובר האחרון, עם מספר רב של קבוצות מתעניינות; קבלת ההצעות הכספיות הרשמית תחל בפברואר, והליך המכירה יושלם סביב פסח

ליאור גוטמן 16:4429.12.20

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, אישרה היום (ג') את דרך הפרטת חברת נמל חיפה. ההפרטה אמורה להסתיים במהלך 2021, כאשר המדינה מבקשת להעביר את הנמל לידי גורם פרטי תחת תמחור מינימאלי של כמיליארד שקל. ההליך יצא לדרך באוקטובר, עם מספר רב של קבוצות, כאשר קבלת ההצעות הכספיות הרשמית תחל בפברואר, והליך המכירה יושלם סביב פסח.  

 

 

רשימת המתעניינות כוללת קבוצה שחברות בה Yilport, Greanstone, GPH ואלי טילס; מספנות ישראל יחד עם החברה הבינלאומית DPW; קבוצה הכוללת את חברת Europort הבלגית יחד עם חברת שמן תעשיות; החברה ההודית Adani ports; משפחת אונגר עם קרן ההשקעות ג'נריישן קפיטל; חברת תעבורה עם לאומי פרטנרס, שחברה לקבוצת מדלן בניהולו של רפי דניאלי (מנכ"ל צים לשעבר) יחד עם חברת הטרמינלים האמריקאית SSA marine וכלל; קרן ההשקעות אלייד; קרן טנא שמחזיקה את גדות כימיקלים בחיפה; קרן קיסטון; שפיר הנדסה; קרן אלומה, ומבטח שמיר.

 

נמל חיפה נמל חיפה צילום: רויטרס

 

על פי ההערכות, בשלב זה חמש חברות כבר הגישו את הערבות המתבקשת (5 מיליון שקל) שמאפשרת קבלת מידע רלוונטי, ביניהן גדות ומספנות ישראל. בסביבת רשות החברות מעריכים כי כל החברות שניגשו במקור ישלמו את הערבות.

 

במהלך שני דיונים שקיימה הוועדה בנושא עלו טענות שונות מצד עיריית חיפה בנוגע לעתיד חזית הים העירונית וסביבתה, ולאי מעורבותה בהליכים השונים. נוכח חילוקי הדעות דרשה הוועדה מהצדדים, בהם חברת נמל חיפה ורשות החברות הממשלתית, לשלב את עיריית חיפה בשלבים השונים של ההליך. לבקשת יו"ר הוועדה נקבעה רביזיה על ההצבעה, עד לפגישה שיקיים עם השר דודי אמסלם, האמון על רשות החברות.

 

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, אמרה בדיון ש"מתנהלת בשטח פעילות מסוכנת למדינה שעוד מתגברת, ראינו שכמות הדלק הולכת לגדול, שהפעילות של החומרים המסוכנים הולכת לגדול ואנחנו רוצים להיות חלק מכל התהליך, לא רק מחלקים ממנו".

 

גפני אישר את ההפרטה וסיכם ש"אני מבין את דאגת העירייה והעומדת בראשה, נוכח האירועים השונים בנמל חיפה לאורך השנים. אני דורש את עדכונם ככל שהדבר ניתן מבחינה חוקית, ואני מזכיר שתצטרכו להגיע לכאן לאישור נוסף בעוד מספר חודשים ונבחן את ההתנהלות".

x