$
בארץ

פרשנות

ניסנקורן עובר לחולדאי, והמרוויח מהמהלך הוא נתניהו

בליכוד דרשו עד כה להדיח את שר המשפטים, ועתה גנץ צפוי לעשות זאת; כך לא ימונו בקרוב פרקליט מדינה ומנכ"ל משרד משפטים - וזה מתאים לראש הממשלה; ניסנקורן מביא כנדוניה לראש עיריית תל אביב את הקשר שלו עם ועדי העובדים מימיו כיו"ר הסתדרות, וכן בוחרים שרואים בו מגן של מערכת המשפט; והצפיפות במרכז-שמאל רק הולכת וגדלה

צבי זרחיה 17:1329.12.20

שר המשפטים אבי ניסנקורן, שהחליט לעזוב את כחול לבו ולהצטרף למפלגתו החדשה של רון חולדאי, ינסה להביא עימו תמיכה של ועדי עובדים וקבוצות עובדים שעימם יש לו קשר מאז שכיהן כיו"ר ההסתדרות, וכן בוחרים חילוניים שרוצים אותו במשרד המשפטים על מנת שיגן על מערכת אכיפת החוק והמשפט. אבל המרוויח הגדול מעזיבתו של ניסנקורן את כחול לבן ומכוונתו של יו"ר המפלגה בני גנץ לפטרו מהממשלה הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. בליכוד דרשו עד כה להדיח ניסנקורן וגנץ התנגד, ועתה בהיעדרו של שר משפטים קבוע לא ימונו בקרוב פרקליט מדינה ומנכ"ל משרד המשפטים - כפי שייחל נתניהו, שרוצה להשפיע על הבחירה במשרות אלו לקראת משפטו. אם גנץ היה נכנע לנתניהו במו"מ בשבוע שעבר להצלת הממשלה ומצמצם את סמכויותיו של ניסנקורן, יתכן שהאחרון היה מתפטר, אבל הממשלה היתה שורדת אם גנץ ונתניהו היו מגייסים רוב לכך.

 

 

ניסנקורן עשוי למנף את התבטאויותיה של חברת הכנסת אוסנת מארק (הליכוד) על עזיבתו את כחול לבן לצורך גיוס קהלים חדשים. מארק צייצה בצהריים כי "הכתובת הייתה על הקיר כבר חודשים. ברוך שפטרנו מדיקטטור שניסה להפוך את משרד המשפטים לסניף של ההסתדרות".

 

אבי ניסנקורן אבי ניסנקורן צילום: מארק ניימן לעמ

 

לא מן הנמנע שבהמשך עשויים להצטרף אליו ח"כים שפרשו מכחול לבן כמו אסף זמיר (אם לא יתמודד על ראשות העיר תל אביב במקרה שחולדאי יפנה את המקום לאחר הבחירות), מיקי חיימוביץ' ורם שפע שיילחמו אף הם להגן על מערכת המשפט.

 

ניסנקורן כנחשב כאיש אפור, עם תדמית של פקיד, עלה בשבוע שעבר לכותרות, כשהתברר שגנץ סיכם עם נתניהו (בסיועו של המתווך חיים רמון) על פגיעה בסמכויותיו של שר המשפטים, בביצוע מינויים כמו פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה. גנץ גם הסכים לתביעת נתניהו שמועמד למשרת שופט עליון יידרש להשיג רוב של שמונה (לעומת שבעה כיום) מבין תשעת חברי הוועדה לבחירת שופטים. המשמעות היא שאחת משתי נציגות הליכוד בוועדה – מירי רגב או מארק - יוכלו להטיל וטו על אחד המועמדים. הסיכום הזה, גרם בסופו של דבר לעזיבתו של ניסנקורן את מפלגת כחול לבן.

 

 

רון חולדאי רון חולדאי צילום: דובר ההסתדרות

 

ניסנקורן יניב כוח פוליטי כמו שאשא-ביטון לסער?

כעת: ניסנקורן יניף עבור חולדאי את דגל ההגנה על בית המשפט העליון כאחד הדגלים המרכזיים של המפלגה החדשה, שעדיין לא נמצא לה שם. חולדאי וניסנקורן יפנו בעיקר על מצביעים חילוניים החוששים מפגיעה בעצמאותה של מערכת המשפט. ניסנקורן, על תקן מי שנתניהו דרש את הדחתו ממשרד המשפטים, עשוי להניב כוח פוליטי בדומה לזה של ח"כ יפעת שאשא ביטון שהיתה שרה וח"כית לא בולטת עד שנלחמה כיו"ר ועדת הקורונה לפתיחת חדרי הכושר והבריכות, מהלך שגרר את יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר לדרוש את הדחתה מראשות הוועדה. לבסוף, כידוע, היא הצטרפה ל"תקווה חדשה", מפלגתו של גדעון סער.

 

לניסנקורן כמו גם לחולדאי מצפה עבודה לא פשוטה לקושש קולות בגוש המרכז שמאל העמוס במפלגות: כחול לבן, יש עתיד בראשות יאיר לפיד, מרצ בראשות ניצן הורוביץ, מפלגת העבודה שלפי שעה לא ברור עתידה הפוליטי, ועופר שלח שמתמודד לכנסת עם רשימת העצמאים.

 

בינתיים בגוש הזה נלחמים לא רק על הבוחרים אלא גם על זמן השידור. אמש בישר חולדאי שישיק את מפלגתו בנאום שישא הערב בשעה 20:00. בצהריים הודיע גנץ שבדיוק באותה שעה יכנס מסיבת עיתונאים בכפר המכביה.

x