$
בארץ

לזה יש כסף: בוטל הקיצוץ בקצבאות האברכים ותלמידי הישיבות

יו"ר האיחוד הלאומי סמוטריץ' ויו"ר ועדת הכספים גפני הגיעו להסכמה עם שר האוצר כץ לפיה לא יוחל הקיצוץ שהושת בעקבות הנהגת תקציב המדינה ההמשכי. העלות התקציבית של המהלך מוערכת ב-300-200 מיליון שקל

צבי זרחיה 21:5628.12.20

אחרי מו"מ שהתקיים עם שר האוצר, ישראל כץ, הצליחו יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ בצלאל סמוטריץ' ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) למנוע את הקיצוץ בקצבה שמשולמת לתלמידים ולאברכים בישיבות הציוניות והחרדיות - קיצוץ שהושת עקב הנהגת תקציב מדינה המשכי. המהלך יותיר את הקצבה לתלמיד ישיבה על 350 שקל לחודש ו-630 שקל לאברך. העלות התקציבית של המהלך מוערכת ב-300-200 מיליון שקל, ועתה יידרש האוצר להגיש פנייה בעניין לדיון בוועדת הכספים תוך ציון המקורות למהלך.

 

בעקבות, הנהגתו של התקציב ההמשכי, הופחת גובה התמיכה באברכים ובתלמידי הישיבות הציוניות ב-30% מאחר שבתקציב התמיכות משולמים במצב שכזה רק 70% מהתמיכה. עתה, כאמור, בוטל המהלך.

 

 

 

 

 

סמוטרי'ץ וכץ (ארכיון) סמוטרי'ץ וכץ (ארכיון) צילום: ששון תירם

 

סמוטריץ' אמר, כי "עולם הישיבות וערך לימוד התורה נמצאים בראש סדר העדיפיות שלנו. הציונות הדתית תמשיך להעמיד תלמידי חכמים עצומים שמשלבים מצוינות בתורה תוך לקיחת אחריות ושותפות במדינת ישראל. אנו כמפלגה רואים זאת כזכות להילחם על תקציבים עבור בני התורה ומשפחות האברכים ונמשיך לעשות זאת במלוא המרץ. המשימות החברתיות והכלכליות מולן ניצבת מדינת ישראל בתקופה זו של הקורונה הן לא פשוטות. נמשיך להיאבק למען אזרחי ישראל מכל שכבות האוכלוסיה שיקבלו את המגיע להן. רק ככה ננצח".

 

בצהריים הודיע גפני כי סיכם עם כץ על הקצאת 56 מיליון שקלים למוסדות המוכש"ר - מוסדות חרדים מוכרים לחינוך מיוחד שאינם רשמיים.

 

יצויין כי רה"מ בנימין נתניהו נפגש אתמול בנפרד עם יו"ר ש"ס אריה דרעי, שר השיכון יעקב ליצמן (יהדות התורה) וגפני וביקש את תמיכתם בשימור "בלוק הימין-חרדים" לקראת הבחירות המתוכננת למרץ 2021. דרעי הסכים. ליצמן וגפני טרם נתנו תשובתם.

x