$
בארץ

נמצאה פשרה: הממשלה תאשר הצטרפות ישראל לפורום הגז האזורי - ונושא משבר האקלים יעלה לדיון

הפשרה בין משרד הגנת הסביבה למשרד האנרגיה מגיעה לאחר שהשרה גילה גמליאל דרשה לעצור את ההצטרפות עד שישראל תתחייב לכלול בהסכם מחויבות ברורה להפחתת פליטות ונזקים שמקורם מהפקה ושינוע גז טבעי. לפי הפשרה, שר האנרגיה יביע בישיבת הממשלה את מחויבותו לשמירה על האינטרסים הסביבתיים של ישראל. משרד האנרגיה, "תמוה שבשום מדינה אירופית ומזרח תיכונית החברה בפורום לא נדרש להעביר את הברור מאליו"

ליאור גוטמן 18:1728.12.20
הממשלה תאשר בשבועות הקרובים את הצטרפותה של ישראל לפורום הגז האזורי שקם בקהיר. כך נקבע היום (ב') בפשרה בין משרדי הגנת הסביבה לבין משרד האנרגיה.

 

פורום הגז האזורי נולד לפני כשלוש שנים כיוזמה ישראלית-מצרית, עם מטרה לשתף פעולה בפיתוח משק האנרגיה האזורי לאור תגליות הגז ששוכנות בכל מדינה. לאורך השנים הצטרפו לפורום עוד מדינות, וכיום הוא כולל את ירדן, הרשות הפלסטינית, יוון, קפריסין ואיטליה. הממשלה הייתה אמורה לאשר את המהלך, אולם השרה גילה גמליאל דרשה לעצור את ההצטרפות לא לפני שישראל תתחייב לכלול מחויבות ברורה להפחתת פליטות ונזקים שמקורם מהפקה ושינוע גז טבעי.

 

גילה גמליאל שרה להגנת הסביבה גילה גמליאל שרה להגנת הסביבה צילום: אלכס קולומויסקי

 

הבקשה של גמליאל, חשובה ככל שתהיה, כללה מהלך שלא ברור אם כלל המדינות יסכימו לו - ביטול האמנה במעמד צד אחד (של ישראל), ואז הכנסת סעיף, שלא בטוח שמדינות נוספות יסכימו לאמץ אותו.

 

לפיכך, בשיחות בין משרדי הממשלה, מזכיר הממשלה צחי ברוורמן קיבל הודעה רשמית ששר האנרגיה יובל שטייניץ יביע בישיבת הממשלה הקרובה "את מחויבותו לשמירה על האינטרסים הסביבתיים של מדינת ישראל", עם בקשה מול חברי הפורום לעגן בחוקה את הנושא. שטייניץ כאמור יעלה את הנושא לדיון, אולם הוא לא יכול לכפות את המהלך, אבל מבחינת השרה גמליאל מדובר בסוף פסוק ולכן היא צוטטה היום באומרה ש"אסור לנו לאפשר קידום של שימוש בגז, ללא התייחסות להפחתת הזיהום הנגרם מהגז ולמשבר האקלים. עלינו לקדם את המעבר לשימוש באנרגיות מתחדשות, ולהוות מדינה מובילה בתחום במזרח התיכון ובעולם כולו״.

 

ממשרד האנרגיה נמסר, "שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ מברך על האישור הסופי של אמנת פורום הגז הים תיכוני בקהיר בממשלה ובכנסת, כמו גם על הסרת ההתנגדות המוזרה שעכבה את הברור מאליו. נושא איכות הסביבה ומשבר האקלים כבר הועלו בפורום מספר פעמים על ידי השר שטייניץ, ועל ידי נציגי המדינות האחרות ונציגי האיחוד האירופי, ואין ספק שנושאים אלה ימשיכו ללוות את הדיונים גם בהמשך. תמוה שבשום מדינה אירופית ומזרח תיכונית החברה בפורום לא נדרש להעביר את הברור מאליו, ואיש מהחברות בארגון לא ניסה לנצל את העניין לצורך חשיפה תקשורתית בדומה למה שקרה בישראל".

 

x