$
בארץ

אפקט סער: 102 מיליון שקל לחיזוק קשרי נתניהו והחרדים

כסף למינהלת זהות יהודית ותקציבים להנצחת הרבנים הראשיים: החשש מפני התחממות יחסים בין המפלגות החרדיות לבין גדעון סער מזרז העברות תקציביות מצד בנימין נתניהו וישראל כץ

צבי זרחיה 06:5029.12.20

ערב הבחירות ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ מחזקים את הקשרים עם המפלגות החרדיות ב־100 מיליון שקל מתקציב המדינה.

 

ועדת הכספים של הכנסת צפויה לאשר הבוקר העברת 46.5 מיליון שקל למשרד הדתות, לפי הסכם קואליציוני עם ש"ס, יהדות התורה והבית היהודי. מדובר בכספים שיועברו למשרד לענייני דתות בראשות יעקב אביטן (ש"ס) ליעדים הבאים: מינהלת זהות יהודית 30.8 מיליון שקל; הקמת מוסדות דת 3 מיליון שקל; רבני קהילות 9 מיליון שקל; קשרים עם הגולה 2 מיליון שקל; טהרת המשפחה מיליון שקל; הנצחת רבנים ראשיים 0.75 מיליון שקל.

 

 

 

על העברת הכספים הללו סוכם בין הליכוד למפלגות החרדיות לפני כארבעה חודשים בעת אישור התקציב ההמשכי לשנת 2020, שכלל תוספת תקציבית של 11 מיליארד שקל. הסכומים לא הועברו עד היום ליעדם מכיוון שטרם הושלמו עד לאחרונה הבדיקות המקצועיות והמשפטיות הנחוצות בנוגע להעברות כספים פוליטיים לפי הנחיית רה"מ.

 

מימין: רה"מ בנימין נתניהו ויו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן מימין: רה"מ בנימין נתניהו ויו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן צילום: אלכס קולומויסקי

 

בנוסף, שר האוצר ישראל כץ ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) סיכמו על תוספת של 56 מיליון שקל למוסדות החינוך המיוחד החרדי המוכר שאינו רשמי (מוכש"ר), בתמיכת חברי הוועדה. גפני אמר כי "עלו מצד רבים מחברי הוועדה תלונות לגבי המוכש"ר, ואף קיימנו דיון בנושא הזה. אני מבקש להודות לשר האוצר שלאחר דיונים מוקדמים שקיימנו בנושאים שונים הודיע כי יעביר לתמרוץ וטיפוח במוכש"ר 56 מיליון שקל מתוך 84 מיליון שקל, שיועברו לתקציב 2020". היועץ המשפטי של משרד האוצר אסי מסינג העיר בישיבת הוועדה כי "זה כסף שככל שידוע לי נכלל בכספים קואליציוניים. אין בזה פסול, אך יש פרוצדורה איך לעשות זאת. ההקצאה הנוספת צריכה להיבחן גם בהיבטים של בחירות".

 

כץ השיב: "לא ישבתי בנקודות האלה, ישבו אנשי המשרד. הם מיומנים בדברים האלה, וחזקה עליהם שהם עושים את זה כנדרש וכראוי".

 

גפני העיר כי "הכל ייעשה על פי החוק והדרישות", והודיע שיוקצו 10 מיליון שקל למגזר הערבי.

 

החרדים לוחצים לאשר את העברת הכסף בטרם תסתיים ביום חמישי הקרוב שנת התקציב 2020. עקב כך אושרה העברת הכספים הזו בישיבת הממשלה בשבוע שעבר, כשדי ברור היה שהכנסת עומדת בפני פיזורה. בליכוד רוצים להדק את הקשר עם ש"ס ויהדות התורה. נתניהו נפגש שלשום בנפרד עם יו"ר ש"ס אריה דרעי, יו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים גפני וביקש מהם לקבל את נאמנותם. מהלכו של נתניהו בא, בין היתר, כמענה אפשרי ליחסים הטובים עם החרדים של גדעון סער וזאב אלקין שחבר אליו.

 

כעת חוששים גורמים בליכוד שלאחר הבחירות ייתכן מצב שבו סער יוכל להרכיב קואליציה עם החרדים, ובלעדי הליכוד.

 

חבר ועדת הכספים ח”כ מיקי לוי (יש עתיד) מתח ביקורת על העברת הכספים למשרד הדתות: “במקום להביא רפורמות כלכליות וסיוע לעסקים הקורסים, הממשלה מביאה חלוקת כספים פוליטיים לחברים בקואליציה כדי לשמר את תמיכת המפלגות הסקטוריאליות בנתניהו".

 

 

x