$
בארץ

רשות החשמל אישרה מתקנים סולאריים - בעלות נמוכה משל חברת החשמל

מדובר במכרז השני של הרשות להקמת מערכות ירוקות המשלבות מתקנים משולבי אגירת חשמל, בו זכו שבע חברות בעלות הזולה בישראל. מדובר בפער של כ-33% מתעריף ייצור החשמל של חברת החשמל; הזוכות: דוראל, סולגרין, אנלייט, אנרגי'קס, משקי אנרגיה ושיכון ובינוי

ליאור גוטמן 15:5028.12.20

שבע חברות שפועלות בתחום הקמת מתקני ייצור חשמל סולאריים הוכרזו הבוקר (ב') כזוכות במכרז השני של רשות החשמל להקמת מערכות חשמל "ירוקות", שכוללות שדות סולאריים משולבי אגירת חשמל.

 

לפי רשות החשמל שניהלה את המכרז, סך הייצור שנקבע יגיע לכ-610 מגה וואט, היקף ייצור רחב שמשתווה ואף עולה על חלק מתחנות הכוח הקונבנציונאליות הפועלות בכוח גז טבעי.

 

פאנלים סולאריים פאנלים סולאריים צילום: שאטרסטוק

 

עיון ברשימת החברות הזוכות מעלה שחברת דוראל לקחה כשליש מהמכסה, עם ייצור של כ-200 מגב וואט. שאר החברות שזכו, בסדר הפסק יורד הן סולגרין עם כ-95 מגה וואט, EDF RENEWABLES עם כ-90 מגה וואט; אנלייט עם כ-82 מגה וואט; אנרג'יקס עם כ-80 מגה וואט; משקי אנרגיה עם כ-40 מגה וואט ושיכון ובינוי עם כ-21 מגה וואט.

 

המכרז הנוכחי הוא כאמור השני בסדרת המכרזים של רשות החשמל, כאשר הראשון הושלם בחודש יולי האחרון. בדומה לסבב הקודם, גם הפעם היזמים התבקשו להעמיד יכולת אגירת חשמל של לפחות 4 שעות, כלומר לאפשר למתקנים הסולאריים לספק חשמל גם בשעות הלילה. המחיר שנקבע למכרז הוא הנמוך מסוגו, ועם רף חדש של כ-17.45 אגורות לקילוואט/שעה, תעריף שנמוך בכ-12% מזה שנקבע ביולי האחרון ובפער של כ-33% מתעריף ייצור החשמל של חברת החשמל, או כ-67% פחות מתעריף החשמל הביתי של משקי הבית (שמשקלל גם הולכה ואספקה)

 

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, מסביר ש"כחלק מהמדיניות הממשלתית לייצור חשמל מאנרגיה סולארית אנו מקדמים תוכנית היסטורית לשילוב אגירת חשמל, שתאפשר שימוש בחשמל גם בשעות שהשמש לא זורחת. תוצאות המכרז הן הצלחה אדירה, מבחינת המחיר הנמוך שקיבלנו, שהוא נמוך יותר מהמכרז הראשון שבוצע השנה, וכן מבחינת כמות החשמל שייאגר. זהו צעד משמעותי שיאפשר לנו להגיע ליעד שהצבתי - כ-30% ייצור חשמל מאנרגיה סולארית עד שנת 2030, והובלת ישראל תוך שנים ספורות למקום הראשון בעולם בייצור חשמל מהשמש".

 

מ"מ יו"ר רשות החשמל יואב קצבוי, מסכם ש"רשות החשמל ממשיכה ליישם את מדיניות המעבר לאנרגיה ירוקה ושילוב אגירה במשק, בצורה היעילה ביותר לרווחת כלל הצרכנים והציבור בישראל. כמות ההצעות הגדולה והמחירים האטרקטיביים שהוצעו במסגרת ההליך מעידים על האמון הגדול במשק החשמל".

x