$
בארץ

רגע לפני הסגר - מרד בוועדת החינוך: גם תלמידי ה'-י' ילמדו בבית הספר

בעקבות החלטת ועדת החינוך, בערים שאינן אדומות וכתומות כל מערכת החינוך תפעל כרגיל - בניגוד להחלטה המקורית של הממשלה. גנץ סיכם עם יו"ר ועדת החינוך שפע, מהמורדים בו בשבוע שעבר, על החלטה זו. "אין סיבה בעולם שילדי כיתות ה'-י' יישארו בבית לחודש", אמר ח"כ שפע. הממשלה תידרש להתכנס כדי לשנות שוב את ההחלטה

סיון חילאי ואיתמר אייכנר, ynet 13:0927.12.20

דרמה של ממש, ארבע שעות לפני תחילת הסגר: ועדת החינוך של הכנסת החליטה הבוקר (א') כי גם תלמידי כיתות ה'-י' ילמדו בבית הספר במהלך הסגר, בניגוד להחלטת הממשלה שקבעה כי שכבות אלה יחזרו ללמוד מרחוק.

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ - שבממשלה הצביע בשבוע שעבר בעד סגירת הכיתות - סיכם הבוקר עם יו"ר הוועדה רם שפע ועם ח"כ תהלה פרידמן כי מערכת החינוך תישאר פתוחה, כאמור בניגוד להחלטה המקורית. ח"כ שפע היה אחד מהמורדים של כחול לבן (ביחד עם מיקי חיימוביץ' ואסף זמיר) בהצבעה בשבוע שעבר שמטרתה הייתה לעכב את קיום הבחירות. למרות הצבעת הוועדה, הממשלה תוכל כעת לפרסם מחדש את התקנות בעניין סגירת מערכת החינוך, והן ייכנסו לתוקף מחדש.

 

 צילום: חיים הורנשטיין

 

 

שפע אמר בפתח הדיון: "במשך תקופה ארוכה אני וחברי הוועדה הבהרנו פה את עמדתנו - שבמקרה של סגר לא תיסגר שוב מערכת החינוך. אין שום סיבה בעולם שילדי כיתות ה'-י' יישארו בבית לתקופה של חודש". עוד אמר שפע: "לפני הדיון הזה קיבלתי איומים ושיחות הפחדה מגופים ואנשים מסוימים שלא נגרום לפתיחת מערכת החינוך".

 

לדברי ח"כ שפע, "הקורונה בעולם היא שאלה של איזונים בין שיקולים בריאותיים למצב נפשי וחברתי. הילדים שנמצאים חודשים מול המסך משלמים מחיר כבד מדי. אנחנו צריכים לקבל החלטות על פי מה שגובה מחיר כבד יותר. בסוף הדיון הזה נצביע על התקנות בשאיפה לתקן את העוול הזה".

 

יו"ר הנהגת ההורים הארצית מירום שיף הציג נתונים על עלייה משמעותית בשימוש באלכוהול וסמים בקרב תלמידי התיכונים. "יש 40% עלייה בקריאות מצוקה באונליין, 30% עלייה בנשירה בשכבות שרוצים להשאיר בבית עכשיו - ויש רק 4% מהחולים שהם ממערכת החינוך. זה בריאות הציבור. מערכת החינוך צריכה להישאר פתוחה ביישובים ירוקים וצהובים. צריך לדאוג שאנשי החינוך וצוותי החינוך יקבלו עדיפות להתחסן. אני פונה אליכם בשם מיליון וחצי הורים - זה הזמן לעצור את התקנות הנוראיות האלה ולהפיל אותן", אמר שיף.

 

סמנכ"ל משרד החינוך אריה מור אמר כי "80% מהתלמידים החולים במערכת החינוך הם מהמגזר החרדי, ובמגזר הכללי דווקא התחלואה יציבה". עוד הוא הציג נתונים שלפיהם "528 גני ילדים סגורים בגלל תחלואה נקודתית, רוב הגנים עם חולה אחד, ועוד 21 גנים עם שני חולים ומעלה. עיקר האירועים החריגים הם במגזר החרדי בישיבות - חלקם במוסדות חינוך מפוקחים וחלקם במוסדות חינוך לא מפוקחים".

 

ח"כ יאיר גולן (מרצ) תהה מדוע ההגבלות על החינוך לפי החלטת הממשלה לא נעשות באופן דיפרנציאלי. "דימונה עיר ירוקה, אילת עיר ירוקה, אז למה להשבית את כל מערכת החינוך? למה להפסיק את הלימודים ביישוב ירוק לגמרי? צריך להתמקד ולטפל היכן שיש בעיה. איפה שאין בעיה, לתת להם להמשיך לעבוד".

 

ח"כ אורלי פרומן טענה כי השיקולים בהטלת הסגר אינם ענייניים. "זה סגר פוליטי שפוגם בכל אורחות החיים. כל הטעויות האפשריות נעשו במהלך השנה הזו עם מערכת החינוך. חשבנו שילמדו את הלקח וינהגו במערכת החינוך אחרת. כל המערכת צריכה להמשיך לפעול", אמרה פרומן, שגם קראה לחסן בהקדם את צוותי ההוראה.

x