$
בארץ

פרשנות

ההחלטה לסגור את מערכת החינוך ב-13:00 - הזויה ומנותקת

סגירת מוסדות החינוך בצהרים לא תביא כמעט שום תועלת בריאותית - ותפגע בכלכלה; קשה שלא לתהות מי העלה את הרעיון המבריק הזה, ואיך לא היה אף אחד שישאל, "תגידו, אתם עושים צחוק"?

שחר אילן 15:0124.12.20

כל החלטה מנהלית או שיפוטית בישראל מחייבת נימוק, אבל משום מה החלטות הקורונה של הממשלה לא מחייבות כל הסבר. מעניין לקרוא איך הממשלה היתה מנמקת את ההחלטה לפתוח את מערכת החינוך עד 13:00; ידועה האמרה שגמל הוא סוס שיוצר על ידי ועדה; אם כך, הרעיון לסגור את מוסדות החיוך הוא גמל דו דבשתי – לא מביא כמעט שום תועלת בריאותית אבל מעקר כמעט לחלוטין את התועלת הכלכלית.

 

גן בת"א גן בת"א

 

ההחלטה הזו מצטרפת להחלטות גאוניות קודמות כמו ארבעה קונים בחנות, הנחיות חישוב מספר המתפללים בבתי הכנסת שהיו יותר מסובכות מנוסחאות של פיזיקה גרעינית, האיסור על אדם לשהות בבית אחר ועוד. יו"ר אמונה ליאורה מינקה, כינתה את ההחלטה הטרלה, וקשה שלא לשאול את עצמך: מי בקבינט מעלה את הרעיונות ההזויים האלה ואיך זה שאין שם מישהו שישאל, "תגידו, אתם עושים צחוק"?

 

זה לא סוד שהסיבה העיקרית לכך שהמדינה מתעקשת להפעיל את מעונות הילדים, גני הילדים וכיתות א'-ד' היא לא הדאגה לשלומם הנפשי ולהתפתחותם של הילדים - אלא הנזק שגורמת היעדרות ההורים למשק. לפי בנק ישראל, הנזק נאמד ב-2.6 מיליארד שקל לשבוע. מה חשבו השרים כשהחליטו שאחד ההורים לפחות יצטרך להפסיק לעבוד ב-12:00 בצהריים? האם הם לא חשבו לפחות לבקש חוות דעת כלכלית של בנק ישראל על היקף הנזק למשק?

 

מה שברור זה שכרגיל, מי שיפגעו הן הנשים. כשיתפזרו אדי הסגר ומוטציות הקורונה נגלה שנשים לא רק נפגעו יותר מבחינה סטטיסטית: גם האמון של המעסיקים ביכולת שלהן לעבוד באופן שווה לגברים ייחלש, כי בתקופת הקורונה הממשלה דאגה שוב ושוב להשאיר אותן בבית.

 

גם את תלמידי כיתות ה'-י' שוב משאירם בבית לכל היום. נכון, אין להם בחינות בגרות והם כבר מספיק גדולים בכדי להיות בלי השגחה. ועדיין, קשה שלא לשאול את עצמך, איך בדיוק ההורים והמורים שלהם יסבירו להם בעתיד כמה הלימודים חיוניים - כשהממשלה אמרה להם שוב ושוב שהם לא? למה הם צריכים כל בוקר לקום וללכת לבית ספר כשהמדינה לא חייבת להפעיל אותו בקביעות? אחרי הקורונה יהיה צורך דחוף לפתוח במבצע מקיף למניעת נשירה של השכבות האלו. יש לקוות שתהיה פה ממשלה אחרת, שמקבלת החלטות שקשורות למציאות.

 

לממשלה הזו, כידוע, אבדה הבושה ואבד כל אמון - ובכל זאת קשה שלא לשאול איך מעזים השרים לדרוש מההורים החילונים לאסוף את הילדים ב-13:00, כשכולם יודעים שמערכת החינוך החרדית באזורים ההולכים ומאדימים נשארה פתוחה, כי החרדים למדו ששלטון החוק זה לא בשבילם. אבל יכול להיות שזה היתרון של מי שיודע שלציבור כבר אין שום אמון בו: גם הוא לא מרגיש שום צורך לתת דין וחשבון.

x