$
תיירות

למרות הגדרתה כ"אי ירוק": 15% תפוסה בלבד במלונות אילת בנובמבר

200 אלף איש סה"כ לנו במלונות ברחבי הארץ במהלך החודש שעבר - ירידה של 91% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. בין הסיבות לתפוסה הנמוכה: הגבלות הממשלה על פעילות המלונות, פתיחת השמיים לטיסות והגדרת איחוד האמירויות כמדינה ירוקה

דורון ברויטמן 13:0024.12.20

למרות פתיחת "האיים הירוקים" באילת וים המלח, תפוסת המלונות בחודש נובמבר עמדה על 200 אלף בני אדם בלבד - ירידה של 91% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.

 

התפוסה הגבוהה ביותר במהלך החודש שעבר נרשמה באילת - 15% תפוסה, לעומת 76% תפוסה בשנת 2019. תרמו לכך בין היתר ההגבלות שהטילה הממשלה, פתיחת השמים לטיסות והסכם השלום עם איחוד האמירויות שאפשרו לישראלים רבים לנפוש במדינה לאחר הגדרתה כמדינה ירוקה שאינה מחייבת בידוד בעת חזרה ממנה. יחד עם זאת, יש לציין כי בתי המלון באילת ובים המלח פעלו רק במשך 10 ימים. בשאר חלקי הארץ רובם המוחלט של המלונות עדיין לא פעיל.

 

 

ים המלח ים המלח צילום: עמית שאבי

 

חודש נובמבר ממשיך את המגמה שאפיינה את שנת 2020: אם בתחילת השנה הייתה ציפייה לשנה רביעית ברציפות של שיאים בתיירות הנכנסת ובלינות בשירותי האירוח בארץ, הרי שהקורונה שיבשה את פעילות המלונות בארץ, שדעכה והופסקה כמעט לחלוטין מאז מרץ. במהלך מרץ עמדה תפוסת החדרים על 22% בלבד, כאשר במהלך חודשים אפריל-מאי פעילות המלונות הייתה כמעט אפסית. בסביבות ערב חג השבועות, שחל ב-28 במאי, כמה מלונות חזרו לפעילות, ומלונות נוספים נפתחו לאחר מכן. הגבולות הבינלאומיים של ישראל נשארו סגורים והפעילות התיירותית במלונות הייתה בעיקר של אורחים מישראל.

 

 

 

בחודשים יוני-אוגוסט, על אף שהגבולות היו עדיין סגורים, נרשמה התאוששות בזכות התרומה של תיירות הפנים: הלינות היו כמעט כולן (98%) של אורחים ישראלים, ותפוסת החדרים עלתה מ-21% ביוני ל-52% באוגוסט.

 

באמצע חודש ספטמבר, לפני תחילת חגי תשרי, הוכרז על סגר שני בארץ. המלונות נשארו סגורים כמעט לחלוטין עד אמצע חודש נובמבר, וחוק "איי תיירות ירוקים" באילת ובאזור המלונות של ים המלח. הכניסה לאזורים אלה התאפשרה רק לאחר בדיקות קורונה, והמלונות קבלו אישור לפעול במתכונת הרגילה תחת המגבלות של ה"תו הסגול". בשאר הארץ חלק מהמלונות פעלו רק במתכונת השכרת חדרים, ללא הפעילויות הנוספות כמו מסעדות, מכוני כושר ובריכות.

 

החל מחודש מרץ מספר מלונות הועברו לרשות פיקוד העורף ואוכסנו בהם חולי קורונה או אנשים שהיו חייבים בבידוד, אך נתונים על פעילות זו של המלונות אינם כלולים בנתונים.

x