$
בארץ

דיווח שוטף

מאתמול: כמעט 5,000 אובחנו, 26 חולי קורונה נפטרו

שיעור החיוביים בבדיקות הקורונה עמד היום על 3.2%; כ-40 בדיקות חשודות כחיוביות למוטציה הבריטית; נתניהו, אדלשטיין, גלנט וגנץ סיכמו על הארכת הפעילות במוסדות החינוך בזמן הסגר: גני הילדים, כיתות א'-ד' וכן כיתות י"א-י"ב ילמדו במתכונת רגילה, מעבר לשעה 13:00

כלכליסט ו-ynet 22:1324.12.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 ישראל תיכנס ביום ראשון ב-17:00 לסגר נוסף , השלישי במספר, למשך שבועיים.  מגבלת המרחק מהבית: עד אלף מטר. המסחר, הבילוי והפנאי ייסגרו - פרט למשלוחים. "האיים הירוקים" יופסקו, התחבורה הציבורית תצומצם

 

21:55 - מאתמול: כמעט 5,000 אובחנו, 26 חולי קורונה נפטרו

 

לאחר קרוב ליממה ללא עדכון: משרד הבריאות מסר הערב (חמישי) כי אתמול אובחנו בישראל 3,340 נדבקים חדשים והיום עוד 1,696. אתמול בוצעו 88 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עמד על 3.8% והיום בוצעו כ-52 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עומד על 3.2%.

 

בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 920 חולי קורונה, 526 מהם במצב קשה. 122 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מאז פרוץ המגפה נפטרו בישראל 3,170 חולי קורונה – 22 אתמול וארבעה היום. לפי שעה קיימים בארץ 31,726 חולי קורונה פעילים

 

21:20 - כ-40 בדיקות חשודות כחיוביות למוטציה הבריטית

 

כיממה לאחר שדווח כי ארבעה ישראלים שחזרו מבריטניה אובחנו כחיוביים למוטציית הקורונה, נודע ל-ynet כי במעבדה בבית החולים אסף הרופא יש לפי שעה כ-40 דגימות שלגביהן עלה חשד שהן נגועות בנגיף שעבר מוטציה. כמה מהדגימות נשלחו לבדיקה במעבדה בבית החולים שיבא בתל השומר - שם זוהה היום מקרה חמישי של הנגיף עם המוטציה: מדובר באישה שחזרה מבריטניה לפני כמה ימים והיא שוהה בבידוד בביתה. מצבה טוב. כמו כן, אחת הנבדקות שנמצאה חיובית לנגיף עם המוטציה היא אישה מבני ברק. גם היא אובחנה בבית החולים אסף הרופא. החשד הראשוני לגבי הדגימה התעורר ביום שבת האחרון וביום שני היא הועברה למעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות בשיבא.

 

גורמים המעורים בפרטים סיפרו כי "האישה מתגוררת באזור צפוף מאוד, ולכן קיימת סבירות לכך שהמוטציה התפשטה".

 

19:35 - ההנחיה שתגדיל את כמות החיסונים בישראל: לשאוב 6 מנות מבקבוקון החיסון - במקום 5

 

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' חזי לוי, ינחה את קופות החולים ובתי החולים לשאוב שש מנות חיסון מכל בקבוקון המכיל את חומר החיסון, במקום חמש, כפי שהיה עד כה. המשמעות: ניתן יהיה לחסן כמות גדולה יותר של מחוסנים באופן משמעותי. בכך קיבל לוי את המלצת אגף הרוקחות במשרד. במנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) הבהירו בשבוע שעבר כי ניתן לעשות זאת.

 

18:10 - מנכ"ל משרד הבריאות: "ייתכן שנבקש להאריך את הסגר מעבר לשבועיים"

 

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' חזי לוי, התייחס להחלטת הממשלה להטיל סגר כללי בן שבועיים החל מיום ראשון הקרוב ואמר כי "ייתכן שנבקש להאריך את הסגר מעבר לכך". לדבריו, "אנחנו עדיין בעיצומו של הגל שעולה וגואה. אם לא נרד מרמת התחלואה למימדים שאנחנו רוצים נוכל לבקש להאריך את הסגר לתקופת מה".

 

חזי לוי חזי לוי צילום: אולפן כלכליסט

 

עוד אמר בתדרוך כי עד כה בחמישה ימים חוסנו 180 אלף איש נגד קורונה בישראל. הוא ציין כי "היום עד אחר הצהריים חיסנו 40 אלף, אתמול 65 אלף". לדבריו, "המטרה היא לחסן לפחות ארבעה מיליון איש במהלך הרבעון הראשון של שנת 2021. יש לנו חיסונים על מנת לעשות את זה, ואני מקווה שנעמוד בכך בהצלחה". הוא ציין כי על אף הסגר שהוטל, ויחל ביום ראשון "ההליכה לטיפול רפואי מוחרגת, גם לגבי המתחסנים".

 

16:50 - גני הילדים, כיתות א'-ד' וגם י"א-י"ב ילמדו בסגר במתכונת רגילה

 

הלחץ עבד: בשיחה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר החינוך יואב גלנט, שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר הביטחון בני גנץ סוכם הערב (חמישי) כי גני הילדים וכיתות א'-ד' וי"א-י"ב ילמדו בסגר השלישי במתכונת רגילה - ולא עד השעה 13:00 כפי שנמסר אתמול.

מוקדם יותר היום תקפו הורים, אנשי חינוך וגורמים בכירים ברשויות את מתווה הפעלת מערכת החינוך במהלך הסגר עד השעה 13:00 בלבד - כפי שהוחלט אתמול.  

 

15:10 - ביבס: "צריך להשאיר את מערכת החינול פתוחה, בלי הגבלת שעות"

 

מחאת ההורים: גורמים במשרד החינוך אמרו כי השר יואב גלנט "פועל לשינוי ההחלטה על הפעלת מערכת החינוך עד השעה 13:00, שהתקבלה לפי דרישת משרד הבריאות". הם טענו כי משרד הבריאות דרש לסגור את מערכת החינוך באופן מוחלט.

 

 

גלנט, שהציג אתמול את המתווה כהצלחה לאור דרישת משרד הבריאות לסגירה מלאה, אמר בשיחות סגורות לגורמים במשרדו כי "צריך לשמר את הפעלת מערכת החינוך במתכונת הקיימת באופן מלא. באשר לכיתות גן עד ד' אין טעם בקיצור יום הלימודים - לא מבחינה אפידמיולוגית ולא מבחינה חינוכית וחברתית".

 

רק אתמול כתב גלנט בפייסבוק כי "מנענו סגירה מוחלטת של מערכת החינוך בתקופת הסגר", והוסיף: "אני מודה לראש הממשלה ולשרי הממשלה שקיבלו את עמדתי ובחרו לשים את חינוך ילדי ישראל בראש סדר העדיפויות הלאומי - ואימצו את הצעתי להשאיר את גני הילדים וכיתות א'-ד' ו-י"א-י"ב במוסדות החינוך. נמשיך לפעול כדי שגם תלמידי כיתות ה'-י' יקבלו מענה מלא ללמידה מרחוק בתקופת הסגר".

 

יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, יצא נגד ההחלטה: "פעם אחר פעם אנחנו נתקלים בהחלטות מנותקות שאין מאחוריהן מתווה והיגיון. ההחלטה שהתקבלה אתמול מבטאת את הניתוק מההורים והשטח. צריך להשאיר את מערכת החינוך פתוחה נקודה, בלי להגביל בשעות שעוזרות לפקיד במשרד הבריאות להסדיר נשימות. מי מרוויח מזה?".

 

ביבס גם שלח לראש הממשלה בנימין נתניהו מכתב ובו ביקש לתקן את ההחלטה. "יש לאפשר לילדים בגילאי לידה עד 6 לפעול לכל הפחות עד לשעת ההפעלה בשגרה", כתב. "קטיעת יום הלימודים בשעה לא רק שאין בה היגיון - אלא שהיא תפגע גם ביכולת ההורים שנחשבים לעובדים חיוניים לבצע את תפקידם החשוב. ההתאמה המתבקשת לא תפגע במטרות הסגר, אך תועיל ותיטיב עם מאות אלפי ילדים והוריהם".

 

 

חיים ביבס חיים ביבס צילום: ענר גרין

 

11:50 - גנץ: "ההחלטה על הגבלת החינוך שגויה ואני פועל לשנות אותה"

 

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "ההחלטה על הגבלת שעות מערכת החינוך שגויה ואני פועל לשנות אותה". לדבריו, "הסגר הוא תוצאה של חוסר יכולת של ראש הממשלה לעמוד בהחלטות שקיבלנו על מדיניות דיפרנציאלית".

 

יו"ר ועדת החינוך רם שפע מתח ביקורת על החלטת הממשלה לגבי פעילות הגנים ובתי הספר במהלך הסגר. לדבריו, "הפקרת ילדי כיתות ה'-י' בבית, במיוחד ההחלטה הבלתי ברורה לפתוח גנים רק בין 8:00 ל-13:00 מנוגדת לעמדתי, להגיון ולצורכי השטח". שפע הוסיף כי "אין בכוונתי לאשר החלטה הזויה זו בוועדת החינוך ואני קורא לממשלה לעשות שינוי והתאמות בהקדם".

 

 

גן ילדים גן ילדים צילום: יריב כץ

 

09:40 - עומס במתחם לחיסון בהיכל שלמה בת"א: עשרות מבוטחי כללית הגיעו ללא תור

 

עומס, בלגן ועימותים - זו תמונת המצב הבוקר (יום ה') במתחם החיסונים של קופות החולים בהיכל שלמה ליד גני התערוכה בתל אביב. עשרות מבוטחים שלא קבעו תור לחיסון התעמתו עם אנשי האבטחה בכדי להיכנס להתחסן. בהגעה למתחם נרשמו עומסי תנועה ובכניסה למתחם "כללית" יש תור ארוך והרוחות סוערות.

 

דניאל ארנסט הגיע להתחסן במתחם כללית לאחר שנקבע לו תור ונאלץ לעזוב את המקום. "הגעתי לכאן כי תיאמו לי תור, אמרו לי שעה מדויקת, אבל אני מבין שאולי יש כאן אנשים שהבינו שאפשר להגיע בלי תור. ויש גם נספחים, כל מיני אנשים שראו שאם בעל מסיע את אשתו או חבר עם חבר אז אמרו להם שבאותה הזדמנות כבר יחסנו גם אותם. אז אנשים מבינים שיכולים להגיע גם בלי תור ויש כאן בלגן מוחלט, החלטתי ללכת משם אני לא אחכה בכל העומס הזה".

 

לעומת זאת, במתחם "מכבי" ההתנהלות מסודרת יותר, אין תור בכניסה ומבוטחים שהגיעו ללא תור, קיבלו מענה ממזכירה מטעם הקופה שמסייעת להם בקביעת התור לתאריך אחר שפנוי.

 

 

התור במתחם החיסונים בתל אביב, הבוקר התור במתחם החיסונים בתל אביב, הבוקר

 

 

 

מפת החיסונים העולמית

 

 

 

 

09:30 - פרויקטור הקורונה: "שבועיים לא יספיקו לסגר"

 

פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש אמר הבוקר (יום ה') כי הסגר שיחל ביום ראשון צפוי להיות ארוך מהמתוכנן. בראיון לאולפן ynet הוא הוסיף: "אני מאמין ששבועיים לא יספיקו. נקבע שלאחר שבועיים תהיה הערכת מצב ונראה אם להאריך בשבועיים נוספים. קרוב לוודאי שזה מה שנידרש. אני לא חושב שתוך שבועיים נדע להעריך ולראות את הירידה בתחלואה בצורה ברורה ונצטרך לשבועיים נוספים.

 

"לפי מה שהצגנו אתמול בישיבת הממשלה הערכנו שהסגר צריך להימשך כ-25 ימים, כדי להשיג אפקט משמעותי ולהורדת מספר החולים באופן משמעותי למתחת ל-1,000 ביום ועל ידי כך שנוכל לגשר על פער הזמנים עד שהחיסון ישפיע".

 

נחמן אש נחמן אש צילום: טל שחר

 

 

 

x