$
בארץ

אלקין במכתב התפטרות דרמטי: "ריסקת את הליכוד והבאת אווירה של חצר ביזנטית"

שר המים וההשכלה הגבוהה התפטר מהממשלה ומהליכוד - ויצטרף לגדעון סער. קודם לכן, הגיש לנתניהו מכתב התפטרות דרמטי: "השיקולים האישיים והגחמות תופסים מקום מרכזי בקבלת ההחלטות"; במקביל - בנט הודיע על התמודדותו על ראשות הממשלה

שירות כלכליסט ו-ynet 20:1923.12.20

השר להשכלה גבוהה ולמשאבי המים זאב אלקין התפטר לפני זמן קצר (ד') מהליכוד ומהממשלה. אלקין צפוי להצטרף למפלגתו של גדעון סער "תקווה חדשה".

 

לקריאת מכתב ההתפטרות המלא של אלקין מהממשלה לחצו כאן

 

אלקין התפטר מהממשלה לאחר שהגיש לראש הממשלה בנימין נתניהו מכתב התפטרות חריף, כמעט חסר תקדים.

 

במכתבו כותב אלקין, בין השאר: "לצערי, בשנתיים האחרונות ובמיוחד בתקופה האחרונה, אני מרגיש יותר ויותר שהשיקולים האישיים שלך והגחמות של סביבתך הקרובה תופסים מקום מרכזי יותר ויותר בתהליך קבלת ההחלטות, שמשמעותם לעיתים קרובות קריטית עבור מדינת ישראל ואזרחיה. כמי שצופה בתהליך המסוכן הזה מקרוב אני מודאג יותר ויותר, והאמון שלי בך ובכנות כוונותיך נסדק יותר ויותר".

 

בהמשך מטיח אלקין בנתניהו: "אינני יכול לשכוח את היום הדרמטי שבו התפזרה הכנסת הקודמת ויצאנו לבחירות שלישיות, באופן חסר תקדים בתולדות מדינת ישראל. כחבר צוות מו"מ קואליציוני התפרצתי באותו יום לחדרך והפצרתי בך לעשות הכל כדי למנוע בחירות שלישיות כה מיותרות למדינת ישראל. כל מה שנדרש אז היה שתוותר על חסינותך האישית ועל ידי כך תפרוץ את הדרך להקמת ממשלת אחדות עם כחול לבן.... החלטת אחרת והובלת אותנו לבחירות שלישיות שבנס בהקמת ממשלת שמאל בקולות הרשימה המשותפת, שם נוצר הסדק".

 

עוד כותב אלקין דברים חריפים מאוד: הסדק הזה הפך לשבר של ממש במהלך האירועים של החודשים האחרונים ובמיוחד בשבועות האחרונים. האמנתי בכל ליבי שתעצור את הרכבת הדוהרת לתהום של בחירות רביעיות בתוך שנתיים, בחירות בעיצומו של המשבר הבריאותי והכלכלי מהקשים שידעה מדינת ישראל. הפצרתי בך שוב בפגישתנו האחרונה לעשות הכל כדי לעצור את הטירוף של הבחירות, ואני מאמין שזה היה אפשרי, אך לצערי שוב השיקול האישי גבר על הלאומי". 

 

במקביל אמר הערב אלקין, תוך שהוא פונה לנתניהו: "אנחנו הולכים לבחירות האלה בגלל הרצון שלך להשפיע על בחירת פרקליט המדינה והחוק הצרפתי. אני לא יכול לקרוא לאזרחי מדינת ישראל להצביע לך כדי שתפעל למענם. אין אני יכול לשמש כשר בממשלתך. ההתפטרות מהליכוד כואבת לי יותר מההתפטרות מהממשלה. מחר אתפטר מהכנסת, אבל אתה, אדוני ראש הממשלה, הרסת את הליכוד והבאת למפלגה אווירה של פולחן אישיות, חנופה, פחד וחצר ביזנטית. ריסקת את הדמוקרטיה בתנועת הליכוד. מפחדים ממך".

 
השר זאב אלקין השר זאב אלקין צילום: Al Ymama

 

 הבוקר הודיעה ח"כ שרן השכל על התפטרותה מהליכוד ועל חבירתה למפלגתו של סער. לפניה הצטרפו לסער מהליכוד גם מיכל שיר, שתמכה בו בפריימריז, וחברת הכנסת יפעת שאשא ביטון - שהתמזגה בזמנו לליכוד במסגרת מפלגת כולנו של משה כחלון.

 

שאשא ביטון, שצברה פופולריות בתור ראש ועדת הקורונה של הכנסת, תהיה מספר 2 של סער במפלגה החדשה. אם סער ייבחר לראש הממשלה, שאשא ביטון מיועדת לתפקיד ממלאת מקום ראש הממשלה וסגניתו. בנוסף, הצטרפו לסער גם חברי הכנסת יועז הנדל וצבי האוזר מסיעת דרך ארץ.  

נפתלי בנט נפתלי בנט צילום: נמרוד גליקמן

 

בנט הודיע על התמודדות לראשות הממשלה

 

ח"כ נפתלי בנט הודיע כי הוא מתמודד על ראשות הממשלה. שלושה חודשים בדיוק לפני מועד הבחירות, הצהיר על כך יו"ר ימינה במסיבת עיתונאים שכינס ושאותה הגדיר קודם "חשובה".

 

"אזרחי ישראל, בני עמי, סובלים ואני לא יכול לעמוד מנגד", אמר בנט בפתח ההצהרה. "עשיתי כל שבידי כדי לשמור עליכם, על הבריאות שלכם והפרנסה שלכם. הנחתי בצד הכול ונרתמתי כל כולי למערכה. למרבה הצער, אינטרסים קטנים החלו לתקוע מקלות בגלגלים".

 

"עלינו להודות לנתניהו על שנים של עשייה, אבל צריך להתקדם הלאה. זה בטח לא הזמן לעוד מפלגות שקמו רק כדי להגיד מי לא, במקום להתוות דרך של מה כן", אמר.

 

מיד לאחר ההצהרה בליכוד מיהרו להגיב ומסרו: "בשעה שבנט נותן נאום מבולבל וטרחני בטלוויזיה, ראש הממשלה נתניהו מוביל את קבינט הקורונה למבצע החיסונים המהיר בעולם וסגרים נחושים, שיביאו את ישראל לצאת ראשונה בעולם מהקורונה. כל ההצעות של בנט נכשלו בעולם, כולל באירופה שקרסה לסגרים עם אינספור מתים יותר מישראל".

 

בתקופה האחרונה שבו ואמרו חברי ימינה כי הוא ראוי להיות ראש הממשלה הבא, אך בנט - שר הביטחון לשעבר ששימש בין היתר גם כשר החינוך וכשר הכלכלה - נמנע עד כה מלהצהיר כי הוא מתמודד על המשרה.

 

מספר שתיים במפלגה איילת שקד אמרה בריאיון באולפן ynet לפני חודש: "בנט מתאים, ראוי וצריך להיות ראש הממשלה הבא". שרת המשפטים לשעבר הוסיפה: "השאיפה שלנו היא להרכיב את הממשלה, שבנט יהיה ראש הממשלה הבא".

 

הלילה התפזרה הכנסת ה-23 לאחר שפג המועד האחרון לאישור תקציב מדינה לשנת 2020 מבלי שהושגו הסכמות בין הליכוד לכחול לבן. מועד הבחירות לכנסת ה-24 נקבע ל-23 במרץ 2021.

x