$
משפט

כתבי אישום על מרמה והפרת אמונים נגד שאול ואור אלוביץ', ובכירים לשעבר בבזק ו-yes

אחרי השימועים: הוגשו כתבי אישום נגד בעל השליטה לשעבר בבזק, בנו, הסמנכ"ל לשעבר עמיקם שורר, מזכירת החברה לשעבר לינור יוכלמן, ונגד מנכ"ל yes לשעבר רון אילון ומנהל הכספים לשעבר מיקי ניימן; זאת - בשתי פרשות שחקרה רשות ני"ע, בהן הוצאה במרמה של 115 מיליון שקל מקופת בזק בעסקה עם yes - שבגינה הוגש כתב אישום נגד נתניהו בתיק 4000; תיק החקירה נגד המנכ"לית לשעבר סטלה הנדלר הסתיים בהסדר מותנה - לפיו היא תשלם קנס של 400 אלף שקל ותורחק מתפקידים בחברות ציבוריות למשך 9 חודשים; התיק נגד היועץ האסטרטגי אלי קמיר נסגר; נשקלת הגשת כתבי אישום גם נגד בזק, וואלה וידיעות אחרונות בתיקי 4000 ו-2000

תומר גנון 10:1423.12.20

פרשות בזק מגיעות לבית המשפט: מחלקת ני"ע בפרקליטות הגישה היום לביהמ"ש המחוזי בת"א כתבי אישום נגד בעל השליטה לשעבר בבזק, שאול אלוביץ', ובכירים לשעבר בקבוצה - בהם בנו, אור אלוביץ' (ששימש דירקטור), סמנכ"ל הפיתוח העסקי לשעבר עמיקם שורר, ומי שהיתה מזכירת החברה - לינור יוכלמן; ונגד מנכ"ל yes לשעבר, רון אילון, וסמנכ"ל הכספים לשעבר של החברה, מיקי ניימן. הם מואשמים בעבירות של קבלת דבר בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים וני"ע, בהן עבירות דיווח חמורות. תיק החקירה נגד מנכ"לית בזק לשעבר סטלה הנדלר הסתיים בהסדר מותנה, לפיו היא תודה בהכללת פרט מטעה בתשקיף - ותשלם קנס של 400 אלף שקל ותורחק מתפקידים בחברות ציבוריות למשך 9 חודשים; התיק נגד היועץ האסטרטגי אלי קמיר נסגר.

 

כתבי האישום נוגעים לשתי פרשות שחקרה מחלקת החקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות; בפרשה השלישית שנחקרה יחד עם המשטרה (תיק 4000) הוגש בינואר כתב אישום על עבירות שוחד נגד ראש הממשלה ושר התקשורת לשעבר, בנימין נתניהו, שאול אלוביץ' ואישתו איריס.

 

פרשת בזק הראשונה שבגינה הוגשו כתבי אישום נוגעת להוצאה במרמה של 115 מיליון שקל, מתוך 170 מיליון שקל אפשריים, מקופת החברה, כתמורה נוספת לאלוביץ' על מכירת מניותיו ב-yes לבזק בעסקת בעלי עניין משנת 2015; אותה עסקה שבתיק 4000 נטען שנתניהו זירז את חתימתו עליה בתמורה לשוחד - סיקור מלטף באתר "וואלה".   

 

 

מתווה העסקה כלל את התמורה הנוספת, עד 170 מיליון שקל, אם החברה היתה עומדת ביעד תזרים מזומנים חופשי. הפרקליטות סבורה שהראיות שנאספו מוכיחות שבדו"חות בזק הוצגו מצגי שווא, שהתבססו על מניפולציות חשבונאיות שביצעו בכירים בחברה בהנחיית אלוביץ', לפיהן היא עמדה ביעדים.

  

אור ושאול אלוביץ' אור ושאול אלוביץ' צילומים: אוראל כהן, יובל חן

 

הפרשה השנייה עוסקת במרמה של אלוביץ' ומקורביו מול הוועדות הבלתי תלויות שהקימה בזק כדי לאשר עסקאות בעלי עניין שבהן רצה. זאת תוך הדלפה של מידע עסקי רגיש לצד השני בעסקאות - חברות פרטיות בשליטתו. מדובר גם כאן בעסקת בזק-yes וכן בעסקת חלל תקשורת-yes שהיו שוות לאלוביץ' כשני מיליארד שקל בסך הכל.

 

מאז נפתחה החקירה ביוני 2017 מלווה את החקירה צוות פרקליטים ממחלקת ני"ע בפרקליטות, שבראשה עומדת עו"ד יהודית תירוש-גרוס, המשמשת גם כתובעת בתיק 4000.

 

סטלה הנדלר, רון אילן סטלה הנדלר, רון אילן

 

 

כאמור, כתבי האישום בשתי פרשות בזק, קשורים קשר ישיר גם לתיק 4000. לאחר מינויו של שלמה פילבר, עד המדינה בתיק 4000, למנכ"ל משרד התקשורת, נטען בכתבי החשדות כי "נרקמה בינו לבין אלי קמיר, יועץ לבזק לשעבר, והנדלר, מנכ"לית בזק לשעבר, מערכת יחסים פסולה, חשאית וחריגה, שנסבה על ענייניה הרגולטוריים של בזק".

 

 

לינור יוכלמן לינור יוכלמן צילום: מוטי קמחי

 

במסגרת מערכת היחסים העביר פילבר לקמיר והנדלר, וכן לאלוביץ' וגורמים נוספים בבזק, מסמכים פנימיים של משרד התקשורת, טיוטות מסמכים רשמיים בטרם פרסומם, וחומרים נוספים. קמיר והנדלר אף העבירו לפילבר הערות למסמכים אלה וכן הנחיות לגבי אופן פעולתו במשרד התקשורת בקשר לנושאים הנוגעים לקבוצת בזק ועסקיו של אלוביץ'.

 

לקמיר והנדלר יוחסה בשימוש עבירה של מרמה והפרת אמונים, ולהנדלר גם עבירת שיבוש מהלכי משפט, בגין מחיקת הודעות מהנייד. כאמור לאחר השימוע הוחלט לחתום עם הנדלר על הסדר מותנה לסיום ההליכים, והתיק נגד קמיר נסגר. 

 

פרקליטו של שאול אלוביץ', עו"ד ז'ק חן, מסר: "קיבלנו את הודעת הפרקליטות על הגשת כתב אישום נגד שאול אלוביץ' בתיק ניירות הערך. הגשת כתב האישום בזמן שבו מתנהל במקביל המשפט בבית המשפט המחוזי בירושלים שגם בו הודיעה הפרקליטות שתתחיל דווקא בפרשת 4000 הנוגעת לאלוביץ' משקפת את היחס הקשה לו זוכה אלוביץ'. לא מזמן נחשפו גם מהלכי החקירה הבלתי אנושיים שנעשו לו במהלך החקירה, בהם שליחת בנו לשכנעו להפוך לעד מדינה. אלוביץ' ימשיך להיאבק על חפותו מתוך בטחון בצדקתו ובכך שהצדק יעשה על ידי בית המשפט".

 

עו"ד איריס ניב סבאג ועו"ד דפנה שטינברג ממשרד שינמן-נגב-ניב המייצגות את אילון, מסרו בתגובה: "אילון פעל בתפקידו כמנכ"ל yes בתום לב, באופן ענייני, מקצועי ולגיטימי, מתוך מחשבה על טובת החברה בלבד. כתב האישום עוסק בעסקה שלרון אילון לא היה קשר אליה, אשר נערכה בין חברות שהוא לא היה נושא משרה בהן, וגם לפי הפרקליטות בכתב האישום לא צמחה לו כל טובת הנאה. לרון אילון עומדות טענות עובדתיות ומשפטיות כבדות משקל, שיובאו בפני בית המשפט ואנו מאמינות שהן יובילו לקביעה כי הוא לא עבר עבירה".

 

סטלה הנדלר מסרה בתגובה: "אני שמחה לשים את הפרשה מאחורי ולהמשיך לאתגרים חדשים. אני מודה לעורכי הדין נתי שמחוני, צביקה אגמון, אסף קליין, הלה פלג ודנה חן שליוו אותי באופן המסור והמקצועי ביותר לאורך כל הדרך".

 

בצד הגשת כתבי האישום, התקשרה הפרקליטות בהסדר הפסקת הליכים מותנית בתנאים עם חברת חלל תקשורת, בגין החשדות המפורטים. חלל התחייבה לשלם 100 אלף שקל.

 

כתב האישום הוגש על ידי עוה"ד אמיר טבנקין, ניצן וולקן וסתיו גינת ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה. התיק נחקר על ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

 

בנוסף, הודיעה הפרקליטות לבזק, וואלה ולחברות מקבוצת יורוקום, כי היועץ המשפטי לממשלה שוקל העמדתן לדין בגין חשדות בפרשת 4000. התאגידים חשודים בעבירות מתן שוחד, הלבנת הון ועבירות דיווח, מכוח פעולותיו ומחשבתו הפלילית של אלוביץ', שהיה נושא משרה בהם. כזכור, אלוביץ' מואשם בכך שנתן שוחד לנתניהו באמצעות היענות חריגה של אתר וואלה לדרישות סיקור של נתניהו ובני משפחתו, בתמורה לפעולות שלטוניות שהיטיבו עם עסקיו של אלוביץ' ועם בזק. 

 

פרקליטו של אור אלוביץ׳, עו"ד דרור מתתיהו, מסר בתגובה: "קיבלנו הבוקר הודעה רשמית מהפרקליטות, כי החליטה לסגור את תיק החקירה בפרשה המרכזית שבה נחקר אור אלוביץ׳, פרשת 4000, ולהימנע מהעמדתו לדין. ההחלטה להגיש כתב אישום בעניין המשני שגויה מיסודה, שכן לא נפל כל רבב בהתנהלותו של אור אלוביץ׳ ואין כל בסיס לאישום המופרך המיוחס לו. אנו סמוכים ובטוחים כי כך יכריע בית המשפט".

  

שימוע לידיעות אחרונות בתיק 2000

  

במקביל הודיעה הפרקליטות לחברת ידיעות אחרונות, כי היועץ המשפטי לממשלה שוקל העמדתה לדין בגין חשדות בפרשת 2000. ידיעות אחרונות חשודה בעבירות של הצעת שוחד מכוח פעולותיו ומחשבתו הפלילית של ארנון מוזס, שהיה נושא משרה בתאגיד. מוזס מואשם בכך שהציע שוחד לראש הממשלה נתניהו בדמות שינוי הסיקור בעיתון ידיעות אחרונות ובאתר האינטרנט ynet, בתמורה לצעדי חקיקה שתטיל מגבלות על העיתון המתחרה העיקרי, ישראל היום.

x