$
בארץ

מימון הבחירות לא יוקטן, בליכוד מנסים לפגוע בסער

המפלגות רשמו ניצחון לאחר שנדחתה הצעה לקצץ את המימון. בליכוד פועלים לקיצוץ המימון לגדעון סער, שפרש מהמפלגה ויתמודד עצמאית

צבי זרחיה 06:4923.12.20

מימון הבחירות לא יקטן במערכת הבחירות לכנסת ה־24, כפי שהציעה בשבוע שעבר ועדת הכנסת. כך עולה מתיקון לחוק שאושר אתמול (ב') בוועדת החוקה חוק ומשפט ועלה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

 

 

 

הצעת ועדת הכנסת הייתה להפחית ל־90% את מימון הבחירות למפלגות לפי מספר חברי הכנסת שלהן, ולהעלות מ־1.388 מיליון שקל ל־2.776 מיליון שקל את מימון הבחירות הקבוע לרשימות, בנוסף למימון הבחירות הניתן להן, לפי ממוצע מספר חברי הכנסת שלהן בכנסות ה־23 (היוצאת) וה־24 (הבאה).

 

סעיף זה פוגע בעיקר בליכוד, שעל פי הסקרים זוכה ל־27–29 מנדטים, והיה גורע מהמפלגה כ־2.7 מיליון שקל. בליכוד מתחו ביקורת על הסעיף שהתקבל בוועדת הכנסת, ועל כן העדיפו לחוקק חוק אחר בוועדת החוקה שבו לא תהיה הפחתה בגובה מימון הבחירות.

 

במסגרת החוק החדש, דחו המפלגות את החזר ההלוואות שלהן לכנסת עד יולי 2025, כלומר מועד ההתפזרות המשוער של הכנסת ה־25 על פי חוק. החלטה דומה קיבלה בשבוע שעבר ועדת הכנסת.

 

 

 גדעון סער גדעון סער

 

בדיון שנערך אתמול בוועדת החוקה, הציע ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) הסתייגות, שמכוונת כולה לגדעון סער שפרש מהליכוד, למיכל שיר (שפרשה מהליכוד) ויפעת שאשא ביטון (שפרשה מכולנו). הצעתו של קרעי, שתקועה עדיין בוועדה ולא ברור עתידה, נוגעת למפלגות חדשות בה ישנם ח"כים מכנסת יוצאת, כך שהמימון שלה יהיה לפי ממוצע חברי הכנסת בין הקדנציות, בדיוק כמו מפלגות קיימות. כלומר, אם תקווה חדשה תזכה ל־20 מנדטים, והיא תורכב מחמישה ח"כים מכהנים בכנסת היוצאת, אזי היא תקבל מימון בחירות של 18 מיליון שקל במקום 29 מיליון שקל לפי השיטה הקיימת כיום. להצעה יש תמיכה בקרב הליכוד, יש עתיד, כחול לבן וימינה, חרף עמדת הייעוץ המשפטי לממשלה ולכנסת שטוענים כי מדובר בחקיקה שפוגעת בזכויות יסוד, בזכות לשוויון, רטרוקאטיבית ולא עומדת במבחן משפטי.

 

על כך אמר סער כי מדובר ב"ניסיון ברוטלי לפגוע באופן אנטי דמוקרטי במימון הבחירות של 'תקווה חדשה' יביא לתוצאה הפוכה. עם ישראל יבחר בתקווה חדשה על פני פחד".

 

סער צפוי להתמודד לכנסת ה־24 במסגרת מפלגה חדשה "תקווה חדשה". יש לכך משמעות כספית גדולה: כמפלגה חדשה היא תזכה במימון בחירות לפי מספר הח"כים שתזכה בבחירות, בתוספת 1.388 מיליון שקל. אילו היה מתמודד במסגרת מפלגת קיימת, למשל דרך ארץ של הנדל והאוזר, אזי מימון הבחירות היה מחושב לפי הממוצע של מספר הח"כים של דרך ארץ בכנסת היוצאת (שניים) ומספר הח"כים בכנסת החדשה, בתוספת 1.388 מיליון שקל. כתוצאה מכך, מימון הבחירות של הרשימה היתה נחתך.

 

ניסיון נוסף לפגוע בהתארגנות של סער, נוגעת לדרישתו של יו"ר הקואליציה מיקי זוהר (ליכוד) להכריז על שאשא ביטון ושיר כעל פורשות, מהלך שאם יאושר על ידי ועדת הכנסת, ימנע מהם להתמודד לכנסת ה24 במסגרת רשימה קיימת כמו דרך ארץ.

 

זאת ועוד: ועדת החוקה לא אישרה סעיף שאושר בשבוע שעבר בוועדת הכנסת שלפיו תוגבר השקיפות על מודעות פוליטיות ברשתות החברתיות כך שהמפרסמים יחוייבו לציין מי עומד מאחוריהן.

 

x