$
בארץ

ועדת הכלכלה אישרה: זוגות שהאירוע שלהם בוטל בתקופת הקורונה - יזכו להחזר כספי

ההצעה שאושרה לקריאה שניה ושלישית קובעת כי זוגות ששילמו עבור אירוע שהתקיים לפני שהחלו הגבלות הקורונה ובוטל בשל ההגבלות יקבלו את הכסף חזרה, אם לא הצליחו להגיע להסכמות עם בעלי האולמות. האישור לא עבר בקלות ובעלי האולמות התנגדו להצעת החוק

אורנה יפת 14:1522.12.20

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להחזר מקדמה כספית לזוגות שהאירוע שלהם בוטל בתקופת הקורונה. את הצעת החוק הגישו הח"כית הילה שי וזאן, יו"ר הוועדה יעקב מרגי וח"כ משה גפני.

 

האישור לא עבר בקלות ובעלי האולמות שהשתתפו בו התנגדו להצעת החוק. "הזוגות שביטלו ארועים נופשים כעת בסיישל ודובאי ולי אין כסף לאכול – אם לא היו לי 3 ילדים מזמן הייתי חותך ורידים", אמר חגי כהן, בעל אולם ארועים. כהן טען בדיון כי הוא לא עובד כבר 10 חודשים ולא קיבל שקל אחד כפיצוי מהמדינה. בתגובה אמר היו"ר מרגי כי העוובדה שהמדינה חייבת לפצות את בעלי האולמות, לא מקנה להם את הזכות להחזיק כסף של מישהו שלא קיבל תמורה.

 

 

 

 

בדרך להחזר כספי - אם האירוע בוטל בקורונה בדרך להחזר כספי - אם האירוע בוטל בקורונה צילום: Pexels

 

בפתח הישיבה אמר מרגי כי הוועדה מודעת למצוקת בעלי האולמות, אך הזוגות הצעירים אינם צריכים להיות חברת האשראי של המדינה.

 

ההצעה שאושרה קובעת כי זוגות ששילמו עבור אירוע שהתקיים לפני שהחלו הגבלות הקורונה ובוטל בשל ההגבלות יקבלו את הכסף חזרה, אם לא הצליחו להגיע להסכמות עם בעלי האולמות. ההצעה תיכנס לתוקף ב-1 בינואר 2021 ותחול על אירועים שנקבעו החל מה-12 במרץ 2020 ואשר החוזים לגביהם נחתמו לפני תקופת הקורונה. עוד נקבע כי לצדדים תינתן תקופה בת חמישה חודשים בה יוכלו לנהל משא ומתן במטרה להגיע להסכמה על מועד חלופי לאירוע. אם האירוע השני בוטל גם כן  ובעל האולם החליט לא לנהל משא ומתן עם בני הזוג, הם יהיו זכאים להחזר כספי של המקדמה ששילמו בתוך חודש ממועד האירוע המתוכנן או מהמועד בו פנו בכתב לבעל האולם. במצב זה, בעל האולם יוכל להפחית מהמקדמה רק את הסכום של הוצאות אירוע הטעימות, ועד 2,000 שקל בלבד.

 

אם הצדדים לא הסכימו על קיום אירוע במועד אחר, או במידה שהזוגות החליטו שלא לנהל משא ומתן על מועד נוסף לאירוע, במקרה כזה יוכל בעל האולם לגבות מהם דמי ביטול עד 5% מעלות האירוע או 3000 שקל – לפי הנמוך מביניהם. במקרה כזה בעל האולם יחויב להחזיר את סכום המקדמה בתוך חודש מיום הפנייה בכתב, ולהפחית ממנו גם את עלות אירוע הטעימות, עד 2,000 שקל.

 

יוזמת ההצעה, ח"כ וזאן, מסרה כי הנתונים מלמדים שבלמעלה מ-90% מהחתונות שבוטלו לא הושגה הסכמה בין הזוגות לבעלי האולמות. "הפיצוי לבעלי האולמות אכן לא היה מספיק, אך לא ניתן שזה יהיה על גב הזוגות הצעירים".

x