משפט

בלעדי לכלכליסט

נער הושלך מספינה בלב ים על ידי מאבטחים - ותובע מיליונים מ"קשרי תעופה"

התובע שהיה בעת האירוע נער בן 17 הגיש לביהמ"ש המחוזי בת"א תביעה בגובה 4 מיליון שקל. לטענתו, במסגרת חבילת שיט מטעם החברה היכו אותו מאבטחים יווניים וזרקו אותו לים ללא חגורת הצלה, והוא חשש כי ייטרף על ידי כריש: "התעללות חמורה, מזעזעת ויוצאת דופן בקטין"; קשרי תעופה: "לא ברור איך שמנו נכנס לתביעה המופרכת הזו"

לפני שנתיים הושלך עילאי חביב, מי שהיה תלמיד תיכון בן 17 בעת האירוע, מספינה אל לב ים על ידי מאבטחים יווניים. חביב הגיש השבוע לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה בסך כ-4 מיליון שקל נגד חברת "קשרי תעופה".

 

באמצעות עו"ד ענת גינזבורג טוען התובע כי עניינה של התביעה "בהתעללות חמורה, מזעזעת ויוצאת דופן נוסח 'התפוז המכני' בקטין, בעת שהותו באי זקינטוס ביוון, לשם יצא בחופשת הקיץ עם חבריו במסגרת חבילת נופש שנרכשה מחברת קשרי תעופה".

 

 

התובע טוען כי "לאחר ההגעה לאי, יצר עימו קשר נציג מטעם קשרי תעופה והציע לו לרכוש חבילה המקנה זכות כניסה חופשית למסיבות סגורות המאורגנות על ידי הנתבעת. במסגרת חבילה זו, יצא לשיט בספינה. בעת היותם בלב ים, נזרקה פלטת עץ מהספינה לים.

 

"מאבטחי הספינה, שכנראה סברו כי הוא זה שזרק את הפלטה, החזיקו בתובע והיכוהו מכות נמרצות בכל חלקי גופו. נציג קשרי תעופה היה במקום ולא נקף אצבע על מנת להפסיק את התעללות ואלימות המאבטחים. המאבטחים הורידו את התובע לסיפון התחתון, המשיכו להכותו, ולבסוף השליכו אותו לים הסוער".

 

עו"ד ענת גינזבורג עו"ד ענת גינזבורג צילום: אמיר יהל

 

 

עוד נטען בתביעה כי "הספינה המשיכה לדרכה, כשהתובע, ללא חגורת הצלה, נאבק בגלים הסוערים בלב ים, ואינו יודע האם הספינה תחזור לאסוף אותו. התובע הגיע למזלו לפלטת העץ באפיסת כוחות, משך את עצמו מעל הפלטה כדי לנוח. הוא המשיך להילחם בגלים הסוערים ושחה כשהוא תשוש וכאוב מהמכות הנמרצות עד לספינה שהיתה רחוקה מרחק רב ממנו. לאחר שמסר את הפלטה למאבטחים, וביקש לעלות לספינה, בעטו בו המאבטחים והדפו אותו פעם אחרי פעם בבעיטות ומכות חזרה לים. רק לאחר שהתובע חש שקיצו הגיע ולא היה מסוגל לנשום, אפשרו לו לעלות לסיפון. הטראומה הקשה שעבר גרמה לתובע לשבר קשה ממנו לא התאושש".

 

בין היתר נטען כי התובע היה קודם לאירוע צעיר בריא, מוכשר, ספורטאי, היה חלוץ בקבוצת כדורגל בליגה לנוער, ועמד להתגייס לצה"ל כלוחם קרבי בפרופיל 97. "בשל מצבו לא גויס לצה"ל והוא אף נכשל בבחינות הבגרות". במסגרת התביעה נטען כי "רשלנות ומחדלי קשרי תעופה, אשר יזמה את ההפלגה, היתה אחראית לספק לתובע וחבריו, קטינים ללא הוריהם, הפלגה בטוחה ונציגה היה על הספינה אך התעלם מההתעללות הקשה, גבתה מהתובע מחיר יקר".

 

התובע מציין כי האירוע קרה ב-22 ביולי 2018 כאשר בשעות הצהריים הגיע יחד עם חבריו למסיבה שהתקיימה על גבי סיפון ספינה שיצאה להפלגה בלב ים. בתביעה נטען כי במסיבה נכחו נציגי הנתבעת אשר קיבלו את פני המשתתפים. כמו כן נכחו בספינה סלקטורים/מאבטחים יוונים אותם לטענת התובע העסיקה קשרי תעופה. "התובע וחבריו התיישבו בקומה השנייה של הספינה ליד שולחן יחד עם חברים נוספים שהכירו בחופשה והספינה הפליגה ללב ים. בדיעבד הסתבר כי קודם לישיבתם לשולחן, נער שהתובע לא הכיר ולא היה חלק מהחבורה עימה הגיע, השליך לים פלטת עץ אשר הייתה מונחת על השולחן. התובע לא היה כלל מודע לכך.

 

"מסכת התעללות קשה"

 

"לפתע הגיעו לשולחנם של התובע וחבריו הסלקטורים /המאבטחים היוונים, ומכאן החלה מסכת התעללות קשה בתובע. הסלקטורים החלו להכות במכות אגרוף את התובע וחבריו, תוך שהם מצביעים על הפלטה שצפה על הגלים בים. הסלקטורים התמקדו בתובע, הכו אותו ולבסוף השליכו הסלקטורים את התובע מהספינה לים, והורו לו להביא את הפלטה שצפה על פני הגלים הגבוהים במרחק מהספינה, שהמשיכה להפליג בים. המאבטחים לא טרחו לוודא האם התובע יודע לשחות ואף זרקו אותו לים ללא חגורת הצלה. התובע, שהופקר לגורלו בלב ים, היה בטוח שקיצו הגיע, בין אם בטביעה בים, בין אם מהמכות הקשות שספג ובין אם מכריש שיטרוף אותו. אך נס הוא שהתובע נותר בחיים".

 

שיט שיט צילום: שאטרסטוק

 

בתביעה נטען כי התובע וחבריו המתינו בציפייה לרגע בו יעלו על המטוס חזרה לישראל, ואז "הגיע בחור , נציג מטעם קשרי תעופה אשר באמתלה שיקרית וחסרת תום לב ממדרגה ראשונה ביקש מהתובע להעלות מהפלאפון שלו פוסט תודה לעמוד הפייסבוק של קשרי תעופה. ברור כי פעולה זו נעשתה לאחר שברור היה לכל המעורבים, כמו גם לנציג הנתבעת כי האירועים הקשים עליהם אחראית הנתבעת עולים בגדר רשלנות פושעת שעליה יהא לתת את הדין בגינם". עוד נטען בתביעה כי הוריו של התובע פנו לנציגי קשרי תעופה , אולם לטענתם הנתבעת טענה כי בנם הוא שאחראי לקראת האירוע. טרם הוגש כתב הגנה.

 

מקשרי תעופה נמסר בתגובה: ״מדובר בנער שבזמן חופשתו הזמין שיט אל מול ספק יווני ובמסגרת השייט נקלע לאירוע אלים עם מאבטחים מקומיים של חברת השיט היוונית. לא ברור כלל איך שמנו נקשר לתביעה המופרכת הזו. מה שברור הוא שבית המשפט ידחה אותה על הסף״.

 

 

 

x