$
בארץ

הממונה על בריאות הציבור: “אין הוכחה שהמוטציה פוגעת בחיסון”

ד''ר שרון אלרעי־פרייס, "המוטציה הזו מיוחדת כי היא מעלה ב־70% את ההדבקה". לדבריה, המוטציה הספציפית הזו היא אחת מבין 17 שכבר נמצאו

אדריאן פילוט 08:0721.12.20
המוטציה החדשה לא נמצאה עד כה בישראל ואין הוכחה כי היא פוגעת ביעילות החיסון", כך אמרה אמש ד''ר שרון אלרעי־פרייס, הממונה על בריאות הציבור, בשיחה עם "כלכליסט". ככל הידוע, המוטציה הספציפית הזו היא אחת מבין 17 שכבר נמצאו אך היא מעוררת חששות מיוחדים בגלל כמה וכמה סיבות.

 

"היא מיוחדת כי היא מעלה ב־70% את ההדבקה”, מסבירה אלרעי־פרייס. “כמו כן, באיזורים שבהם היא שכיחה נרשמה עלייה משמעותית של כ־60% באשפוזים".

 

עם זאת, אלרעי־פרייס מבהירה כי "לא בטוח שמדובר במוטציה יותר אלימה. העלייה באשפוזים גם יכולה להיות תוצאה של תחלואה גבוהה יותר, ללא שינוי בשיעור החולים הקשים. הדבר נמצא כעת בבדיקה".

 

ד"ר שרון אלרעי פרייס מתחסנת ד"ר שרון אלרעי פרייס מתחסנת צילום: דוברות בית חולים בילינסון

 

עוד דבר שמאפיין את המוטציה הנוכחית - היא קשה לזיהוי באמצעות בדיקות המאבחנות על בסיס "חלבון הספייק", ולכן אותן בדיקות עלולות שלא לזהות את הנגיף.

 

עם זאת, גם הפעם בפיה של אלרעי־פרייס בשורות מעודדות עבור ישראל. היא מבהירה כי נקודה זו אינה בעייתית כאן שכן בישראל בדיקות ה־PCR (מטוש) אינן מאבחנות על סמך חלבון ספייק.

 

"אנחנו עושים הכל כדי למנוע את כניסת המוטציה לישראל", אמר אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו בתום דיון בקבינט הקורונה.

 

"קיבלנו החלטה קשה אבל מחויבת המציאות. סגרנו את השמיים לכל הטיסות לישראל מבריטניה, מדנמרק ומדרום אפריקה. אלה המדינות שבהן נוכחת המוטציה. במידת הצורך אנחנו נוסיף מדינות נוספות", סיכם נתניהו.

 

x