בארץ

דיווח שוטף

שאלות ותשובות: מתי תוכלו להתחסן לקורונה?

כמה חיסונים יש בישראל? איך מזמינים תור? היכן ממוקמים המוקדים? האם כל אחד יכול כבר להתחסן? עם תחילת המבצע למיגור מגפת הקורונה בישראל, התחדדו השאלות בנוגע להליך המורכב. המדריך השלם לחיסון נגד קורונה - כל השאלות וכל התשובות

כלכליסט ו-ynet 23:4219.12.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

23:35 - שאלות ותשובות - מתו תוכלו להתחסן לקורונה?

 

כמה חיסונים ישנם בישראל? מאות אלפים, ואולם משרד הבריאות מסרב לפרסם את המספר הרשמי של כמות החיסונים. גם בכירים בבתי החולים ובקופות החולים טוענים כי אינם יודעים כמה מנות חיסון ישנן בישראל כעת. לפי ההערכות, עד סוף חודש דצמבר יהיו בישראל קרוב לארבעה מיליון מנות חיסונים.

 

מי יכול להתחסן כרגע? בשלב זה רק חברי הסגלים הרפואיים בבתי החולים ובקופות החולים, שאחראים בעצמם על תעדוף העובדים. בנוסף, גם בני ה-60 ומעלה זכאים להתחסן כבר כעת באמצעות קופות החולים. גם דיירי בתי האבות, מוסדות לחוסים והמטפלים במוסדות אלו זכאים להתחסן כבר השבוע - ואולם בשל בעיות לוגיסטיות החיסון בהם עשוי להתעכב.

 

ממתי יוכלו מבוטחי הקופות להתחסן? החל מיום שני. עובדים יוכלו להתחסן החל מהיום.

 

איך מזמינים תור לחיסון? החל מסוף השבוע ניתן להזמין תור לחיסון נגד קורונה בקופות החולים כללית, מכבי ומאוחדת. החל ממחר ייפתחו הזימונים גם בקופת החולים לאומית. הזימון נעשה באמצעות המוקד הטלפוני של הקופה, או באמצעות אתר האינטרנט או היישומון.

 

במוקד הטלפוני בשתי הקופות הגדולות, כללית ומכבי, מבוטחים התלוננו במהלך סוף השבוע על זמני המתנה לא סבירים. זמינות החיסון תלויה במידה רבה במיקום הגיאוגרפי.

 

לא הצלחתי להשיג תור למרות שאני בקבוצת התעדוף. למה? נכון לאתמול בערב נותרו עדיין תורים בעיקר בקופת החולים כללית ומאוחדת. ממכבי לא נמסרה תגובה באשר למספר התורים וכאמור בלאומית הזימונים ייפתחו מחר. השבוע הקרוב יוגדר כמעין פיילוט לבחינת מתן החיסונים, ולכן מספר החיסונים שהוקצה לקופות הוא מצומצם. ייתכן כי כבר מחר לא ניתן יהיה לזמן תור לחיסון באף אחת מהקופות. ההערכה בשלב זה היא כי בשבוע הבא יוקצה מספר רב יותר של חיסונים.

 

איפה ניתן להתחסן? קופות החולים הקימו מוקדים ייעודיים לחיסוני מבוטחים בשבוע הקרוב, ואולם הקצאה מרובה יותר של חיסונים עשויה להביא להגדלת מספר מוקדי החיסונים בקופות. הקופות הקימו מוקדי חיסונים בריכוזי אוכלוסייה וככל הנראה צפויים לקום גם מוקדי חיסונים משותפים לכל ארבע הקופות ביישובים שונים בפריפריה, ואולם רשימת היישובים שבהם יפעלו מוקדי חיסון משותפים טרם פורסמה באופן רשמי.

 

מתי ייפתח החיסון לכולם? עוד לא ברור בשלב זה. כעת, כאמור, רק קבוצות התעדוף בעדיפות הראשונה יכולות להתחסן. בעדיפות השנייה, על פי הנחיות משרד הבריאות, בעלי מחלות רקע ובכללן סוכרת, השמנת יתר חולנית, יתר לחץ דם, חולי COPD, מדוכאי חיסון ובני ביתם, כמו גם מורים ועובדים סוציאליים.

 

ואולם, תעדוף הקבוצות עשוי להשתנות בהתאם לכמות החיסונים שתגיע לישראל. ככל שיגיעו יותר חיסונים, כך צפויות קופות החולים לפתוח עוד ועוד מוקדי חיסון - וגם הנגישות של יתר האוכלוסייה לחיסון צפויה להתרחב במהירות.

 

בניגוד לפרסומים קודמים, בקופות החולים הבהירו בסוף השבוע האחרון כי גם בפריפריה לא יחסנו בניגוד להתוויות משרד הבריאות וכי רק בני 60 ומעלה במהלך השבוע הנוכחי יוכלו להתחסן.

 

איך קובעים תור לחיסון השני? קביעת התור לחיסון השני, שיש לקבלו בין 19 ל-21 ימים לאחר הזריקה הראשונה, תיעשה מראש ועוד לפני החיסון הראשון בכל הקופות.

 

האם מורים וחיילים חייבים להתחסן? לא. אין חובת חיסון לאף קבוצה באוכלוסייה. עם זאת, למורים מומלץ במיוחד להתחסן בשל העובדה כי באים במגע עם אחת הקבוצות שאינן יכולות להתחסן: בני 16 ומטה. כאמור, עובדי ההוראה אינם בעדיפות הראשונה אלא בשנייה, מה שעשוי לגרום לכך שיקבלו את החיסון מוקדם יותר לעומת יתר האוכלוסייה.

 

מי לא יכול להתחסן בכלל? מחלימים מקורונה, נשים בהריון, נשים מניקות, אנשים עם היסטוריה של תגובה אלרגית קשה (אנפילקסיס), נשים המתכננות להרות (עד חודש לאחר החיסון השני) וילדים עד גיל 16 אינם יכולים להתחסן בשלב זה.

 

האם יש מעקב אחר תופעות הלוואי? רופאי המשפחה בקופות החולים הונחו בשבועות האחרונים לעקוב אחר תופעות לוואי בקרב המתחסנים, וציבור המתחסנים יתבקש לדווח לאחר החיסון על תופעות לוואי מיוחדות וחריגות לאחר קבלתו. כלל המתחסנים יתבקשו להישאר 15 דקות לאחר קבלת החיסון במקום, בדומה לחיסונים אחרים.

 

האם החיסונים צפויים להקל על ההגבלות וההחמרות? לא בטווח המיידי. במערכת הבריאות מעריכים כי השלכות החיסון על האוכלוסייה ובעיקר על שיעורי התחלואה עשויים להתבהר רק לקראת סוף הרבעון הראשון של שנת 2021.

 

היכן נמצאים מוקדי החיסון?

קופת חולים כללית: תל אביב (היכל שלמה), ירושלים (מרפאת גונן ח'), חיפה (לין + זבולון), אשקלון (יועצת אשקלון), רהט (מרכז מסחרי), באר שבע (נווה זאב), פתח תקווה (מרפאת רוטשילד), בני ברק (אזורית), עפולה (מרפאת עומר), נצרת (מרפאת דיאנה), טבריה (מרפאת רקתי), מודיעין (מוריה), ראשון לציון (נחלת יהודה), נתניה (עיר ימים פולג), רעננה (שועלי).

 

קופת חולים מאוחדת: ירושלים (הטורים + משגב לדך), חדרה (מרפאת חדרה), אשדוד (קרן היסוד), תל אביב (שפרינצק), כרמיאל (מרפאת כרמיאל), חיפה (בית מאי), נתניה (סמילנסקי), רחובות (בנימין).

 

קופת חולים לאומית: תל אביב, ירושלים, נתניה, פתח תקווה, אשדוד, באר שבע, חולון, עכו, חיפה, עראבה.

 

קופת חולים מכבי: הרצליה, אשקלון, חולון, תל אביב, בני ברק, חיפה, קרית שמונה, באר שבע, ירושלים, גבעתיים, קריית מוצקין, נתניה, פתח תקוה, דימונה, אשדוד, קרית גת, בית שמש, ראשל"צ, מודיעין, נהריה, כרמיאל, נוף הגליל, אילת.

 

בשבוע הקרוב צפויים להיפתח גם מוקדי חיסון מאוחדים לכל הקופות ביישובים נוספים בפריפריה, אך רשימת היישובים טרם נקבעה סופית.

(אדיר ינקו)

 

22:57 - מעל 4,300 מאומתים בקורונה בסופ"ש

 

משרד הבריאות מעדכן הערב כי מאז חצות אובחנו 1,543 מאומתים חדשים בקורונה ואתמול, שישי אובחנו 2,816 מאומתים - בסה"כ 4,359 בסוף השבוע. מספר החולים שמצבם מוגדר קשה עומד על 447 ומתוכם 113 מונשמים. מאז פרוץ המגפה נפטרו 3,074 חולים.

 

21:54 - מנכ"ל משרד הבריאות: "אין מחסור בחיסונים, הם יהיו זמינים לכולם"

 

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' חזי לוי, אמר לאחר תחילת מבצע החיסונים כי "המאמץ הנדיר שנעשה בחודשים האחרונים על ידי גורמים בהנהלת משרד הבריאות, בעזרתם של ראש הממשלה ושר הבריאות, מסכם עבודה לא פשוטה". לדבריו, "אנו בין הראשונים שמקבלים את החיסונים ומחסנים. זה ערב מאוד מרגש שסוגר מעגל של מאמצים רבים. יהיו חיסונים לכל עם ישראל, הדיבורים על 'מחסור' לא נכונים".

(אדיר ינקו)

 

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' חזי לוי מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' חזי לוי צילום: אולפן כלכליסט

 

 

20:43 - קופות החולים לא יודעות כמה חיסונים יקבלו, קושי בהשגת תורים

 

שעות לפני תחילת מבצע החיסונים - בקופות החולים מתחו היום (שבת) ביקורת קשה על משרד הבריאות, על רקע חוסר הוודאות סביב מספר החיסונים שיוקצו לכל קופה, ועל רקע היעדר שקיפות בנושא, לטענתם. בכירים בקופות החולים הסבירו כי עד כה הם אינם יודעים כמה חיסונים יש בישראל, מה תהיה ההקצאה שלהם בשבוע הבא. ממשרד הבריאות טרם התקבלה תגובה לפניית ynet באשר למספר החיסונים הקיימים בישראל, כמו גם מספר החיסונים שהוקצו לכל קופה.

 

המצב בין קופות החולים וזמינות התורים משתנה. בקופות החולים הגדולות, כמו כללית ומכבי, מוקדי הפניות עמוסים במיוחד ומבוטחיהן התלוננו במהלך סוף השבוע על קושי בהשגת תורים ועל זמני המתנה ארוכים במיוחד במוקדים הטלפוניים. בכללית הוזמנו עד כה כ-20 אלף תורים לחיסונים, ולשבוע הקרוב נותרו רק עוד 12 אלף תורים בלבד.

 

על אף שבקופה מבוטחים 52 אחוזים מאזרחי ישראל – הוקצו לה עד כה 32 אלף חיסונים בלבד, שיספיקו להפעלת 12 מוקדי חיסון. בקופה העריכו כי תוך ימים לא ניתן יהיה להזמין תורים לשבוע הקרוב. מנגד, בקופת חולים מאוחדת הוזמנו עד כה כ-5,400 חיסונים ולא נרשמו תקלות מיוחדות. עם זאת, יש לציין כי שיעור בני השישים ומעלה בקופות הגדולות גבוה יותר, עובדה שמשפיעה גם על הזמינות לחיסונים. בלאומית יפתחו את זימון התורים מחר.

 

אף שמרבית אזרחי ישראל הערבים מבוטחים בשירותי בריאות כללית, הקופה הקימה שני מוקדים בלבד ביישובים ערביים. במסגרת המוקדים המאוחדים של הקופות שעשויים לקום יופעל מוקד נוסף באום אל פחם.

 

מוקדי החיסון

 

קופת חולים כללית: תל אביב (היכל שלמה), ירושלים (מרפאת גונן ח'), חיפה (לין + זבולון), אשקלון (יועצת אשקלון), רהט (מרכז מסחרי), באר שבע (נווה זאב), פתח תקווה (מרפאת רוטשילד), בני ברק (אזורית), עפולה (מרפאת עומר), נצרת (מרפאת דיאנה), טבריה (מרפאת רקתי), מודיעין (מוריה), ראשון לציון (נחלת יהודה), נתניה (עיר ימים פולג), רעננה (שועלי).

 

קופת חולים מאוחדת: ירושלים (הטורים + משגב לדך), חדרה (מרפאת חדרה), אשדוד (קרן היסוד), תל אביב (שפרינצק), כרמיאל (מרפאת כרמיאל), חיפה (בית מאי), נתניה (סמילנסקי), רחובות (בנימין).

 

קופת חולים לאומית: תל אביב, ירושלים, נתניה, פתח תקווה, אשדוד, באר שבע, חולון, עכו, חיפה, עראבה.

 

קופת חולים מכבי טרם הודיעה על מוקדי החיסון שלה.

 

בשבוע הקרוב צפויים להיפתח גם מוקדי חיסון מאוחדים לכל הקופות ביישובים נוספים בפריפריה, אך רשימת היישובים טרם נקבעה סופית.

 

השבוע הקרוב צפוי לפעול במתכונת של פיילוט שיבחן את השינוע ואת החלוקה למוקדי ההתחסנות, גם בקופות החולים וגם בבתי החולים. בשבוע הבא צפויה ההקצאה לקופות לעלות – אך כאמור הן מצביעות על חוסר שקיפות בנושא. "אנחנו ערוכים לחסן עשרות אלפי אנשים ביום, אך כמות החיסונים שאמורה להגיע אלינו השבוע היא מצומצמת, ועומדת נכון לעכשיו על כ-30 אלף בלבד", הסביר פרופ' אהוד דודסון, מנכ"ל קופת החולים כללית. "אנחנו נערכנו למאות נקודות חיסון ברחבי הארץ, ומספר הנקודות שאנחנו פותחים השבוע עומד על 16. מספר החיסונים ומספר התורים תלוי בכמה חיסונים משרד הבריאות מעביר לקופות החולים. ככל שמשרד הבריאות ישחרר יותר, אנחנו מיד נפתח יותר עמדות. אנחנו ערוכים למאות עמדות ברחבי המדינה, השאלה היא כמה חיסונים אנחנו מקבלים".

 

אחרים מפנים אצבע מאשימה כלפי משרד הבריאות: "עד עכשיו אין לנו מושג כמה חיסונים נקבל", אמר בכיר באחת מקופות החולים. "אנחנו לא יודעים כמה חיסונים נקבל בשבוע הבא ומשרד הבריאות לא מתנהל בשקיפות. אנחנו אפילו לא יודעים כמה חיסונים יש בישראל כרגע".

 

סיגל רגב רוזנברג, מנכ"לית קופת חולים מאוחדת, אמרה כי ביום חמישי אחר הצהריים נפתחה אצלם האפשרות לקביעת כ-9,000 תורים: "עד כה נקבעו 5,900 תורים לחיסון, ולשבוע הקרוב נותרו ברגע זה כ-3,000 תורים פנויים. אני קוראת לכל מבוטחינו בני 60 ומעלה ולכל הצוותים הרפואיים לבוא ולהתחסן, ובהמשך נפתח תורים לקבוצות נוספות. כולי תקווה שהעובדים והמבוטחים יבואו להתחסן למענם ולמען מאבק משותף של כולנו לחזרה לשגרה".

 

מקופת חולים מכבי טרם התקבלה תגובה באשר למספר התורים שהוזמנו ולמספר התורים הפנויים שנותרו.

 

עמדת חיסונים לקורונה, מכבי עמדת חיסונים לקורונה, מכבי צילום: דני וסרשטרום

 

 

משרד הבריאות הבהיר הערב כי מבצע החיסונים יתחיל בשלבים ובאופן הדרגתי: "במדינת ישראל יש מאות אלפי חיסונים ועומדים להגיע מיליוני חיסונים נוספים ברכבת אווירית, בעת הקרובה. משרד הבריאות יחד עם חברת ס.ל.א מאחסן את החיסונים בתנאי הקירור הנדרשים. על פי קצב ההתחסנות נספק חיסונים לקופות החולים ולאתרי החיסון. אנו שמחים לבשר כי נוכל לספק לאזרחי ישראל את החיסונים כנגד נגיף קורונה בשתי מנות חיסון כנדרש".

 

בתוך כך, כפי שפורסם ב-ynet אתמול, על מנת להגביר את נגישות החיסון ביישובי הפריפריה, משרד הבריאות בוחן הקמת מוקדי חיסון משותפים לכלל הקופות, שעודכנו אתמול כי המוקדים צפויים לקום בנהריה, כרמיאל, קריית גת, אילת, בית שמש, דימונה, ערד, צפת, קריית שמונה, שדרות ואום אל פחם. יש לציין כי אם המהלך ייצא לפועל יקומו מוקדי חיסון נוספים של כל קופה בנפרד בריכוזי אוכלוסייה גדולים. מטרת הקמת המוקדים המשותפים היא להגדיל את הנגישות לחיסונים בפריפריה.

(אדיר ינקו)

 

20:15 - נתניהו התחסן: "חשבתי על נכדים שרוצים לחבק את סבא וסבתא"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התחסן נגד קורונה והיה לראשון לעשות זאת בישראל. הוא אמר: "זה רגע מאוד מרגש. בדרך הנה חשבתי על הילדים שדואגים להוריהם, על נכדים שרוצים לחבק את סבא וסבתא". נתניהו ציין: "זו זריקה קטנה לאדם וצעד ענק לבריאות של כולנו. אנשים יוכלו לחזור למכוני הכושר, לחזור למגרשי הכדורגל והכדורסל. נוכל לפתוח את המדינה מחדש, לחזור לחיים נורמליים". לדבריו, "זה מתחיל במהלך הזה ואני מבקש מכולם להצטרף אליי ולהתחסן".

(אדיר ינקו)

 

 

נתניהו מתחסן לקורונה נתניהו מתחסן לקורונה צילום: לע"מ

 

 

19:50 - לפני תחילת מבצע החיסונים - כמעט 4,000 מאומתים בסוף השבוע

 

2,815 ישראלים אובחנו אתמול כחיוביים לקורונה. מאז חצות אובחנו 1,064 נדבקים נוספים ובכך מגיע מספר המאובחנים בסוף השבוע ל-3,879. אתמול בוצעו כ-75 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עמד על 3.7%. היום פוענחו כ-40 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עומד על 2.7%. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 732 חולי קורונה, 445 מהם במצב קשה. 109 חולים מחוברים למכונות הנשמה. אתמול והיום נפטרו 17 חולי קורונה ומספר הנפטרים מאז פרוץ המגפה עומד על 3,070.

 

משרד הבריאות הודיע הערב כי "מבצע החיסונים נגד נגיף קורונה 'לתת כתף' יוצא לדרך.המבצע יתחיל בשלבים ובאופן הדרגתי. במדינת ישראל יש מאות אלפי חיסונים ועומדים להגיע מיליוני חיסונים נוספים ברכבת אווירית, בעת הקרובה. משרד הבריאות יחד עם חברת ס.ל.א מאחסן את החיסונים בתנאי הקירור הנדרשים. על פי קצב ההתחסנות נספק חיסונים לקופות החולים ולאתרי החיסון. אנו שמחים לבשר כי נוכל לספק לאזרחי ישראל את החיסונים כנגד נגיף קורונה ב-2 מנות חיסון כנדרש".

 

19:25 - שר האוצר כץ: "אציג עמדה ברורה נגד סגירת המסחר, שנפתח רק כעת"

 

שר האוצר ישראל כץ אמר לקראת ישיבת הקבינט שיתכנס מחר כי יציג "עמדה ברורה נגד סגירה כוללת של המסחר, אלא בערים האדומות והכתומות בלבד". לדבריו, "אין כל סיבה לסגירת המסחר בערים הירוקות. רק כעת המסחר נפתח ויש לאפשר לבעלי העסקים להתפרנס ולקונים לקנות". כץ יתחסן מחר נגד קורונה בבית החולים איכילוב בתל אביב, יחד עם מנהל בית החולים, הפרויקטור לשעבר פרופ' רוני גמזו.

(איתמר אייכנר)

 

19:15 - רגב תציע מתווה בדיקות לשבים ממדינות ירוקות: "לאפשר פעילות תעופה"

 

שרת התחבורה מירי רגב הודיעה כי תביא בפני קבינט הקורונה שיתכנס מחר הצעה למתווה בדיקות חדש לשבים ממדינות ירוקות כחלופה לבידוד. המתווה בא במטרה לאפשר שמירה על פעילות התעופה הישראלית ועמידה בהסכמי התעופה שנחתמו מול איחוד האמירויות. הודעת השרה רגב מגיעה לאחר הכרזת משרד הבריאות כי החל ממחר כל המדינות יוגדרו אדומות. השבים ממדינות ירוקות יהיו פטורים מבידוד, כל עוד יחזרו לארץ לפני 26 בדצמבר.

(איתי בלומנטל)

 

אולם נוסעים נכנסים אולם נוסעים נכנסים קרדיט: יריב מנור

 

 

18:12 - השר אקוניס לחברי הקבינט: "לא לסגור את המסחר, הנתונים לא תומכים בכך"

 

השר לשיתוף פעולה אזורי אופיר אקוניס (הליכוד) קרא לחברי קבינט הקורונה "שלא להצביע מחר על סגירת המסחר בכל הארץ, הנתונים לא תומכים בכך והנזק עלול להיות עצום". לדבריו, "יש להטיל מגבלות כבדות, אמיתיות ויישומיות על ערים אדומות ולאפשר את המשך פעילות מערכת החינוך והמסחר בכל הערים הירוקות". על רקע הודעת משרד הבריאות כי כל מדינות העולם יוגדרו אדומות אמר כי "אפשר בהחלט לקצר את הבידוד לשבוע ימים".

(איתמר אייכנר)

 

17:45 - החל ממחר: כל המדינות יוגדרו אדומות

 

משרד הבריאות הודיע כי החל ממחר, 20 בדצמבר, כל המדינות ייחשבו אדומות ומי שישוב מהן יצטרך להיכנס לבידוד של 14 ימים. אופציה נוספת - לבצע בדיקה ראשונה עם החזרה לארץ ובדיקה שנייה כעבור תשעה ימים מרגע הנחיתה. אם שתי הבדיקות יהיו שליליות יוכל לצאת מבידוד לאחר 10 ימים. החוזרים ממדינות שהיו ירוקות עד היום יהיו פטורים מבידוד, כל עוד ינחתו בארץ עד 26 בדצמבר. לידיעה המלאה.

x