$
בארץ

ביטחון אישי בתקופת הקורונה: יותר אלימות בכביש, פחות פריצות לבתים

לפי סקר של הלמ"ס, בחודשים אפריל-יוני השנה נפגעו כ-145 אלף מבני ה-20 ומעלה מעבירות כלפי הפרט - לעומת 164.6 אלף נפגעים בתקופה המקבילה אשתקד. מעבירות מקוונות נפגעו 4.1% מבני ה-20 ומעלה. שיעור הנפגעים מעבירות מיניות ירד ל-1.7%, שיעור הנפגעים מהתנהגות אלימה בכביש עלה ל-55%

דורון ברויטמן 13:0016.12.20

נדמה כי לפחות בכל הקשור לביטחון האישי, בתקופת הקורונה אזרחי ישראל אלימים פחות, גונבים פחות ומטרידים מינית פחות - כך על פי סקר ביטחון אישי שמפרסמת היום (ד') הלמ"ס. הסקר מתייחס לחודשים אפריל-יוני השנה ("תקופת הקורונה") לעומת התקופה המקבילה בשנת 2019. מהנתונים עולה כי בתקופה המדוברת נפגעו כ-145 אלף בני אדם - מעבירות כלפי הפרט. זאת לעומת 164.6 אלף נפגעים בתקופה המקבילה אשתקד. תחושת הביטחון האישי באזור המגורים עומדת על 92.5%, בדומה לשנה שעברה, ותחושת הביטחון האישי בעת הליכה בשעות החשכה באזור המגורים עומדת על 88%.

 

 

אלימות במשפחה (צילום אילוסטרציה) אלימות במשפחה (צילום אילוסטרציה) צילום: שארטסטוק

 

העבירות הנפוצות ביותר בתקופה הנבדקת הן עבירות מקוונות, אשר מתייחסות לעבירות שבוצעו באמצעות מערכות ממוחשבות כגון הפצת מידע אישי ברשתות חברתיות כמו פייסבוק או ווטסאפ. בסך הכל, 4.1% מבני ה-20 ומעלה ציינו שנפגעו מעבירה שכזו, בדומה לתקופה המקבילה אשתקד. העבירה השנייה השכיחה בתקופת הקורונה היא עבירת אלימות או איום באלימות, שבה עמד שיעור ההיפגעות על 2.8%. בתקופה המקבילה אשתקד עמד שיעור ההיפגעות מעבירה זו על 3%.

 

 

מבחינה של היפגעות בני 20 ומעלה בתקופת הקורונה מעבירות גניבה והטרדה מינית, עולה כי שיעור הנפגעים עמד על 1.9% ועל 1.7% בהתאמה. בתקופה המקבילה אשתקד עמד שיעור ההיפגעות מעבירות גניבה והטרדה מינית על 3.7% ועל 2.5% בהתאמה. כמו כן, בכל הנוגע לעבירות נגד ילדים ועבירות רכוש ("היפגעות משקי בית מעבריינות"), עולה כי בתקופת הקורונה ב-2.1% ממשקי הבית נפגעו ילדים מאחת מהעבירות: גנבה, אלימות או איום באלימות, סייבר, הטרדה מינית ועבירות מין; לעומת זאת, בתקופה המקבילה אשתקד עמד שיעור הנפגעים על 3.7%. שיעור ההיפגעות של משקי בית מעבירות רכוש כלפי דירה עמד על 3.7% לעומת 5.2% בתקופה המקבילה אשתקד.

 

עם זאת, אף על פי שבתקופה הנבחנת חל סגר והוטלו הגבלות רבות שצמצמו את התנועה בכבישים, נרשמה עלייה של 4% בשיעור האנשים שציינו כי נפגעו מהתנהגות אלימה בכביש. כך, 55% מהנפגעים ציינו שהם נפגעו מהתנהגות אלימה בכביש לעומת 50% בתקופה המקבילה אשתקד. העלייה הגדולה ביותר נרשמה במגזר הערבי, שם 40.8% ציינו שנפגעו מהתנהגות אלימה בכביש לעומת 24.6% ב-2019. לעומת זאת, במגזר היהודי נרשמה עלייה של 1.5% בלבד, מ-56.8% בתקופה המקבילה אשתקד ל-58.3% בתקופת הקורונה.

x