$
בארץ

יפעת שאשא-ביטון עוברת לגדעון סער והחוב לכנסת נותר מיותם

עם המעבר של יו"ר כולנו למפלגה של גדעון סער, לא יהיה מי שיחזיר לכנסת חוב של 3.5 מיליון שקל. כך צפוי לקרות גם עם העבודה, גשר והבית היהודי

צבי זרחיה 08:1516.12.20

המשמעות הכספיית של הצטרפותה של ח"כ יפעת שאשא-ביטון למפלגה חדשה בראשות ח"כגדעון סער היא שהחל מהכנסת ה־24, לא יהיה לכנסת ממי לגבות את חובה של כולנו בסך של 3.5 מיליון שקל.

 

המדובר בחוב שנלקח אשתקד על ידי מפלגת כולנו בראשות משה כחלון, שמאז פרש מהכנסת ומהפוליטיקה. קודם לכן, סיכם כחלון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על שילובם של חברי הכנסת של כולנו ברשימת הליכוד: אלי כהן, שאשא-ביטון וטלי פלוסקוב.

 

כהן ופלוסקוב עזבו את כולנו והצטרפו לליכוד. שאשא-ביטון נותרה יחידה כיו"ר מפלגת כולנו והתמודדה לכנסת ברשימה משותפת לליכוד ולכולנו. בעקבות כך מקבלת כולנו מימון מפלגות חודשי של 166 אלף שקל שמשמש להחזר החוב שלה לכנסת.

 

כעת, עם פרישתה של שאשא ביטון מכולנו בסוף הכנסת ה־23 ומעברה למפלגה חדשה, לא יהיה לכולנו נציג בכנסת, והמשמעות היא שלא יהיה לכנסת ממי לגבות את החוב.

 

הקמת מפלגה חדשה על ידי סער ושאשא-ביטון תסייע להם מבחינה כלכלית: ברגע שיקבלו מנדטים הם יקבלו מימון בחירות לפי מספר הח"כים ברשימה, בתוספת 2—1 יחידת מימון בחירות. אילו שאשא-ביטון וסער היו מתמודדים ברשימת דרך ארץ אזי יחידת המימון היתה מחושבת לפי ממוצע הח"כים בין הכנסת ה־23 ל־24, חישוב שהיה מפחית את גובה יחידת המימון. אם דרך ארץ יצטרפו כמפלגה בתוך רשימת סער ושאשא-ביטון, הם יביאו עימם מימון מפלגות של כ־7.2 מיליון שקל.

 

יצוין כי הכנסת פנתה אל מפלגת עצמאות, ואל התנועה הירוקה בראשות הח"כ לשעבר סתיו שפיר, כדי שיחזירו חובות של כ־3.9 מיליון שקל לכל אחת מהמפלגות הללו.

 

ח"כ יפעת שאשא-ביטון ח"כ יפעת שאשא-ביטון צילום: יעל אורבך

 

ח"כ יאיר גולן, שהיה הנציג היחיד של עצמאות, עזב אשתקד את המפלגה והתמודד בבחירות האחרונות ברשימת העבודה־גשר־מרצ. כתוצאה מכך, אין לעצמאות כיום נציג בכנסת ואין לה מהיכן להחזיר את החובות.

 

שפיר פרשה מהכנסת ה־22, ולתנועה הירוקה אין נציג בכנסת וגם כאן לכנסת אין מהיכן לגבות את החובות.

 

המפלגות העבודה, גשר והבית היהודי לא עוברות לפי הסקרים את אחוז החסימה. לעבודה חוב לכנסת של 8.7 מיליון שקל אבל יש לה נכסי נדל"ן. לגשר חוב של 1.5 מיליון שקל, ובליכוד מעריכים שח"כ אורלי לוי אבקסיס תשוריין על ידי נתניהו ברשימת הליכוד לכנסת הבאה, ולבית היהודי חוב לכנסת של 3.5 מיליון שקל. לפיכך אם גשר לא תרוץ לחוד והבית היהודי לא תעבור את אחוז החסימה בבחירות הבאות, לכנסת ייוותרו חובות שלא ברור כיצד תגבה אותם.

x