$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

אמסלם נגד זילבר: הורה לרשות החברות לבטל את נבחרת הדירקטורים

השר כתב למנכ"ל רשות החברות כי עליו להתעלם מחוות הדעת של המשנה ליועמ"ש, שלפיה נבחרת הדירקטורים היא מאגר המועמדים לחברות הממשלתיות; לדבריו, "ההתנהלות של זילבר ומנדלבליט בריונית - מנציחים את הנבחרת הצפונבונית האליטיסטית של יש עתיד"; גורמים במשרד המשפטים: "ההחלטה - לא בסמכות אמסלם"

ליאור גוטמן 19:0315.12.20
השר הממונה על החברות הממשלתיות דודי אמסלם שלח לפני שעה קלה (ג) מכתב רשמי למנכ"ל רשות החברות יעקב (ינקי) קווינט, שם הוא מנחה אותו לבטל את נבחרת הדירקטורים הממשלתית.

 

נוסח המכתב, שהגיע לידי "כלכליסט", נושא את הכותרת "ביטול נבחרת הדירקטורים לחברות הממשלתיות", והוא כולל פנייה ישירה לקווינט שנפתחת בדרישה להתעלם מחוות הדעת המשפטית של המשנה ליועמ"ש דינה זילבר, לפיה נבחרת הדירקטורים שהוקמה בשנת 2013 היא המאגר הרשמי ממנו יכולים השרים לשבץ לדירקטוריונים של החברות הגדולות במשק, וככל שאמסלם יבקש לשנותה הוא יצטרך להכין תוכנית סדורה ולאשרה במוסדות המדינה. עד שתאושר תוכנית שכזו, נבחרת הדירקטורים היא המאגר שמיועד לניהול החברות הגדולות במשק.

 

 

דודי אמסלם דודי אמסלם צילום: אבי מועלם

 

"אבקשך להתעלם מחוות הדעת ההזויה של הגב' דינה זילבר בגיבוי מר מנדלבליט, שכידוע, הם אינם מעל החוק, ולמרות זאת ממשיכים עם ההתנהלות הבריונית שלהם ודורשים להנציח את הנבחרת הצפונבונית האליטיסטית של יש עתיד", כותב אמסלם, וטוען כי "לצערי הרב הם יעשו ועושים הכל כדי להפריע לי בעבודתי, תוך כדי שהם עוברים באופן גס ובוטה על החוק"

 

אמסלם מחדד שע"פ חוות דעתה של זילבר הוא מתרשם שמדינת ישראל פעלה במשך שנים רבות "בניגוד לחוק, ואף אחד לא פעל לשנותו עד שהחלטתי כי נבחרת הדירקטורים מחייבת לשקף את כלל החברה במדינת ישראל, את הפריפריה ואת העם, בטח לא את הנבחרת הנוכחית, זו שגם השתלטה על מערכת בתי המשפט, העולם הכלכלי והתרבותי במדינת ישראל".

 

 

דינה זילבר דינה זילבר צילום: שרון צור

 

אמסלם מסכם את מכתבו בקביעה ש"דירקטור בחברה ממשלתית זה לא תפקיד - מדובר בשליחות שאמורה לבוא לידי ביטוי בתפיסת עולמם של שרי הממשלה, שבין היתר נבחרו כדי למנותם בהתאם לקריטריונים הקבועים בחוק", ומבהיר לקווינט ש"למעלה מ-80% מהחברות הממשלתיות מטרתן אינה למקסם רווחים כלכליים, אלא לתת שירות, בעיקר חברתי, לאזרחי ישראל"

 

השורה התחתונה: אמסלם מבהיר לקווינט ש"אני מנחה אותך לפעול על פי חוק החברות ככתבו וכלשונו. חוק זה חוק וכולנו מחויבים אליו, כולל מר מנדלבליט, גב‘ זילבר ושות‘".המכתב ממוען בין השאר גם לזילבר, כמו גם ללשכה המשפטית של רשות החברות הממשלתיות.

 

גורמים במשרד המשפטים אמרו הערב ל"כלכליסט" שבמכתב של אמסלם הוא מבקש להתעלם מהעמדה המשפטית וזה לא בסמכותו. עוד אמרו כי לפי החוו"ד, אמסלם יכול להחליף את הנבחרת בהליך תחרותי אחר אבל עד שזה יקרה הוא לא יכול לבטל הנבחרת. עוד נמסר שההנחיה העיקרית היא שלא לקדם מועמדים שמחוץ לנבחרת בלי שיש פנייה לשרים שיסבירו מה ההנמקה למנות מחוץ לנבחרת

 

x