$
בארץ

רציו פטרוליום: כמויות נפט משמעותיות בקידוח Tanager-1, בדרום אמריקה

הקידוח התבצע בעומק מים של כ- 2,900 מטר, ועד לעומק כללי של כ-8,000 מטר עם תקציב ראשוני בהיקף של כ-70 מיליון דולר. ברציו מחדדים, כי "בשלב זה אין עדיין בהירות מלאה לגבי איכות הנפט"

ליאור גוטמן 14:2515.12.20

שותפות רציו פטרוליום, שפועלת בתחום החיפושים והפקת מאגרי גז ונפט בחו"ל, מדווחת היום (ג') על מציאת כמויות נפט משמעותיות בקידוח Tanager-1 שבאזור גויאנה שבדרום אמריקה. הקידוח החל באוגוסט האחרון כחלק מסדרת חיפושי גז ונפט שרציו פטרוליום מבצעת באזור באמצעות שותפתה האמריקאית אקסון-מוביל.

 

קידוח נפט (ארכיון) קידוח נפט (ארכיון) צילום: שאטרסטוק

 

 

לפי דיווחי החברה בעבר, הקידוח התבצע בעומק מים של כ-2,900 מטר, ועד לעומק כללי של כ-8,000 מטר עם תקציב ראשוני בהיקף של כ-70 מיליון דולר לכלל המחזיקים ברישיון. האחזקות ברישיון נחלקות בין אקסון-מוביל (35% אחזקות ואחראית על הקידוח), רציו פטרוליום (25%), חברת Cataleya Energy Limited (עם 25%) והשאר בידי Hess Guyana (Block B) Exploration Limited (עם 15%).

 

למעשה, הדיווח האחרון לא נולד מקידוח חדש אלא מפענוח של הנתונים שבוצע על ידי NSAI, מעריך חיצוני שמוכר בישראל בתור זה שניתח במקור את כלל הקידוחים, לרבות אלו שהפכו ברבות הימים למאגרי תמר ולווייתן. לפי NSAI, הנתונים מצביעים על פוטנציאל להפקת נפט בכמות שהופכת את Tanager-1 ל"תגלית", מה שחייב את רציו פטרוליום לדווח לציבור על הממצאים כחלק מכללי ה-PRMS, שהם כללי הדיווח שרשות ני"ע החילה לפני כעשור בישראל.

 

ברציו פטרוליום מבטיחים לפרסם דו"ח משאבים פוטנציאלי מלא בתוך 60 יום, אולם באותה נשימה מחדדים "שבשלב זה אין עדיין בהירות מלאה לגבי איכות הנפט", כמו גם ש"נכון למועד הדו"ח, ההערכה היא כי כמויות הנפט שבממצא אינן מצדיקות פיתוח כמאגר עצמאי, אלא יחד עם מאגר/ים נוספ/ים".

 

ברציו פטרוליום, שמוחזקת בין השאר על ידי רציו (20%) וקבוצת דלק (17.5%), נזהרים מפיזור הבטחות, פועל יוצא של הזיכרון הצורב שנרשם שם בחודש שעבר ולאחר פרסום תוצאות מאכזבות לקידוח (Kaieteur) שבוצע באזור, כאשר בסיום יום המסחר רציו התרסקה אז בכ-58%. בדיווח הנוכחי מהיום השוק מגיב בחיוב, גם לאור הניתוח של NSAI, ובמהלך היום השותפות רושמת עלייה של כ-10%.

x