$
בארץ

ריח בחירות באוויר: השר כץ משיק בפייסבוק מענק חדש לעצמאים

עסקים שנפגעו ממרץ ועד סוף דצמבר יהיו זכאים למענק "פגיעה ממושכת" של 6,000 ועד 50,000 שקל - תלוי בשיעור הפגיעה ובהיקף המחזור. המהלך עדיין כפוף לחקיקה

אתי אפללו 13:5915.12.20

שר האוצר ישראל כץ פרסם הבוקר פוסט בפייסבוק, ובו ציין כי הוא הוציא לדרך מענק חדש לעצמאים שנפגעו פגיעה ממושכת מהמשבר.

 

 

לפי הפרסום, עסקים שנפגעו בממוצע ב-25% לפחות בתקופת הקורונה, בין חודש מרץ לסוף חודש דצמבר, יהיו זכאים לקבל מענק מיוחד בשל ״פגיעה ממושכת״. עסקים עם מחזור שנתי של עד 300 אלף שקל יקבלו מענקים בהיקף של 6,000 שקל, 8,000 שקל או 10,000 שקל - בהתאם למחזור העסק.

 

שר האוצר ישראל כץ שר האוצר ישראל כץ צילום: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן

 

עסקים שהמחזור השנתי שלהם גבוה מ-300 אלף שקל ועד 400 מיליון שקל יקבלו מענק בהיקף של 50% מהמענק הממוצע שקיבל העסק במהלך ב-2020 עד לתקרה של 50 אלף שקל. כץ מציין כי המענק המיוחד, בשל פגיעה ממושכת, יינתן בצמוד ככל הניתן לתשלום מענקי נובמבר-דצמבר בשלהי חודש ינואר תחילת פברואר.

 

המהלך מחייב חקיקה, ועל פי לשכת השר, התוכנית גובשה עם הגורמים הרלבנטיים באוצר ותצא לחקיקה בקרוב, מלשכת השר לא נמסרה עלות התוכנית או השפעותיה התקציביות.

 

הטבות נוספות שעליהן הודיע השר בפוסט הן: הפחתה מחודש ינואר ואילך של רף הזכאות למענקי ההוצאות הקבועות לפגיעה בגובה 25% מהמחזור, במקום 40% שנקבע כעת בחבילת הסיוע שנחקקה, ושדרוג תוכנית ההלוואות לעסקים בערבות המדינה. לתוכנית זו הוקצו 40 מיליארד שקל, אך עד כה נוצלו ממנה 23 מיליארד שקל בלבד.

 

 

דומה כי ככל שגוברות ההערכות כי ישראל מתקרבת לבחירות נוספות, כך מתחמם המירוץ בין חברי הכנסת להציע הטבות לעצמאים. הצעה זו של כץ מצטרפת להצעות נוספת עבור עצמאים, ובהן חקיקה של יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר, שתקבע רשת ביטחון אוטומטית לעצמאים באירועי קיצון.

 

 

 

x