$
בארץ

בשל חשש ממשבר מדיני – איחוד האמירויות לא תהפוך ל"אדומה"

שר החוץ אשכנזי ושר הבריאות אדלשטיין שוחחו והחליטו כי נכון לעכשיו איחוד האמירויות לא תהפוך למדינה אדומה והחוזרים ממנה לא יצטרכו להיכנס לבידוד. השניים סיכמו עוד כי לא תיעשה כל הכרה כזו בהמשך ללא אישור משרד החוץ

ynet 13:1409.12.20
שראל לא תכריז על איחוד האמירויות כמדינה אדומה, זאת בשל חשש כי הדבר יגרום למשבר מדיני. שר החוץ גבי אשכנזי ושר הבריאות יולי אדלשטיין שוחחו היום (ד') על הנושא והחליטו, נכון לשעה זו, לא להכיר באמירויות כאדומות. עוד סיכמו השניים כי לא תיעשה כל הכרה כזו בהמשך ללא אישור משרד החוץ.

 

גורמים במשרד החוץ אמרו כי איחוד האמירויות לא עומדת בקריטריונים שמצריכים את הפיכתה לאדומה וכי הרצון של משרד הבריאות להפוך אותה לאדומה נבע בעיקר מהחשש של התקהלות ישראלים, זאת על רקע העובדה שבמהלך חג החנוכה אמורים להגיע לשם 70 אלף ישראלים.

 

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ד"ר שרון אלרעי פרייס הסבירה מוקדם יותר היום מדוע היא כן תומכת בהפיכת איחוד האמירויות ליעד אדום: "התפקיד שלנו בבריאות הציבור הוא למנוע תחלואה - לזהות היכן יהיה המוקד הבא של הפצת תחלואה ולמנוע אותו. לפי נתוני התחלואה המיובאת מחודש נובמבר, וכמות הנוסעים העתידה בחודש דצמבר - איחוד האמירויות הוא מוקד תחלואה עתידי משמעותי שחשוב למנוע אותו. כשרואים את התחזית הזו - אין סיבה להמתין ולראות את התחלואה גואה ואז לעשות מעשה. צריך להיות פרואקטיביים ולמנוע אותה".

 

גורם במערכת הבריאות אמר כי פרופסור איתמר גרוטו וד"ר אשר שלמון, מנהל המחלקה ליחסים בינלאומיים במשרד הבריאות, מתנגדים לעמדה זו. הנתונים הרשמיים העלו שאלות באשר לנחיצות ההגדרה של איחוד האמירויות כ"אדומה". על פי הנתונים, אתמול בוצעו 146,020 בדיקות ומתוכן אותרו רק 1,260 בני אדם עם הנגיף - פחות מאחוז. יממה קודם לכן אובחנו 1.3 אחוזים מהנבדקים עם הנגיף בלבד. לשם השוואה, בימים האחרונים שיעור הבדיקות החיוביות בישראל נע בין שניים לכמעט ארבעה אחוזים.

 

 

דובאי דובאי צילום: רויטרס

 

אורי סירקיס, מנכ"ל חברת ישראייר, שמפעילה מדי יום ארבע טיסות לדובאי אמר מוקדם יותר הבוקר כי החלטה להפוך את האמירויות למדינה אדומה תהיה יותר תמוהה מהחלטת המדינה לאסור טיסות בזמן הסגר, מסיבות של סולידריות חברתית. סירקיס הזכיר כי בדובאי מבצעים מידי יום כ-150 אלף בדיקות, היא דורשת בכניסה למדינה הצהרות בריאות ואף ביצוע שתי בדיקות קורונה לפני הכניסה למדינה (בישראל ולאחר הנחיתה). כך שכל הישראלים שמגיעים לשם לא אמורים להיות חולים.

 

"מספר הנדבקים שם ביציבות כבר תקופה ארוכה כך שהחלטה של משרד הבריאות נובעת מכמה תמונות של אנשים שהם ראו מתגודדים. אם הצו הזה ייחתם יהיה נזק אדיר ליחסי החוץ של ישראל ויהיה נזק אדיר לכל הקשור להיערכות ביטחון התעופה הישראלית, כי יש היערכות מטורפת עם צפי להגעת עשרות אלפי אנשים. מה יעשו כל האנשים האלה? ההחלטה נופלת בחנוכה כך שכל מי שתכנן חופשה דופקים לו את החופשה וייגרם לנוסעים נזק כספי בלתי הפיך - זה טירוף".

 

מלבד ישראייר מוציאות חברות התעופה ארקיע ואל על שתי טיסות יומיות משלהן לדובאי, בנוסף לחברת פליי דובאי שמוציאה מידי יום שלוש טיסות.

x