$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מבקר המדינה מחסל את הסיירת שנלחמת בשחיתות

שנה וחצי לאחר שנכנס לתפקידו מימש מבקר המדינה מתניהו אנגלמן את שאיפתו לפרק את האגף לתפקידים מיוחדים, שהיה אחראי לכמה מחקירות השחיתות החשובות במדינה, כמו תיק מעונות רה"מ שבמסגרתו הורשעה שרה נתניהו, וחלק מחקירות אהוד אולמרט; במקום היחידה שפורקה יוקם אגף סייבר

שחר אילן 06:5709.12.20

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן פירק סופית את האגף לתפקידים מיוחדים שהתמחה בחקירות שחיתות וטוהר המידות ועובדיו יפוזרו בין חטיבות המשרד. במקומו יוקם אגף לסייבר, שיהיה כפוף לאחת מחטיבות המשרד. בכך שנה וחצי אחרי שנכנס לתפקיד מימש מבקר המדינה — שמעונין לצמצם את הביקורת בנושא שחיתות ­— שאיפה שהביע כבר עם כניסתו למשרד. עובדי האגף הגישו תביעה לבית הדין לעבודה נגד פירוקו. 

 

 

 

 

את האגף לתפקידים מיוחדים הקים ב־2005 מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס במטרה לחזק את המאבק בשחיתות. האגף היה אחראי לחלק מחקירות השחיתות נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. בתקופת כהונתו של המבקר הקודם, יוסף שפירא, חקר האגף לתפקידים מיוחדים את פרשת מעונות ראש הממשלה, שהסתיימה בהרשעתה של שרה נתניהו בפלילים ב־2011.

 

חלק מההתמחות של האגף היתה ביקורות על גופים חזקים שקשה להתמודד מולם. לינדנשטראוס אף פרסום דו"ח מיוחד שכלל ארבע חקירות של האגף, ביניהן על הטיפול בעניינים הכספים של בית הנשיא בתיקופת הנשיא שמעון פרס, ועיכוב תיקים ועינוי דין בפרקליטות המדינה.

 

 

בנימין נתניהו ומתניהו אנגלמן בנימין נתניהו ומתניהו אנגלמן צילומים: אוליבייה פיטוסי, עמית שאבי

 

יועץ מבקר המדינה לשעבר למאבק בשחיתות הציבורית מאיר גלבוע אמר שאגפי משרד המבקר האחרים עוסקים בעיקר בתחום של השוואת נהלי עבודה לביצוע. לדבריו חקירות שחיתות דורשות הרחבה והעמקה לנושאים כמו המניעים או קשרי הון שילטון. "אי אפשר לחשוף שחיתות כשאתה עובד על פני שהטח"

 

"מלטף המדינה"

 

בעבר כשנשאל אנגלמן על ידי יו"ר הוועדה לביקורת המדינה לשעבר ח"כ קארין אלהרר מיש עתיד אם בכוונתו לסגור את האגף אמר ש"היתה התלבטות ובחינה של הרבה חשיבה סביב זה ובכל אופן הנושא אינו סופי".

 

 

 

אנגלמן חולל בביקורת המדינה מהפכה של מיתון וריכוך הביקורת וספג על רקע זה ביקורת חריפה ואף היו שכינו אותו "מלטף המדינה". המהפכה הזאת כללה בין היתר התנסחויות מאוד רכות כלפי מבוקרים, מתן מחמאות, הימנעות מהטלת אחריות אישית ומזעור החקירות בתחום טוהר המידות.

 

בניגוד לקודמו יוסף שפירא נמנע אנגלמן מלפרסם דו"חות במהלך מערכת הבחירות. הוא עיכב את פרסום הדו"חות הרגישים בנושא הסתרת הגירעון לפני הבחירות הראשונות והמינויים הפוליטיים בגופי הרגולציה של התקשורת.

 

גם כשהתפרסמו, לא כללו הדו"חות האלה הטלת אחריות אישית. בכך חיסל במידה רבה את יכולת ההרתעה של משרד המבקר ופגע ברמת העניין של המכשיר העיקרי העומד לרשות מבקר המדינה — התקשורת.

 

כשאנגלמן נכנס לתפקיד הוא הביע הסתייגות מפרסום דו"חות בזמן אמת. אבל בעקבות משבר הקורונה הבין שלא יהיה רלבנטי אם לא יתייחס אליו, ופרסם לפני כחודש דו"ח מקיף על המשבר. אולם אף שמשבר הקורונה הוא הצגת יחיד של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אנגלמן לא כלל בדו"ח התייחסות להליך קבלת ההחלטות. את הפרק הזה הוא דחה לדו"ח אחר בשנה הבאה.

 

גלבוע אמר אתמול ש"ברגע שהאגף לתפקידים מיוחדים לא יעבוד — הכל יהיה ורוד, וזה מה שנתניהו והמבקר הזה רוצים. נתניהו ניסה למנות אנשים מקורבים שישמרו לו על הגב וזה המינוי הכי מוצלח מבחינתו. עד עכשיו המינויים של היועמ"ש והמפכ"ל לא הצליחו אבל המינוי של המבקר כדי להתחמק מביקורות של שחיתות — עומד להצליח לו.

 

עוד הוסיף גלבוע: "אנחנו ראינו את זה בדו"חות האחרונים של המבקר שיש שם ממצאים רבים ואף פעם הוא לא הצביע כאחראי על נתניהו או אפילו על שרים אחרים. המבקר הזה הוא עושה דברו של ראש הממשלה. זה כמעט היה צפוי ברגע שהוא מונה"

 

"לא מבין את מהות תפקידו"

 

יו"ר הועדה לביקורת המדינה של הכנסת לשעבר ח"כ קארין אלהרר מיש עתיד אמרה בתגובה ש"לא מפתיע שמבקר המדינה, שבעת נאום הבכורה שלו במליאת הכנסת, התחייב להעביר ביקורת בונה וחיובית, מפרק את אחד האגפים החשובים ביותר במשרדו".

 

אלהרר הזכירה ש"האגף הפיק דו"חות רבים שגם הפכו לכתבי אישום של ממש. מדובר במבקר מדינה שנדמה כי אינו מבין כלל את מהות תפקידו והופך את המוסד שהוא אמון עליו לחסר שיניים ממש".

 

ממשרד מבקר המדינה נמסר בתגובה: "עשרה עובדי האגף לתפקידים מיוחדים ממשיכים וצפויים להמשיך בעבודתם במשרד המבקר. ביקורות בענייני שחיתות וטוהר מידות היו ועודן מבוצעות כחלק מפעילות 400 עובדי המשרד במסגרת פעילות החטיבות השונות.

 

בהנחיית המבקר האגף עצמו הוסב לעיסוק בתחומי הסייבר והדיגיטל ויוכפף לאחת מחטיבות הביקורת. המשרד משלים גיוס עובדים חדשים בתחומים אלו, מתוך ראייה צופה פני עתיד על האתגרים הלאומיים מולם ניצבת מדינת ישראל. במקביל כלל אגפי המשרד ממשיכים לקיים ביקורות גם בנושאי מנהל תקין וטוהר מידות".

x