$
בארץ

דיווח שוטף

קבינט הקורונה הכריע: סגר לילי מיום רביעי הקרוב

קבינט הקורונה הצביע בעד ההצעה להטלת סגר לילי שיכלול מגבלות תנועה ויימשך עד שעות הבוקר. הגורמים המקצועיים הסתייגו מהמהלך. השרים החליטו כי קניונים ושווקים, למעט בערים אדומות, ייפתחו. נתניהו הנחה: לאפשר הפעלת "איי תיירות ירוקים" גם בסגר הלילי. הממשלה תדון מחר בזמני הסגר והמרחק המותר לתנועה

כלכליסט ו-ynet 21:1507.12.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

21:15 - קבינט הקורונה הכריע: סגר לילי מיום רביעי הקרוב

 

קבינט הקורונה החליט הערב (יום ב') להטיל סגר לילי מיום רביעי הקרוב ועד 2 בינואר, בעקבות העלייה בתחלואה בישראל. הסגר יכלול מגבלות תנועה, אולם טרם נקבע באיזו שעה יתחיל ובאיזו שעה הוא יסתיים. לצד זאת, הצביעו שרי הקבינט גם בעד פתיחת כל הקניונים והשווקים, למעט ביישובים שמוגדרים אדומים, בהתאם לפיילוט הקניונים. גורמי המקצוע הסתייגו מההחלטה להטיל סגר לילי והביעו ספק באשר לאפקטיביות שלו.

 

השר אדלשטיין השר אדלשטיין צילום: עמית שאבי

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין קרא להתחיל את הסגר כבר בשעה 18:00 בערב או לכל המאוחר ב-19:00. מטרת הסגר, כך הסבירו במל"ל, היא למנוע התקהלויות בחנוכה, בחג המולד ובערב השנה החדשה הלועזית. הממשלה תתכנס מחר לישיבה שבה ייקבעו זמני הסגר והמרחק המותר לתנועה בשעות הסגר הלילי. 

 

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס ופרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש, שתומכים בשימוש בתוכנית הריסון המהודק של משרד הבריאות הכוללת בין היתר סגירת עסקים, טענו כי הסגר הלילי אינו אפקטיבי ולא יוריד את מקדם ההדבקה בצורה משמעותית. "המספרים כעת לא קטסטרופליים ולכן ריסון מהודק יכול להוריד לאלף חולים ביום", אמרה אלרעי פרייס בדיון.

 

אל המתנגדים להטלת סגר לילי הצטרף גם ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן. הוא אמר שהצעד לא אפקטיבי וציין עוד כי אין במשטרה די כוח אדם לאכיפת סגר לילי בכל הארץ. "אם אני מסתכל על האפקטיביות של סגר לילי מול התוצאה ההמלצה היא לא להטיל סגר לילי", אמר כהן לשרים.

 

לפי ההצעה הסופית שהוגשה לשרי הקבינט, מיום ד' תופעל תוכנית שלושת השלבים שהציג ראש המל"ל, על בסיס מדדים עדכניים שיגבש משרד הבריאות ויאושרו על-ידי השרים מחר. הגבלות התנועה הסופיות יעלו להצבעה בקבינט.

 

לצד זאת, השרים אישרו גם את תוכנית משרד הביטחון לבידוק שבים מחו"ל וממדינות אדומות, שפורסמה לראשונה ב-ynet, כתנאי לבידוד ביתי. עוד אישרו השרים גם החזרה לפעילות מוגבלת של מוזיאונים ומוסדות תרבות. הקבינט קבע גם כי יפעל לריווח התפוסה בתחבורה הציבורית וינקוט צעדים להגברת האכיפה, אף שזו לא הפעם הראשונה שהשרים מצביעים בעד הצעה כזו. ההגבלות, כך נקבע, לא יפגעו בזכות ההפגנה.

 

השרה לשוויון חברתי מירב כהן הצביעה נגד הטלת הסגר הלילי ונגד פתיחת הקניונים, בעוד שר הפנים אריה דרעי התנגד בכעס לכל ההצעות שהועלו בפני השרים. הוא טען שצריך להביא את כלל התקנות בדיון, ולא לדון על כך מחר. "הצבעה כעת בלי דיון והחלטה על שעות הסגר ושאר הפרטים משמעותה להיות חותמת גומי", אמר שר הפנים.

 

השפעה נוספת של הסגר הלילי היא ביטול מתווה האיים הירוקים שמאפשר כניסת אזרחים עם בדיקות קורונה שליליות לאילת ולאזור המלונות בים המלח. שר הפנים דרעי העיר על כך בפני השרים, והיועץ המשפטי לממשלה הבהיר: "נכון, זה החוק". על כן, הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם חקיקה מהירה שתאפשר את המשך הפעלת האיים הירוקים גם בתקופת הסגר הלילי.

 

20:40 - משלוח חיסוני קורונה ראשון של פייזר צפוי לנחות בישראל בחמישי הקרוב

 

משלוח ראשון של חיסוני קורונה ינחת בארץ ביום חמישי הקרוב. ביום שישי צפוי להגיע משלוח נוסף שיהיה גדול יותר באופן משמעותי מהמשלוח שיגיע יום קודם לכן.

 

מי שתביא את הסחורה מפייזר היא חברת "יונייטד קארגו", שהודיעה כי היא ערוכה להפצת החיסונים ברחבי העולם. החיסונים יגיעו ממרכז ההפצה שהקימה החברה לכל אירופה בבלגיה, ויאוכסנו במרכז לוגיסטי של חברת טבע.

 

משרד הבריאות מסר, עם זאת, כי "מנות החיסונים הראשונות של חברת פייזר צפויות להגיע בימים הקרובים לישראל. טרם ידוע היום המדויק". 

חיסון של פייזר חיסון של פייזר צילום: רויטרס

 

20:30 - משרד הבריאות: 1,204 אובחנו בקורונה מחצות, שיעור החיוביים - 2.8%

 

משרד הבריאות עדכן כי 1,204 בני אדם נמצאו חיוביים לנגיף הקורונה מחצות. כ-43 אלף בדיקות בוצעו אתמול, 2.8% מהן חיוביות. ברקע העלייה בתחלואה, קבינט הקורונה דן כעת בהטלת הגבלות חדשות ובהן סגר לילי שיחל השבוע ויימשך שלושה שבועות. 

 

18:15 - המל"ל ממליץ לקבינט: סגר לילי מחנוכה למשך שלושה שבועות

 

שרי קבינט הקורונה מכונסים הערב (יום ב') אחרי ישיבה עקרה מהחלטות אתמול, ובצל העלייה בתחלואה שנרשמה בימים האחרונים. השרים צפויים לקבל הערב החלטות מעשיות, ולדון בשורת צעדים לריסון העלייה בתחלואה.

 

כבר בפתח הדיון הציע ראש המל"ל מאיר בן שבת להטיל סגר לילי מערב נר ראשון של חנוכה, ביום חמישי הקרוב, ועד 2 בינואר. במל"ל הציעו בדיון שלוש מדרגות של הגבלות, עם יעד של פחות מ-1,000 נדבקים חדשים ביום ומקדם הדבקה נמוך מ-1. המדרגה הראשונה, שתחל ביום חמישי הקרוב לפי הצעת המל"ל, כוללת סגר לילי שימנע גם התקהלויות בחג המולד ובראש השנה הלועזית, ובנוסף גם את הרחבת השימוש בהגדרת אזורים מוגבלים, החמרת הבידוד לשבים מחו"ל וקיום יותר בדיקות במערכת החינוך.

 

במדרגה השנייה, אם לא יושגו היעדים ויעלה מספר הנדבקים החדשים על 1,000 ביום ב-20 בחודש, יופעל מתווה "ריסון מהודק" של משרד הבריאות. במל"ל מציעים להפעיל את המדרגה השנייה בתוכנית במקרה שמקדם ההדבקה R יעמוד על 1.35 ומספר הנדבקים היומי יעלה על 3,500.

 

במקרה שב-2 בינואר לא יחול שינוי ומספר הנדבקים היומי עדיין יעלה על 1,000, ממליץ המל"ל במסגרת המדרגה השלישית להטיל סגר מלא. במל"ל ממליצים להקדים את הטלת הסגר המלא במקרה שמספר הנדבקים יעמוד על 4,500 ומקדם ההדבקה R יהיה 1.45.

 

פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש הסתייג מעט מהצעת המל"ל ופקפק באפקטיביות של הסגר הלילי. "לא יהיה שינוי גדול בזמן מיידי", אמר. שרת התחבורה מירי רגב קטעה אותו ותקפה אותו - ושר הבריאות יולי אדלשטיין ביקש לאפשר לו להציג את הדברים.

גם ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס ביקרה את הצעת המל"ל, שלא כוללת כלשונה צעדים להורדת מקדם ההדבקה בצורה משמעותית.

 

השרים צפויים לדון היום בקבינט בי בתנאים להטלת מתווה "ריסון מהודק", בכדאיות השימוש בסגר לילי, במענה לשבים ממדינות אדומות - בהתאם למתווה של משרד הביטחון שפורסם לראשונה ב-ynet, וגם בקיום יותר בדיקות במערכת החינוך ובפתיחת קניונים ומוזיאונים נוספים, או בסגירתם הכוללת.

 

16:00 - גובש מתווה לחוזרים מחו"ל: הבידוד יקוצר, המסרבים להיבדק יישלחו למלוניות

 

שר הביטחון בני גנץ יציג היום בקבינט הקורונה מתווה לשבים מחו"ל ממדינות אדומות שגובש בבוקר בהתייעצות שקיימו גורמי משרד הביטחון יחד עם נציגי משרד הבריאות, מנהל האכיפה, רשות האוכלוסין, רשות שדות התעופה, צה"ל, ונציגי היועץ המשפטי לממשלה.

 

על פי המתווה המסתמן, כל מי שחוזר לארץ ממדינה אדומה ייכנס לתכנית "כנפי חיל" ויחויב בבדיקת קורונה. מי שיסכים לעבור בדיקה ייכנס לבידוד ביתי של 10 ימים כשכל יום יבקר אותו נציג מטעם הפרויקט כדי לוודא שהוא בבידוד. אם יפר אותו - יועבר לטיפול מנהלת האכיפה. הנכנסים לבידוד ביתי יעברו שתי בדיקות קורונה: אחת בנחיתה והשנייה לפני היציאה מהבידוד.

 

נוסעים בנתב"ג נוסעים בנתב"ג צילום: טל אזולאי

 

מדובר למעשה בקיצור ימי הבידוד מ-12 יום לעשרה ימים, בכפוף לשתי בדיקות שליליות. מי שיסרב לעבור את הבדיקה יחויב להיכנס לבידוד במלונית למשך שבועיים מלאים. פיקוד העורף ערוך לפתוח מלוניות תוך 48 שעות במידת הצורך. המתווה יתחיל בארבע מדינות אדומות שאת זהותן יקבע משרד הבריאות, ונכון לעתה מסתמן שטורקיה וסרביה יהיו ברשימה זו. בשלב הראשון יטופלו במסגרת המתווה אלף ישראלים ביום.

 

סוגיית ההבדל בין ימי הבידוד תלויה באישור של גורמי הבריאות ושל הייעוץ המשפטי שבודק אם ניתן לעשות את זה. הדבר יועלה בפני קבינט הקורונה, ואם יאושר ייושם החל משבוע הבא. את הישראלים ששבים מבידוד צפויים לבקר נציגים של "כנפי חיל" - עובדים של הרשות המקומית שיוכשרו על ידי פיקוד העורף.

 

10:40 - פרופ' בליצר מזהיר מהעלייה בתחלואה: "מה שקרה בארה"ב יקרה גם פה"

 

ראש קבינט המומחים המייעץ לתוכנית 'מגן לישראל', פרופ' רן בליצר, התייחס בריאיון לאולפן ynet לעלייה החדה בתחלואה והזהיר: "אם לא נעצור אותה, מה שקרה באירופה ובארה"ב יקרה גם פה. במגמה הנוכחית כל שבועיים יוכפל מספר הנדבקים היומי". הוא הוסיף: "כבר רואים את אור החיסונים בקצה המנהרה, אבל כל מחיר שנשלם בחודשים הקרובים בנפש הוא מיותר".

 

פרופ' רן בליצר פרופ' רן בליצר צילום: אוראל כהן

 

10:00 - זינוק במונשמים, עפולה ומעלות הפכו לערים אדומות

 

לרשימת היישובים האדומים התווספו לראשונה מאז סיום הסגר השני גם עיר יהודית. הערים עפולה ומעלות תרשיחא הפכו לאדומות, וכך גם כעביה-טבאש-חג'אג'רה וראמה.

 

קריית ביאליק וקריית ים הפכו מצהובות לכתומות, ביחד עם אבו גוש וזמר. מג'ד אל-כרום הפכה מיישוב אדום לכתום. בת-ים, דימונה, כפר סבא, קריית שמונה וראשון לציון כבר אינן ירוקות - צבען כעת לפי הרמזור הוא צהוב. 

 

בירושלים אובחנו 3.9% חיוביים, בת"א - 1%. מספר המונשמים עלה ל-112.

 

טבלת נדבקים על פי ישוב 

 

 

8:20 - משרד הבריאות: 1,230 אובחנו אתמול כחולי קורונה, שיעור החיוביים - 3.3%

 

משרד הבריאות עדכן כי אתמול אובחנו 1,230 חולי קורונה ב-37,638 בדיקות. זהו היום השני ברצף ששיעור החיוביים גבוה מ-3%. בבתי החולים ברחבי הארץ מטופלים 331 חולי קורונה במצב קשה ו-112 מחוברים למכונות הנשמה. מניין המתים מהמחלה מפרוץ המגפה עומד על 2,917.

 

 

בדיקת קורונה (ארכיון) בדיקת קורונה (ארכיון) צילום: איי אף פי

 

 חולים פעילים מול מחלימים

 

. חולים פעילים מול מחלימים

 

בגלל הקורונה: בנקים יוכלו לתת ייעוץ פנסיוני בטלפון

 

רשות שוק ההון הודיעה כי לא תאכוף את החוק המחייב כי הייעוץ יהיה פרונטלי כל עוד יש הגבלות קורונה, על אף שהנושא טרם הוסדר בחוק ההסדרים. לכתבה המלאה.

(עירית אבישר)

 

נדבקים חדשים בכל יום 

 

 

16 מיליארד שקל מתוך חבילת הקורונה לא הגיעו לנמענים

 

16 מיליארד שקל שאותם יכלה הממשלה להוציא כסיוע למשק במסגרת הפריסה התקציבית של חבילת הסיוע של משבר הקורונה, טרם הוצאו ליעדיהם. מדובר בסכום כסף אדיר במונחי חבילת הסיוע של הקורונה שעד כה הממשלה הוציאה במסגרתה 101.3 מיליארד שקל - כולל הלוואות שניתנו על ידי הבנקים בערבות המדינה ודחיות תשלומים. את הנתונים פרסם אתמול החשב הכללי. לכתבה המלאה.

(עמרי מילמן)

x