$
בארץ

אלפים הפגינו בירושלים, 20 נעצרו בעימותים

אלפים מחו זה השבוע ה-24 ברצף על התנהלותו ראש הממשלה בנימין נתניהו. הם יצאו בצעדות מארבע נקודות בבירה לכיוון מוקד המחאה המרכזי: רחוב בלפור. המפגינים זעמו על הסרת הפסל "גיבור ישראל" שהוצב בכיכר פריז אמש: "בריונות שלטונית". לפחות 20 נעצרו

חיים גולדיטש, רועי רובינשטיין, ynet 22:0405.12.20

המחאה ההמונית נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו שהתקיימה זה השבוע ה-24 ברצף הידרדרה לעימותים בין שוטרים למפגינים בירושלים. המשטרה עצרה ועיכבה לחקירה 20 מפגינים וטענה שהם חסמו צירי תנועה, הפרו את הסדר הציבורי ולא נשמעו להנחיותיה. היא ניסתה להדוף צועדים חזרה לאזור כיכר פריז, סמוך למעון רה"מ.

המפגינים זעמו על הסרת הפסל "גיבור ישראל" באישון לילה, שאותו פיסל האמן איתי זלאיט והובא במיוחד לשם ההפגנה היום. הם טענו כי מדובר ב"פעולה כוחנית וניסיון השתקה לדיכוי המחאה". 

עימות בין שוטרים למפגינים הערב בירושלים עימות בין שוטרים למפגינים הערב בירושלים צילום: איי אף פי

 

 

   צילום: איי אף פי

 

 

המחאה בירושלים, הערב
המחאה בירושלים, הערב צילום: חיים גולדיטש

 

    צילום: חיים גולדיטש

 

מארגון "הדגלים השחורים" נמסר כי "עם היציאה למערכת הבחירות, השלטון מעלים ללא רשות יצירות אמנות נגד הממשלה. המחאה תימשך לאורך כל מערכת הבחירות ותתגבר".

 

בתנועת "אין מצב" הזכירו אף הם את הפסל שהורד: "אין מצב שנשלים עם בריונות שלטונית. ניאבק בעד חופש המחאה וחופש הביטוי בכל דרך אפשרית".  

הילה הרמתי, תושבת תל אביב, הגיעה להפגין בירושלים עם בנה בן ה-10: "אני מגיעה כל שבוע כמעט לבלפור או לגשרים בסביבת ביתי במטרה ברורה לעצור את השחיתות ולהחליף את השלטון לשלטון נקי. אני באה עם הילד שלי בשביל לדאוג לעתיד שלו בארץ. אתמול בלילה הורד הפסל במעשה עלוב של השלטון, שלא מוכן להכיל את המחאה והמשטרה - במקום להגן עלינו - משרתת את הנאשם בפלילים".

 

הפסל של האמן איתי זלאיט שהוסר מכיכר פריז בירושלים הפסל של האמן איתי זלאיט שהוסר מכיכר פריז בירושלים צילום: שלו שלום

 

ב"קריים מיניסטר" הוסיפו: "ביבי, לא יעזרו הטריקים והשטיקים. נכשלת. אתה אחראי לקטסטרופה ואתה חייב ללכת. זו השעה להציל את ישראל ולהעביר את החוק הצודק והמוסרי שמונע מנאשם בפלילים לכהן".

 

מ"קומי ישראל" נמסר כי "הגיע הזמן להפסיק עם הפוליטיקה בתוך הפוליטיקה ובחירות מיותרות על חשבון החיים עצמם. התשובה לא נמצאת במסדרונות הכנסת, אלא במאבק הנחוש שלנו ברחובות. רק המחאה תנצח".

 

הילה הרמתי, תושבת תל אביב, הגיעה להפגין בירושלים עם בנה בן ה-10: "אני מגיעה כל שבוע כמעט לבלפור או לגשרים בסביבת ביתי במטרה ברורה לעצור את השחיתות ולהחליף את השלטון לשלטון נקי. אני באה עם הילד שלי בשביל לדאוג לעתיד שלו בארץ. אתמול בלילה הורד הפסל במעשה עלוב של השלטון, שלא מוכן להכיל את המחאה והמשטרה - במקום להגן עלינו - משרתת את הנאשם בפלילים".

 

פסל בדמות מפגין הוצב בירושלים - והוסר באישון לילה

 

אמש הציבו מפגינים פסל בשם "גיבור ישראל" בכיכר פריז בירושלים, ובו נראית דמותו של המפגין שצולם בשיא המחאה כשהוא מחזיק דגל ישראל בזמן שזרם מים אדיר מתותח מים של המשטרה פוגע בו. הפסל עשוי ברונזה במשקל 6 טונות ומתנשא לגובה של 5.5 מטרים.

 

בשעת לילה מאוחרת הגיעו שוטרים למקום כדי לפנות את הפסל בעזרת מנוף. האמן שיצר אותו, איתי זלאיט, קשר עצמו לפסל בניסיון למנוע זאת - אך פונה בכוח על ידי השוטרים. הוא עוכב ובהמשך שוחרר.

 

הפסל הוסר גם הוא בלילה, אך במשטרה ובעירייה הייתה מחלוקת באשר לגורם שעמד מאחורי הפינוי. במשטרה אמרו כי העירייה היא זו שפינתה את הפסל, בעוד גורמים בעירייה שהייתה זו המשטרה. לדברי הגורמים בעירייה, הפסל הוצב ללא אישר והיווה סכנה בטיחותית. לדבריהם, המשטרה פינתה אותו בדחיפות, באמצעות חברה ייעודית.

 

כשעתיים לפני פינוי הפסל, בסביבות 01:00, הופיעו במקום כמה תומכים של נתניהו שקראו קריאות נגד המפגינים והתעמתו איתם. לבסוף הם עזבו את המקום בעקבות ההודעה על החלטת העירייה לפנות את הפסל.

 

הפסל מבוסס על תמונתו המפורסמת של המפגין נמרוד גרוס שצולמה באחת מהפגנות ליל שבת בחודש יולי האחרון - ונוצר בהשראתו של פסל "השור המסתער" שהוצב בחשאי בשנת 1989 מול בורסת ניו יורק. כעת מנסה יוצר הפסל, זלאיט, לגייס כספים להמשך פעילותו באמצעות מימון המונים.

x