$
בארץ

משרד הבריאות סיכם עם מודרנה: מספר החיסונים שיסופקו ב-2021 יגדל פי שלושה ל-6 מיליון

החיסונים של החברה יספיקו ל-3 מיליון אזרחים; בתוך כך, מנהלי בתי החולים הממשלתיים קיבלו אמש תדרוך: חיסון הצוותים הרפואיים יתחיל עד סוף החודש

אדריאן פילוט 14:3604.12.20

משרד הבריאות חתם עם חברת מודרנה על הסכם להגדלת מספר החיסונים שהחברה תספק לישראל בשנת 2021, מ-2 מיליון ל-6 מיליון, שיספיקו ל-3 מיליון אזרחים.

 

מודרנה ביקשה השבוע ממנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישור לשימוש חירום בחיסון; זאת, לאחר שאישררה את הנתונים מהשלב השלישי של הניסוי - שלפיהם שיעור היעילות שלו עומד על 94.1%. 

 

בתוך כך, צוותים רפואים בבתי החולים יקבלו את החיסון של פייזר כבר בשבועות הקרובים, ובתחילת ינואר יתחילו החיסנים לאוכלוסיות בסיכון. מנהלי בתי החולים הממשלתיים קיבלו אמש תדרוך על חיסון  הצוותים הרפואים של מערך האשפוז (בתי חולים). לפי הערכות, החיסונים - ככל הנראה של פייזר, אף ששמה של החברה לא נאמר במפורש - יגיעו לישראל כבר בימים הקרובים. החיסונים עצמם יתחילו עוד בדצמבר. לפי הערכות וסקרים של משרד הבריאות, כ-60% מהצוותים כבר הביעו נכונות לקבל את החיסון.

 

מספר החיסונים שיגיעו לא נמסר, אבל הוא יהיה מספיק כדי לכסות את כל הצוותים הרפואים. יתרה מזו, משרד הבריאות גם הציג מתווה לחיסון של אותם צוותים וכמויות לכל בית חולים.

  

נסייין מקבל חיסון נסייין מקבל חיסון צילום: איי פי

 

במשרד הבריאות מבקשים להמתין פרק זמן מסוים כדי לבדוק האם מחוסנים בבריטניה - שם ייפתח מבצע החיסונים בשבוע הקרוב -, יפתחו תופעות לוואי, וכמובן לאישור הרשמי של החיסון על ידי ה-FDA האמריקאית ביום חמישי הבא, אישור שנחשב לעובדה מוגמרת.

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי בכוונת הממשלה להתחיל לחסן אוכלוסיות בסיכון כבר בתחילת ינואר, אבל עם החיסונים של מודרנה שהוכיחו 94.5%  הצלחה במניעת ההדבקה ו-100% של מניעת תחלואה קשה.

 

גורמים בכירים במערכת הבריאות מסרו כי מדובר בבשורה של ממש, שכן החיסונים מגיעים הרבה יותר מוקדם מהצפוי ובכמויות הרבה יותר גדולות ממה שנחשב בהתחלה.

 

ממשרד הבריאות נמסר: "במשרד הבריאות נעשית עבודה מאומצת ומשולבת להיערכות לקראת קבלה ואחסון מתאים של החיסונים, והיערכות לחיסון על פי תיעדוף שנעשתה על ידי הצוות לטיפול במגיפות ומדענים נוספים".

x