שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

דיווח שוטף

מחכים למוצא פיו של ה-FDA: מתי יגיע החיסון לישראל?

בעוד שבוע ידונו רשויות הבריאות האמריקאיות על החיסון של "פייזר", ואם האישור לא יתעכב - כבר בינואר נראה ישראלים ראשונים שמתחסנים. אלו יהיו אנשי הרפואה. המשלוח הראשון: 4 מיליון מנות ל-2 מיליון ישראלים, ב-2 פעימות שונות. ומתי יגיע החיסון של המתחרה "מודרנה"? זהו לוח הזמנים המסתמן, בצל החשש מהזינוק בתחלואה

כלכליסט ו-ynet 23:5103.12.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

23:48 - מחכים למוצא פיו של ה-FDA: מתי יגיע החיסון לישראל?

 

בבריטניה וברוסיה מבטיחים להתחיל בהפצת החיסון כבר בשבוע הבא, אך בשאר העולם – גם בישראל – מחכים למוצא פיו של ה-FDA האמריקאי. בינתיים הרשויות עושות הכול כדי לקדם כמה שיותר מהר את הפצת המנות, כאשר היום (ה') התפרסם שהמשלוח הראשון של מנות החיסון של חברת פייזר יגיע כבר בסוף החודש, ויהיה גדול מהצפוי (ראו דיווח קודם).

 

אז מתי יגיע החיסון לישראל? זהו לוח הזמנים המסתמן, שעשוי להשתנות לאור הגורמים שעדיין לא התבהרו, כמו מועד האישור המדויק שיינתן על ידי רשויות הבריאות האמריקאיות לחיסון של פייזר, ובהמשך לחיסון של המתחרה מודרנה.

• 10 בדצמבר: דיון ב-FDA על אישור החיסון של פייזר. ההחלטה תתקבל במהלך החודש.

 

• 17 בדצמבר: דיון דומה על החיסון של המתחרה מודרנה.

 

• סוף דצמבר / תחילת ינואר: הגעת הפעימה הראשונה של חיסוני פייזר לישראל. מדובר ב-2 מיליון מנות חיסון, שיספיקו למיליון ישראלים.

 

• ינואר: הישראלים הראשונים צפויים להתחסן. הראשונים יהיו ככל הנראה חברי הצוותים הרפואיים בבתי החולים. במהלך החודש הבא תגיע פעימה נוספת של שני מיליון מנות של

חיסוני פייזר.

 

• בהתאם להחלטת ה-FDA בעניין החיסונים של חברת מודרנה, בדיון שייערך שבוע לאחר הדיון על החיסונים של פייזר, ייתכן כי בשלב זה תגענה גם מנות החיסון של מודרנה.

 

ההודעה על כך שמנות החיסון של פייזר יגיעו בשתי פעימות של שני מיליון כל אחת הפתיעה היום את נציגי קופות החולים, בדיון שבו נודע להם על כך עם אנשי משרד הבריאות.

 

על פי המידע שקיבלו קופות החולים, המשלוח הראשון עשוי כאמור להגיע לישראל כבר בסוף דצמבר או בתחילת ינואר. הכמות במשלוח הראשון תספק מענה חיסוני לשני מיליון אזרחים. בשלב הזה עוד לא נקבעה החלוקה בין הקופות, אך סביר שהיא תיעשה באופן יחסי לגודל הקופות, מהגדולה לקטנה: כללית, מכבי, מאוחדת ולאומית.

(אדיר ינקו) 

 

 

מנכ"ל פייזר אלברט בורלה מנכ"ל פייזר אלברט בורלה צילום: רויטרס

 

 

23:18 - משרד הבריאות: 1,090 מאומתים חדשים מחצות

 

משרד הבריאות מפרסם הערב כי מחצות אובחנו 1,090 מאומתים חדשים שנדבקו בנגיף הקורונה, לאחר שאתמול (ד') אובחנו 1,573 מאומתים. שיעור הבדיקות החיוביות עמד אתמול על 2.2%. מספר החולים הפעילים עומד כעת על 11,507, כאשר מתוכם 294 חולים קשה ו-91 מונשמים. עד כה נפטרו מהמחלה בישראל 2,891 בני אדם.

 

21:55 - משרד הבריאות: 919 בני אדם אובחנו היום בקורונה, ארבעה נפטרו

 

משרד הבריאות עדכן כי מחצות אובחנו 919 בני אדם כנדבקים בנגיף הקורונה, מתוך יותר מ-40 אלף בדיקות שנערכו. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 2.3%. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 292 חולי קורונה במצב קשה, מהם 93 מחוברים למכונות הנשמה. ארבעה חולי קורונה נפטרו היום, ובכך עלה מניין הנפטרים בישראל מפרוץ המגפה ל-2,890 בני אדם.

(ירון דרוקמן)

 

19:25 - 4 מיליון מנות ב-2 פעימות: כמות החיסונים במשלוח הראשון תהיה גדולה מהצפוי

 

בדיון שהתקיים היום (ה') בין נציגי קופות החולים למשרד הבריאות בנושא חיסוני הקורונה הופתעו נציגי הקופות לגלות כי צפויות להגיע לישראל מנות חיסון בכמות גדולה הרבה יותר מהציפייה הראשונית. על פי המידע שקיבלו קופות החולים, החיסונים במשלוח הראשון יגיעו בשתי פעימות ובכל פעימה תתקבלנה שתי מיליון מנות חיסון.

 

המשלוח עשוי להגיע לישראל כבר בסוף דצמבר או בתחילת ינואר. בהמשך למבצע החיסון שיחל בבריטניה בשבוע הבא, ובהתאם להתקדמות באישור הרגולטורי, החיסונים הראשונים שיגיעו הם של חברת "פייזר".

 

הכמות במשלוח הראשון תספק מענה חיסוני לשני מיליון אזרחים. בשלב הזה עוד לא נקבעה החלוקה בין הקופות, אך סביר שהיא תיעשה באופן יחסי לגודל הקופות, מהגדולה לקטנה: כללית, מכבי, מאוחדת ולאומית.

 

החיסון של פייזר וביונטק. בבריטניה יחלו לחסן בימים הקרובים החיסון של פייזר וביונטק. בבריטניה יחלו לחסן בימים הקרובים צילום: רויטרס

 

בריאיון לאולפן ynet בחודש שעבר אמר מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי על כמות החיסונים שתגיע לישראל: "זה יתחיל בכמות קטנה וזה יילך ויצטבר. במהלך הרבעון הראשון אני מקווה שנחסן אוכלוסיות בסיכון".

 

בכיר באחת מקופות החולים סיפר כי "הכמות שתגיע לישראל תהיה גדולה יותר ממה שציפינו. נאמר לנו שההיקף של המשלוח הראשון יהיה גדול. אם המשלוח הראשון יהיה בהיקף של מיליונים זה משמעותית גבוה יותר ממה שחשבנו. כרגע אנחנו מצפים להבין בדיוק לעומק כיצד נחסן ומה תהיה ההקצאה לכל קופה".

 

הראשונים להתחסן, בדומה למודל התעדוף של משרד הבריאות בחיסוני השפעת, הם חברי הצוותים הרפואיים ואוכלוסיות מבוגרות, כמו גם אוכלוסיות בסיכון. עם זאת, החלטה סופית בעניין טרם גובשה. בנוסף, קופות החולים טרם עודכנו בשלב הזה האם החיסונים יינתנו במרכזים ייעודיים של משרד הבריאות, או שהקופות בעצמן יקימו מוקדי חיסון נגד קורונה.

 

ראש צוות חיסוני הקורונה במשרד הבריאות, ד"ר אורי פיינשטיין, אמר השבוע בוועדה לביקורת המדינה שלפי ההערכות תוך כמה שבועות יגיעו מעט חיסונים. בהמשך, לדבריו, יצטברו יותר מנות כך שיתאפשר לחסן את כל מי שיבחר.

(אדיר ינקו)

 

חולים פעילים מול מחלימים:

 

 

חולים קשה ובינוני:

 

 

 

 

 

 

חיסון קורונה חיסון קורונה צילום: איי אף פי

 

18:20 - מנכ"ל משרד הבריאות: "שוקלים הגבלות נוספות"

 

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, אמר בתדרוך לתקשורת כי יש עלייה בתחלואת הקורונה גם במגזר הכללי, ולא רק במגזר הערבי או החרדי. לדבריו, "אנחנו רואים יותר ערים אדומות ויותר ערים צהובות. 26 ערים אדומות ו-28 ערים צהובות אחראיות על 40% מהתחלואה".

 

 מנכ”ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי מנכ”ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי צילום: אלכס קולומויסקי

 

הוא ציין כי משרד הבריאות שוקל את כל ההגבלות האפשריות ובהן סגר בחנוכה וגם עוצר לילי. "אנחנו בהחלט שוקלים אם להתקדם בתוכנית ששת השלבים, ואם לא להתקדם - במקרה הרע - לסוג לאחור". על החיסונים אמר: "אנחנו נערכים כעת לקבלת חיסונים נגד קורונה ומשלימים את העבודה באמצעות מספר רב של מומחים. יחד עם זאת - אסור להיות שאננים".

 

12:15 - שר הבריאות: "יש קורונה - אפשר לדחות את המאבקים הפוליטיים"

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין התייחס לפיזור הכנסת האפשרי בטקס בבית החולים איכילוב לכבוד חנוכת מרכז לרפואה דחופה ואמר כי "עוד לא מאוחר מדי לדחות את המאבקים הפוליטיים, יש קורונה, יש מדינה". לדבריו, "יש עוד תקופה לא פשוטה לפנינו, אנחנו עדיין לא באווירת סוף קורס, בואו נטפל בעיקר".

 

12:00 - נתניהו: "שיעור התמותה במגפה בארץ נמוך מאירופה בזכות הצעדים שנקטנו"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי שיעור התמותה מקורונה בארץ נמוך יותר מאירופה בזכות הצעדים שנקטו בממשלה. נתניהו הוסיף כי "זיהינו את המחלה בזמן והצעדים הנחוצים שנקטנו סייעו לבלום את התחלואה וכך הצלנו חיים רבים". לדבריו, "אפשר כבר לראות את האור בקצה המגפה", זאת בזכות החיסונים.

 

10:30 - סגן שר הבריאות: זה לא הזמן לפתוח קניונים, נשקול לסגור גם חנויות רחוב

 

סגן שר הבריאות יואב קיש (הליכוד) התייחס הבוקר לעלייה בתחלואה, כאשר לראשונה מסוף הסגר השני נרשמו יותר מ-1,500 נדבקים ביום - וקורא לבטל הקלות שכבר ניתנו. "זה לא הזמן לפתוח את הקניונים עכשיו והייתי גם שם את נושא הקמעונאות על הפרק", אמר קיש. השבוע אמור להסתיים פיילוט הקניונים, ולפחות כרגע הם לא צפויים להיפתח בשבוע הבא.

 

סגן שר הבריאות הבהיר כי "נמשיך לראות עליית תחלואה בזמן הקרוב, זה לא הולך להשתנות כי לא עשינו עוד שום דבר למנוע את זה". לדברי קיש נשקלים מספר צעדים כדי להוריד תחלואה: "עוצר לילי בחנוכה זה אחד הכלים, יש לזה יתרונות וחסרונות וזה לא כזה פשוט. אנו מדברים על דברים נוספים, מגבלות על חוזרים מחו"ל והקפדה על בידודים".

 

 

סגן שר הבריאות, יואב קיש סגן שר הבריאות, יואב קיש צילום: יואב דודקביץ

 

תמליץ באופן אישי על סגר לילי לקראת חנוכה?

"אני רואה הרבה היגיון בתקופת החגים – חג המולד, ערב השנה החדשה, חנוכה כמובן - בכלי של מניעת מעברים בין ערים. אני לא חושב שהייתי מייצר עוצר ובוחן סגר, אבל כן מונע מעברים בין ערים, פשוט בשביל למנוע העברת תחלואה ממקומות בעייתיים למקומות ירוקים. החגים באופן טבעי גורמים לכך וצריך למנוע את זה".

 

קיש אמר כי לדעתו יש לעצור את הפיילוט שהחל של פתיחת הקניונים, ואף לשקול לסגור דברים נוספים: "לא יהיו הקלות נוספות ולא נאפשר פתיחות נוספות. גם פיילוט הקניונים שהסתיים, אפילו אם הסתיים בהצלחה - זה לא הזמן לפתוח את הקניונים עכשיו. הייתי עוצר את נושא הקניונים, אני לא רוצה לקחת החלטה כי זה לא רציני בלי שנעשה על זה דיון. אני חושב שצריך לשקול סגירה גם של מקומות אחרים שנפתחו. הייתי נכנס לשיקולים מה עושים עם נושא הקמעונאות ובהחלט שם את זה על הפרק".  (אדיר ינקו ואלכסנדרה לוקש)

 

נדבקים חדשים בכל יום:

 

 

10:00 - משרד הבריאות: מקדם ההדבקה עלה ל-1.2

 

משרד הבריאות עדכן כי מקדם ההדבקה בחברה הכללית עלה ל-1.2 לעומת 1.18 אתמול. בחברה החרדית מקדם ההדבקה עומד על 1.09 ובחברה הערבית על 1.16.

 

07:45 - לראשונה זה חודש וחצי: מספר המאומתים היומי גבוה מ-1,500

 

לראשונה זה חודש וחצי, מספר המאומתים היומי גבוה מ-1,500: על פי נתוני משרד הבריאות הבוקר (יום ה'), נמנו אתמול 1,523 מאומתים לנגיף הקורונה. מדובר בנתון הגבוה ביותר מאז 14 באוקטובר.

 

 צילום: עמית הובר

 

בין היתר, נובע מספר המאומתים הגבוה מבדיקות הקורונה הרבות. אתמול נערכו קרוב ל-69 אלף בדיקות - כמות הבדיקות הגבוהה ביותר מפרוץ המגפה. שיעור הבדיקות החיוביות עמד על 2.2%. זהו היום השביעי בשמונת הימים האחרונים שבישראל מאובחנים יותר מ-1,000 נדבקים ביום.

 

בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 539 חולי קורונה, 267 מהם במצב קשה. 99 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מספר הנפטרים מאז פרוץ המגפה עומד על 2,883.

x