$
בארץ

נתניהו אחרי אישור פיזור הכנסת: "גנץ נגרר אחרי לפיד ובנט"

ראש הממשלה תקף את יו"ר כחול לבן והאשים אותו בהקמת "אופוזיציה בתוך קואליציה" ובקידום הבחירות הרביעיות תוך שנתיים: "גנץ צריך להרים את האמברקס, עם ישראל רוצה חיסונים ולא בחירות". שר הביטחון תקף בתגובה: "אם לא היה משפט - הייתה אחדות"

ynet 20:1502.12.20

שעות לאחר שההצעה לפיזור הכנסת עברה בקריאה טרומית, ראש הממשלה בנימין נתניהו מוסר הערב (רביעי) הצהרה לאחר שמפלגתו התנגדה למהלך - והוא עצמו קרא לשותפו הבכיר בקואליציה בני גנץ שלא להצביע בעד.

 

נתניהו פתח את דבריו ופירט באריכות על המאבק בקורונה ועל המהלכים המדיניים והביטחוניים האחרונים. אחרי דקות ארוכות התפנה ראש הממשלה לדבר על יו"ר בני גנץ ותקף בחריפות את מפלגתו. "עם ישראל רוצה חיסונים ולא בחירות", אמר נתניהו. "צריך לשים את הפוליטיקה בצד, יהיה מספיק זמן לזה וצריך לפעול יחד למען אזרחי ישראל".

 

ראש הממשלה פנה לגנץ ואמר: "גנץ צריך להרים את האמברקס ולעצור את ההידרדרות לבחירות ואת המתקפות האלה. צריך להתנהג אחרת". נתניהו הוסיף כי "אם כחול לבן יפסיקו את פיזור הכנסת יהיה אחדות, אבל זה לא יכול להיות אם כחול לבן יקיימו ממשלה בתוך ממשלה, אופוזיציה בתוך קואליציה, 'קואזיציה'. מדברים על אחדות ולא מפסיקים לתקוף את הממשלה, מקבלים החלטות בממשלה ואחר כך מצביעים נגדם בכנסת. למשל ההסכם על המינויים. עשינו הסכם שנקים ועדה שתמנע את המכרזים האפורים האלה, של 'חבר מביא חבר'. הם לא מוכנים לעשות את זה", טען.

 

"אני יודע שהציבור מצפה לדבר אחר והציבור צודק. להם אין בעיה, מה אכפת להם? אין להם אחריות אז הם מוכנים לגרור את המדינה לבחירות מסיבות אישיות. זה לא אחראי, הציבור רוצה אחדות וממשלה שעובדת יחד למענו".

 

כחול לבן מסרה בתגובה: "נתניהו, תמה עת התרגילים. נגמר מסע ההסתרות והשקרים- הגיע מבחן המעשים. דווקא בגלל האתגרים הגדולים שלפתחנו, הפיגוע הכלכלי שאתה עושה באזרחי ישראל בזמן שמגיפה כלכלית, רפואית וחברתית משתוללת, מראה שאיבדת את זה. כולנו יודעים את האמת. גם אתה. אם לא היה משפט - היה תקציב. אם לא היה משפט הייתה ממשלה מתפקדת. אם לא היה משפט- הייתה אחדות. האחריות עליך ורק עליך". גם בימינה הגיבו לביקורת של נתניהו ומסרו כי "שוב הליכוד עוסק בפוליטיקה, הפצת שנאה בעם ובאינטרסים אישיים על חשבון אזרחי ישראל".

 

נתניהו, הערב נתניהו, הערב

 

ההצעה עברה למרות היעדרות חברי הכנסת של רע"מ בראשות ח"כ מנסור עבאס - השיגה האופוזיציה רוב של 61 חברי כנסת לעומת 54 מתנגדים. רגע לפני ההצבעה על החוק אמר יו"ר כחול לבן בני גנץ במשדר המיוחד של אולפן ynet כי "אם נתניהו יעביר תקציב, הכול יסתדר". עם זאת גנץ התעקש כי "כל דבר שימנע בחירות הוא דבר רצוי. הפתרון הטוב ביותר הוא שהתקציב הזה יועבר והממשלה הזו תמשיך לתפקד. הליכוד צריך להחליט שהוא מעביר את התקציב, נתניהו צריך לשים את התקציב בראש סדר העדיפויות שלו ואז הכול יסתדר. אני צריך שזה יעבור בכנסת בשלוש קריאות. יש הסכם ויש תאריך ויש לוחות זמנים ויש חוק".  

 

ביום שני הקרוב תתכנס ועדת הכנסת לדיון טכני שבו יוכרע איזו מן הוועדות במשכן תדון בהמשך ההליך להעברת החוק לפיזור הכנסת. הוועדה שתיבחר אמורה להכין את החוק לקריאה ראשונה. בדרך כלל, עוברת הצעת חוק לפיזור הכנסת לוועדת הכנסת, אלא שבשל העובדה שהוועדה מצויה בשליטת כחול לבן ביקשו בליכוד להעביר את הדיון לוועדת חוקה, חוק ומשפט, שבראשה עומד חבר גוש הימין - ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה.

   

ההכרעה על ההמשך תתקבל ביום שני על ידי חברי ועדת הכנסת, שם לכחול לבן יש רוב. במפלגה עדיין שוקלים מה הוא המסלול הטוב ביותר לקידום החוק לפיזור הכנסת. אם לא יושג הסכם מול הליכוד בנושא התקציב - הכנסת תתפזר באופן אוטומטי ב-23 בדצמבר, ובכך ייקבע תאריך חלוט לבחירות: 23 במרץ. במסגרת המסלול השני, באמצעות השליטה בקידום החוק לפיזור הכנסת, תוכל כחול לבן להשפיע על התאריך באמצעות גיבוש רוב בקרב חברי הכנסת שיבחרו מועד אחר.

x