$
בארץ

הכנסת אישרה בקריאה טרומית את פיזורה; "יש מבוגר אבל לא אחראי"

עבאס וחברי רע"מ נעדרו מההצבעה על פיזור הכנסת בקריאה טרומית, אך ההצעה עברה ברוב של 61 מול 54 מתנגדים. זמן קצר לפני כן יו"ר כחול לבן אמר כי הוא לא שולל אפשרות לפשרה – וגם לא אפשרות להקמת ממשלה חליפית: "כל דבר שימנע בחירות הוא רצוי". השר אמסלם מהליכוד: "נאום גנץ היה פתטי, התחיל במערכת הבחירות". לפיד: "יש מבוגר, אבל לא אחראי"

מורן אזולאי, אטילה שומפלבי, חסן שעלאן, ynet 15:2602.12.20
לקראת הצבעה על פיזור הכנסת: רגע לפני תחילת הדיון בהצעה שעולה לקריאה טרומית, אמר יו"ר כחול לבן בני גנץ במשדר המיוחד של אולפן ynet כי "אם נתניהו יעביר תקציב, הכול יסתדר". במקביל, חברי הכנסת של מפלגת רע"מ ובראשם ח"כ מנסור עבאס ייעדרו מההצבעה, אולם לתומכים בפיזור הכנסת צפוי רוב.

 

 

 

"אין לי שיח עם יאיר לפיד, אבל יש אנשים שנמצאים במגעים", אמר גנץ בתשובה לשאלה על אפשרות של ממשלה חליפית והוסיף: "כל דבר שימנע בחירות הוא דבר רצוי. הפתרון הטוב ביותר הוא שהתקציב הזה יועבר והממשלה הזו תמשיך לתפקד".

 

הכנסת היום הכנסת היום צילום: ערוץ הכנסת

 

לדברי גנץ, "הליכוד צריך להחליט שהוא מעביר את התקציב, נתניהו צריך לשים את התקציב בראש סדר העדיפויות שלו ואז הכול יסתדר". גנץ הבהיר עם זאת כי אישור התקציב בממשלה לא יספק אותו: "זה לא מספיק לי, אני צריך שזה יעבור בכנסת בשלוש קריאות. יש הסכם ויש תאריך ויש לוחות זמנים ויש חוק".

 

ו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד), שהציג את הצעתו לפזר הכנסת, אמר: "יש מבוגר אבל הוא לא אחראי. בכל פעם שיש בעיה הוא זורק את האחריות על מישהו אחר. השארתם יותר מדי מאיתנו מאחור, מיואשים, לבד. שברתם את שותפות הגורל. שברתם את ההבנה שאנחנו יחד לפני ואחרי כל המחלוקות בינינו, שיש סיבה לזה שאנחנו חיים ודווקא יחד.

 

"קרעתם את הרקמה החברתית הישראלית לחתיכות, בשביל מה? מה יצא לכם מזה? בשביל כמה ג'ובים? בשביל משרדים ממשלתיים שהמצאתם והם ריקים מתוכן? בשביל זה הפכתם את הרוח הישראלית לרוח פרצים? בשביל זה הפכנו למדינה שבה תוקפים הורים שכולים? איך זה קרה לנו? ההורים האלה נתנו הכול בשביל להגן על מדינת ישראל כדי שכולנו נוכל לחיות כאן".

 

יו"ר ימינה ח"כ נפתלי בנט תקף את נתניהו ולפיד: "יש מכנה משותף לשניהם, הם עושים בפוליטיקה יומם וליל. שניהם עוסקים בהפצת שנאה - למתיישבים, לחרדים, לערבים. כן, גם מי שגר ביצהר הוא בן אדם. גם החרדים הם בני אדם, וכן גם אנשי שמאל אוהבים את מדינת ישראל. לפיד וגם נתניהו - נכשלתם ונכשלתם בגדול. היום זה או שהממשלה מתפרקת או שמדינת ישראל מתפרקת".

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו במשכן כנסת ישראל ראש הממשלה בנימין נתניהו במשכן כנסת ישראל צילום: אלכס קולומויסקי

 

יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ, שהציע גם הוא חוק לפיזור הכנסת, תקף את גנץ בפרפראזה על השיר "אמרו לו" שתרגם לעברית עלי מוהר ושר אריק איינשטיין: "אמרו לו שנתניהו שקרן, שתקציב לא יוגש. אמרו לו שהוא מוכרח להיות זהיר כי אין הסכם עם נחש, אך הוא לא למד שום לקח ואין לו גם שכל להצטער. אמרו לו שרוטציה עוד שנה זה לא מציאה, אמרו לו שהוא נכנס פה לצרה ואין יציאה. גמרנו להצביע למפלגות שנשבעות לא לשבת עם ביבי ובוגדות בבוחרים".

 

השר דודי אמסלם מהליכוד תקף את יו"ר כחול לבן גנץ: "ההופעה של גנץ בטלוויזיה אתמול הייתה פתטית. הבן אדם מתחיל במערכת הבחירות שלו. הוא אומר 'ישראל לפני הכול'. דאגת לשני רכבי אאודי 8, יצרת לעצמך את האבטחה, למה? גנץ לפני הכול. גנץ נגרר אחרי לפיד ובנט, אין לבני גנץ עמוד שדרה, הוא לא מבין בנושא תקציב. מה שמעניין אותו זה הרוטציה. הוא הגיע למסקנה שהוא לא יקבל אותה, אז הולכים עכשיו לבחירות".

 

ח"כ עבאס, יו"ר מפלגת רע"מ ברשימה המשותפת, כתב ברשתות החברתיות: "למרבה הצער ישנם פוליטיקאים שעדיין מאמינים שדגדוג של רגשות אנשים היא הדרך הנכונה ביותר להצדיק את כישלונם ולמנוע מאנשים לדעת את האמת. נכון שהמציאות האומללה שלנו נגרמת בראש ובראשונה ממדיניות גזענית, אך לצערי חלק מבני החברה אינם מבינים שהדרך שבה עובדים בה הפוליטיקאים האלו והשליטה שלהם ברגשות מדגדגים היא אחד הגורמים למציאות האומללה שלנו".

 

מוקדם יותר התכנסה כחול לבן לישיבת סיעה בלתי מתוכננת. בישיבה החליטה הסיעה למשוך את חוק השוויון, שרק באחרונה החליטו להעלותו. הסיבה היא שלחוק זה לא צפוי להיות רוב. בהודעה מטעם כחול לבן נאמר כי בכוונת הסיעה להעלות את החוק בשבוע הבא.

 

כל זאת, יממה לאחר שגנץ הודיע כי כחול לבן תצביע בעד פיזור הכנסת. פרט לרע"מ, שחבריה נעדרים כאמור מההצבעה, מסתמן שיתר חברי האופוזיציה יתמכו גם הם בהצעה, ומובטח לה רוב. הליכוד הודיעה כי הסיעה תתכנס בשעה 20:00 בכנסת. בפתח הישיבה ראש הממשלה בנימין נתניהו ייתן הצהרה לתקשורת.

 

בני גנץ בדיון פיזור כנסת בני גנץ בדיון פיזור כנסת צילום: אלכס קולומויסקי

 

יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר מהליכוד אמר במשדר המיוחד כי "לצערי הרב נראה שכחול לבן גמרו בדעתם ללכת לבחירות. את גנץ לא מעניין הציבור הישראלי כרגע. ההחלטה שלו היא התאבדות פוליטית, אני מתקשה להבין אותה. ראש הממשלה פעל ביושר מולו, מי שבינתיים לא פועל ביושר זה הם. מה הם ציפו? שהם יקימו וועדת בדיקה בענייני צוללות כדי להתריס בפני הליכוד ואנחנו נשב ונשתוק?".

 

"אנחנו לא חוששים מבחירות", טען ח"כ זוהר. "אנחנו חושבים שאם יהיו בחירות, אנחנו בעזרת השם ננצח בהן. אבל אנחנו לא רוצים לגרום לכך שיהיו בחירות, משום שזה לא אחראי. אם הולכים אחורה רואים שהם הפרו את ההסכם בהרבה מאוד מקרים. אני חושב שבכחול לבן כבר לא נותנים את האמון שבני גנץ היה מצפה לו מתוך חבריו. כי אם היה לו אמון מוחלט אני לא חושב שהוא היה הולך למצב כזה. אני חושב שחברים בכחול לבן אמרו לו – 'אם אתה לא הולך לפיזור הכנסת לא ניתן לך להמשיך להוביל'".

 

גנץ הודיע שיתמוך בהצעה לפיזור הכנסת מתוך כוונה להלחיץ את נתניהו להגיע לפשרה, הגם שאיום פיזור הכנסת בשלוש קריאות נראה כרגע כאיום ריק מכדורים. ב-23 בדצמבר הכנסת תתפזר אוטומטית אם לא יוגש תקציב, והדבר יוביל לבחירות ב-23 במרץ – מועד פחות נוח לראש הממשלה בנימין נתניהו, שמעדיף בחירות לקראת הקיץ, לאחר ההגעה הצפויה של חיסוני הקורונה להמונים.

 

כך, ההליכה לבחירות נראית בלתי נמנעת, וגורמים פוליטיים בכירים אכן אמרו אתמול כי פיזור הכנסת הוא רק עניין של זמן, וכי אין בכוונתו של נתניהו לרסן את המשבר הפוליטי העצום ולעלות לפסים של משא ומתן רציני לאישור תקציב המדינה.

 

אפשרות אחרת היא פשרה בין כחול לבן לליכוד שתוביל לדחיית מועד אישור התקציב, אבל בג"ץ אותת כי הוא לא צפוי לקבל פשרה שכזו. בכל מקרה, גם פוליטית עדיף לגנץ לבחור בדרך פיזור הכנסת אוטומטית עקב אי העברת תקציב כדי להראות שיתקיימו בחירות על נושא מהותי ולא על נושא פוליטי כמו פיזור הכנסת – מה שגם כך מעניק הישג גדול ליריבו בהובלת גוש המרכז-שמאל, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד.

 

לנושא התייחס היום גם יו"ר ועדת החוקה ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה, שאמר כי הוא "קורא לאותם אנשים שמתיימרים להנהיג את המדינה – אני מצפה מכם לעזוב את הפוליטיקה ולעסוק בקורונה. תחשבו איך מקבלים החלטות בקבינט במצב כזה".

x