$
בארץ

מנהל מחלקת החינוך ב-OECD: לא לסגור את בתי הספר בסגר שלישי

אנדריאס שלייכר דיבר בזום בישיבת הוועדה לזכויות הילד של הכנסת, ואמר שכמעט אף מדינה באירופה לא סגרה את בתי הספר בסגר השני. הוא קרא לממשלת הארגון לא לקצץ בתקציבי החינוך במהלך ההתאוששות מהקורונה

שחר אילן 14:5201.12.20

מנהלת מחלקת החינוך של ה-OECD אנדריאס שלייכר קורא לישראל לא לסגור שוב את בתי הספר במקרה של סגר שלישי, אלא ביישובים אדומים.

 

כן הפנה שלייכר קריאה לממשלת ה-OECD, לא לקצץ בתקציבי החינוך בזמן ההתאוששות הכלכלית ממשבר הקורונה. שלייכר דיבר בזום בישיבה של הוועדה לזכויות הילד בראשות ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת.

 

 

שלייכר אמר ש"רוב המדינות המפותחות סגרו את בתי הספר בגל הראשון, למעט מדינות כמו איסלנד ושבדיה. אבל כמעט כל המדינות באירופה שמרו על בתי הספר פתוחים בגל השני".

 

לדבריו, סיבה מרכזית לכך הן הוכחות שבתי הספר אינם מוקדי הדבקה. מדינות רבות גם פיתחו הסדרי ריחוק חברתי ושמירה על היגיינה בתוך בתי הספר. כך למשל בצרפת יש בעיה קשה של התפשטות המגפה אבל בתי הספר נחשבים בטוחים.

 

אנדריאס שלייכר אנדריאס שלייכר צילום: דנה קופל

 

 

בנוסף המדינות הבינו את הבעיה הקשה בניתוק ילדים מבתי הספר. "ילדים משכבות חלשות אינם יכולים להשלים את הפערים שנוצרו". לכן, עבור הילדים "הסכנה מסגירת בתי הספר גדולה מהסכנה הרפואית". לדבריו, "לפתוח את בתי הספר זה הדבר הנכון לעשות. ילדים סובלים הכי מעט מהווירוס אבל הכי הרבה מהמדיניות החברתית של סגירת בתי הספר והמסגרות". הוא קרא לישראל לא לסגור את בתי הספר בסגר השלישי, אלא ביישובים אדומים.

 

בתשובה לשאלה של ג'בארין אמר עוד שלייכר ש "הדרך הטובה ביותר למנוע פערים חברתיים במערכות החינוך היא להשאיר את בתי הספר פתוחים. למידה מרחוק קרוב לוודאי שתגביר את הפערים". שלייכר גם קרא לממשלות ה-OECD לא לקצץ בתקציבי החינוך בתהליך ההתאוששות מהקורונה. לדבריו, הניסיון מלמד שכאשר "הכלכלה סובלת בתי הספר סובלים". הוא קרא למקבלי ההחלטות "לזכור שבתי הספר היום הם הכלכלה והחברה של העתיד".

  

מאז פרוץ משבר הקורונה כמעט הוכפל מספר תובעי קצבת הבטחת הכנסה מ-59 אלף באמצע מרץ ל-115 אלף היום, אחרי שמונה חודשי משבר. זוהי עלייה של 95%. ביוני כשתגמר התקופה בה מובטחים דמי האבטלה של מובטח הקורונה להסתיים צפוי שגל תובעי הבטחת ההכנסה יהפוך לצונמי. אלא שרבים מהם כלל לא יקבלו. זאת, בשל הקריטריונים הבלתי אפשריים שמונעים בפועל את קבל הסיוע כמעט מכל מי שבן זוגו עובד.
x