$
בארץ

נחשף בכלכליסט

תעריף החשמל צפוי לרדת בתחילת ינואר בכ-3%

על פי ההערכות במשק האנרגיה, ההוזלה הייתה יכולה להגיע ל-5%-8%, אולם ברשות החשמל העדיפו לפצל את ההוזלה ולהמתין עם חלקים אחרים שאולי יכלו להגיע לציבור בתחילת 2022

ליאור גוטמן 13:4501.12.20

רשות החשמל, הרגולטור שאחראי על יצרני החשמל השונים, מעריכה היום (ג') שתעריף החשמל למשקי הבית יירד בתחילת 2021 ב-2.8%,  כפי שנחשף אתמול בכלכליסט. ההערכות הראשוניות מאתמול ולאחר סגירת המכירה של תחנת הכוח ברמת חובב, היו לירידה של כ-3%-5%.

 

 

 

ברשות החשמל טוענים שסך ההפחתה בתעריף החשמל הביתי הנוכחי - כ-53 אג' לקילוואט/שעה - מגיע לכ-3.8%, אולם בשקלול עלויות מערכת ותשלומים אחרים השיעור הסופי שנאמד בתחילת דצמבר הוא כ-2.8%, זאת לפני שמיעת הערות הציבור או שחקנים אחרים במערכת.

 

על פי ההערכות במשק האנרגיה, ההוזלה הייתה יכולה להגיע ל-5%-8%, אולם ברשות החשמל העדיפו לפצל את ההוזלה ולהמתין עם חלקים אחרים שאולי יכלו להגיע לציבור בתחילת 2022. הסיבה לכך היא כפולה: הראשונה היא שאם יהיו בחירות בקרוב, הפוליטיקאים ילחצו להוריד כמה שניתן את תעריף החשמל לצרכים פוליטיים. הסיבה השנייה היא שאף אחד לא יודע מה קרה במהלך 2021 וההעדפה היא לא להוריד את כל התעריף בבת אחת אלא להמתין עם הירידה ולהימנע מתרחיש עתידי של העלאת התעריף בתחילת 2022.

 

שעון חשמל שעון חשמל צילום: שאטרסטוק

 

מכירת תחנת הכוח הצפויה ברמת חובב תוביל להפחתה של כ-5.5% בתעריף החשמל, אליהם יש להוסיף ירידה מקבילה של כ-1.9% במחירי הדלקים שבהם השתמשו בישראל לייצור חשמל.

 

מנגד, סעיפים ש"קלקלו" את ההפחתה בתעריף החשמל היו כניסה לתוקף של מס חדש על שימוש בפחם ובשיעור שהשפיע לרעה על כ-1.5% מתעריף החשמל, וגם סבסוד מתמשך של שימוש באנרגיות מתחדשות, ששיעורו בתעריף הוא כ-1.4%.

 

הירידה הצפויה, ככל שתשאר ללא שינוי, צפויה להשפיע לחיוב גם על תעריף המים, וזאת בשל השימוש ה"כבד" של מתקני ההתפלה בחשמל.

x