$
בארץ

בכיר בחינוך החרדי: "לא מבין איך ההורים החילונים לא יוצאים לרחובות"

כך לדברי חבר הנהלת איגוד מוסדות הפטור, הרב אברהם שלום פינזל בדיון בוועדה לביקורת המדינה בכנסת. פינזל התייחס לפתיחה הבלתי חוקית של מוסדות החינוך החרדים ואמר "הפגנו מדי יום שהשם הוא האלוקים. כשזה נוגע לחינוך שלנו אנחנו לא מצייתים". קרא להורים החילונים "תדאגו לילדים שלכם, ריבון העולמים"

שחר אילן 12:4130.11.20

"אני לא מבין איך ההורים החילונים לא ממלאים את הרחובות במאות אלפים בהפגנות על סגירת מערכת החינוך החינוך כשהילדים יושבים בבית סתם. כמעט אין הדבקה בגילאי 3-13". כך לדברי הרב אברהם שלום פינזל, מנהל תלמוד תורה "חכמת שלמה" בירושלים שבו 2,500 תלמידים, בישיבה של הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, בראשות ח"כ עפר שלח מיש עתיד.

 

 

 

הרב פינזל, חבר הנהלת האיגוד של מוסדות הפטור, התייחס לפתיחת המוסדות החרדים לבנים בניגוד לחוק, ואמר "הם באו להפגין כל בוקר שהשם הוא האלוקים". עוד אמר ש"כשזה נוגע לחינוך שלנו ויש בעיה משפטית ולא בריאותית אנחנו לא מצייתים".

 

תלמידים חרדים (ארכיון) תלמידים חרדים (ארכיון) צילום: שאול גולן

 

הדיון בכנסת עסק בשאלה מה אפשר ללמוד מנתוני התחלואה הנמוכים בחינוך החרדי שנשאר בחלקו פתוח במשך כל הסגר. תלמודי התורה הם מוסדות החינוך החרדיים היסודיים לבנים. מוסדות הפטור מקבלים מהמדינה תקצוב נמוך יחסית משום שאין בהם כמעט פיקוח פדגוגי והם אינם מלמדים כמעט תכנים כלליים. באיגוד מוסדות הפטור חברים 208 מוסדות שבהם 55 אלף ילדם מכיתות א-ח.

 

פינזל אישר שמוסדות החינוך החרדיים לבנים לכיתות א-ח וגם חלק מהמוסדות לבנות היו פתוחים בניגוד להנחיות לפחות מסוכות. בתגובה להאשמות של יו"ר הוועדה ח"כ עפר שלח על הפרת החוק אמר ש"באנו להפגין כל בוקר שהשם הוא האלוקים. זה ידוע לכל המדינה שהת"תים לבנים היו פתוחים מלא והיו גם של בנות".

 

פינזל הסביר ש"אין דבר כזה שמוסדות החינוך יהיו סגורים. זה הערך הכי גובה במגזר". לדבריו, משרד הבריאות אישר לחינוך החרדי מתווים לפתיחה ואז הודיע להם שיש בעיה משפטית ליישם אותם (העדפה מול מגזרים אחרים. ש"א)". לדבריו, "עם כל הכבוד כשיש בעיה משפטית ולא בריאותית אנחנו לא מצייתים כשזה נוגע לחינוך שלנו. אם אנחנו נהיה רוב ונעביר חוק שבצד אחד של רחוב דיזנגוף הולכים גברים ובצד השני נשים, אתם תצייתו"? שאל.

 

הוא סיפר שהוא מכיר מוסדות רבים שקיבלו דו"חות וחלק כבר שילמו וחלק לא. "אבל הדו"חות בוטלו. עכשיו מי ששילם צריך לבדוק איך לקבל את הכסף חזרה". כהוכחה לכך שילדים אינם מדבקים סיפר פינזל שאחרי כל מקרה של ילד חולה שמתגלה עורכים בתלמוד התורה שלו בדיקות לילדים בסביבתו. "כל פעם הבאנו מד"א וערכנו בדיקות בכמויות ומקבלים תשובות שליליות". לדבריו, הילדים נדבקים בקהילה למשל בחתונות המוניות. "חד משמעית אין הדבקות בבתי הספר".

 

פינזל אמר שבתלמודי התורה מסבירים לילדים ש"אם תהיה תחלואה גבוהה יסגרו אותנו ואם יסגרו אותנו העולם יחרב". הילדים לא הולכים לחתונות. הם לא מתפללים בתוך בתי כנסת". הוא סיפר שהודיע להורים שאם ילד שצריך בידוד יגיע לבית הספר הוא יורחק לצמיתות.

 

כאמור פינזל הביע פליאה על כך שההורים החילונים אינם יוצאים להפגנות. "אתם לא יודעים מה זה עושה לילד לשבת חודש בבית. כל נושא הבטלה מסוכן לא פחות מקורונה. אין לילד בשביל מה לקום בקורונה. ההוריים עצבניים והילדים מרגישים לא רצויים. ריבון העולמים, תדאגו לילדים שלכם".

 

שלח אמר לפינזל ש"כל הגישה שאתם מנהלם משא ומתן עם ההנחות בעייתית מאוד". עם זאת קרא למשרד הבריאות להתייחס לחינוך החרדי שפועל כבר זמן רב עם שעורי הדבקה מאוד נמוכים כמדגם שאפשר להסיק ממנו מסקנות יותר אמיצות. ד"ר אסנת קידר מומחית לבריאות הציבור מהאוניברסיטה העברית קראה לפתוח את כל מערכת החינוך בישובים שאין בהם הדבקה.

 

מנהלת המחלקה לחינוך וקידום הבריאות במשרד הבריאות ד"ר אפרת אפללו אמרה ש"העלייה בתחלואה בחינוך תואמת את העלייה באוכלוסייה הכללית ואנחנו לא יכולים להפריד. ברגע שיש הרבה מוסדות שפתוחים הילדים יכולים להדביק אחד את השני". לדבריה, "התחלואה במערכת החינוך היא 30% מהתחלואה, כמו החלק של התלמידים באוכלוסייה"

x